Reklama
W Zabrzu uczciliśmy Narodowy Dzień Powstań Śląskich Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    poniedziałek, 20 czerwca 2022 16:19

Dzisiaj - 20 czerwca po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. To święto państwowe ma upamiętniać trzy zrywy niepodległościowe z lat 1919-1921 i uczcić ich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. Z okazji święta prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik wraz z delegacją zabrzańskich samorządowców złożyła kwiaty na grobach Powstańców Śląskich, którzy spoczęli w naszym mieście, m.in. na cmentarzu parafialnym przy kościele pod wezwaniem św. Andrzeja (na zdjęciu) oraz na kończyckim cmentarzu parafialnym.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony 7 czerwca podpisem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ma upamiętniać wysiłki walczących o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. III Powstanie Śląskie, trwające od maja do lipca 1921, było odpowiedzią na niekorzystne dla Polski propozycje podziału Górnego Śląska. Na czele zrywu, w którym wzięło udział około 60 tys. Polaków, stanął Wojciech Korfanty. Powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar, na którym głosy oddano za Polską. Do najpoważniejszych starć doszło w okolicach Góry św. Anny.
W efekcie Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego – czyli ponad 11 tys. km kw. – zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 procent terenu z 46 procentem ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo – na przyłączonym terenie znalazły się: 53 z 67 istniejących kopalń, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

 
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Zarząd Budynków Miejskich

II Towarzystwo Budownictwa

Społecznego w Gliwicach

poszukuje kandydata do pracy

na stanowisko inspektora nadzoru

ds. budowlanych.

Kontakt tel. 32/300-00-48


 

Zarząd Budynków Miejskich

II Towarzystwo Budownictwa

Społecznego w Gliwicach

poszukuje kandydata do pracy

na stanowisko inspektora

ds. technicznych.

Kontakt tel. 32/300-00-48


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA