Najlepsze lokaty bankowe Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    sobota, 16 lipca 2022 09:06

PROMOCJA. Każdego dnia miliony Polaków zastanawiają się jaki jest najlepszy sposób na oszczędzanie pieniędzy. W ostatnich latach świadomość społeczeństwa w zakresie oszczędzania znacznie wzrosła, dlatego przysłowiowe odkładanie "do skarpety" nie jest wystarczającym sposobem, na uzbieranie większej sumy pieniędzy. Myśląc o oszczędzaniu jeszcze kilka lat temu pierwszym skojarzeniem były wyrzeczenia, które niesie za sobą długi i żmudny proces odkładania środków.


Obecnie, większą wagę przywiązuje się do tego, aby zgromadzone środki były bezpieczne a ich zamrożenie na jakiś czas przynosiło dodatkowe zyski.Bardzo dobrym produktem bankowym, który oferuje wyżej wskazane możliwości jest lokata terminowa. Chociaż od kilku lat lokaty zyskują coraz większą popularność, wciąż wiele osób nie do końca ma świadomość jak funkcjonują lokaty, czym tak właściwie są i na jakiej podstawie mogą przynieść dodatkowe zyski. Warto zapoznać się z tematem lokat, aby oszczędzanie było przyjemniejsze, a przede wszystkim skuteczniejsze.

Co to jest lokata bankowa?

Lokata jest produktem bankowym, który pozwala na zdeponowanie określonej sumy pieniędzy na określony w umowie czas, a po upłynięciu wskazanego czasu Klient otrzymuje zwrot wpłaconych środków wraz z należnym zyskiem. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele lokat, dlatego zysk ze zdeponowania środków jest uzależniony od wielu czynników. Decydując się na wybór lokaty, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na oprocentowanie lokaty, ponieważ banki oferują dwa rodzaje produktów w tym zakresie: lokatę ze stałym oprocentowaniem przez cały okres umowy, oraz lokatę z oprocentowaniem zmiennym. W przypadku lokaty ze stałym oprocentowaniem, już podczas wpłacania środków można obliczyć jaki dokładnie będzie zysk po zakończeniu lokaty. Lokaty ze zmiennym oprocentowaniem charakteryzują się tym, że oprocentowanie jest uzależnione od wysokości stóp procentowych, które mogą zmieniać się nawet kilkukrotnie podczas trwania umowy depozytowej. Drugim najważniejszym kryterium przy wyborze lokaty jest czas jej trwania, ponieważ zysk naliczany jest zawsze na koniec okresu deponowania środków, co przy wcześniejszym zerwaniu spowoduje zwrot tylko wpłaconego kapitału.

Korzyści z posiadania lokaty

Najważniejszą korzyścią poza zyskiem wynikającym z oprocentowania lokaty, jest to, że zdeponowanie środków jest całkowicie bezpieczne. Każdy ban posiadający w swojej ofercie lokaty terminowe jest objęty ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co oznacza, że jeśli w trakcie umowy doszłoby do zbankrutowania banku, Klient ma możliwość wypłacenia swoich środków. Drugim bardzo ważnym aspektem jest to, że środki deponowane są na określony czas i dopiero po zakończeniu umowy są zwracane Klientowi wraz z zyskiem. Taka opcja jest przydatna zwłaszcza dla tych, którzy łatwo ulegają pokusom i często naruszają oszczędności. Oczywiście istnieje możliwość przedterminowego zerwania lokaty np. w sytuacji kryzysowej, wówczas Klientowi wypłacany jest tylko kapitał początkowy. Ogromną zaletą lokat terminowych jest też fakt, że w przypadku wcześniejszego zerwania Klient otrzymuje zwrot wszystkich wpłaconych przez siebie środków i nie ponosi żadnych kosztów, które mogłyby sprawić, że otrzyma kwotę niższą niż została początkowo zdeponowana.

Która lokata jest najlepsza?

Wybór najlepsze produktu, który spełni nasze oczekiwania może nie należeć do najłatwiejszych, dlatego warto poszukać informacji w internecie i ustalić jakie są najlepsze lokaty bankowe, spośród wszystkich, które są dostępne na rynku. Wiele osób nadal ma błędne przekonania, że aby inwestować środki i nimi zarządzać należy mieć odpowiednią szczegółową wiedzę w tym temacie. Nic bardziej mylnego, ponieważ wiele informacji, które są niezbędne można znaleźć w łatwy sposób w internecie. Warto skorzystać z narzędzia jakim jest porównywarka lub ranking lokat, ponieważ dzięki temu będziemy mieć pełny obraz tego, który z banków oferuje najlepsze warunki, najbardziej odpowiadające naszym oczekiwaniom. Przy odrobienie zaangażowania i podstawowej wiedzy o oszczędzaniu, można bezpiecznie zdeponować środki i sprawić, że przyniosą dodatkowy zysk, co jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem, niż gromadzenie środków w zaciszu domowym.


 
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA