Reklama
Żel do USG. Co to takiego? Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    piątek, 17 czerwca 2022 12:05

MEDYCYNA. Żel do USG jest produktem medycznym, który umożliwia wykonanie precyzyjnego badania ultrasonograficznego. Zadaniem preparatu jest nie tylko zapewnienie płynnego przemieszczania się głowicy urządzenia po ciele czy wewnątrz pochwy lub odbytu, ale przede wszystkim usprawnienie transmisji ultradźwięków, w efekcie czego uzyskany zostaje wysokiej jakości, pozbawiony zakłóceń obraz na monitorze. Ma to ogromne znaczenie dla diagnostyki i podjętego na jej podstawie leczenia.
Z czego składa się żel do wykonywania USG?

Współcześnie produkowane żele do badania USG mają hipoalergiczny, bezpieczny dla skóry skład na bazie wody. Nie zawierają aldehydu mrówkowego (formaldehydu) powodującego przesuszenie skóry, pieczenie czy zmiany alergiczne. Ponadto wiele preparatów pozbawionych jest drażniącej soli, a także barwników mogących zabrudzić odzież podczas wykonywania badania. Taki skład jest bezpieczny nie tylko dla pacjenta, ale także dla urządzenia – brak drażniących składników (w tym przede wszystkim soli) nie uszkadza głowicy oraz przetworników aparatu ultrasonograficznego.

Warte uwagi są szczególne takie żele, które mają gęstą konsystencję. Dzięki temu nie spływają z ciała, ani też nie wysychają, co poprawia komfort przeprowadzanej diagnostyki.

Choć żele uznawane są za hipoalergiczne, to jednak zawarte w preparacie substancje konserwujące mogą wywołać podrażnienie (pieczenie, świąd i zaczerwienienie) skóry u osób uczulonych na nie. Preparat ten nie powinien być więc stosowany u osób z nadwrażliwością na którykolwiek składnik żelu. Choć są to sporadyczne przypadki, lekarz powinien uwzględnić je przed rozpoczęciem badania. Nie należy też sięgnąć po żel do ultrasonografii, gdy skóra jest podrażniona, uszkodzona, a także, jeśli pokryta jest zmianami chorobowymi. Może wywołać wówczas silne pieczenie i nasilić stany zapalne, podrażniając dodatkowo zmienioną chorobowo tkankę.

W jakim celu stosuje się żel do badania USG?

Żel do USG nakładany jest na skórę, a w przypadku badania dopochwowego lub doodbytniczego – na głowicę urządzenia. Ma to na celu zapobieganie rozpraszaniu się emitowanych fali dźwiękowych. Dzięki temu obraz jest wyraźny i umożliwia postawienie trafnej diagnozy co do kondycji badanych tkanek.

Żel do badania USG zapewnia swobodny ruch głowicy po skórze. Przesuwanie jej po ciele nie wywołuje dzięki niemu dyskomfortu u pacjenta, ani też nie przyczynia się powstania podrażnień. Delikatna warstwa preparatu zapewnia pełny i dokładny kontakt głowicy ze skórą, dzięki czemu nie powstają w miejscu styku pęcherzyki powietrza mogące wpłynąć na jakość obrazu.

Wykonanie badania USG jest możliwe bez żelu. Pozwala na to nawilżana osłonka głowicy. Zastosowanie jednak tej substancji istotnie wpływa na jakość i komfort wykonywanego badania oraz usprawnia jego przebieg.

Jaka jest zasada działania żelu do badania USG?

Badanie ultrasonograficzne opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych o częstotliwości mieszczącej się w zakresie 2–50 MHz. Pozwala to na zobrazowanie tkanek i narządów wewnętrznych bez ingerencji chirurgicznej, czy stosowania kontrastu. Emitowane przez głowicę urządzenia fale odbijają się od tkanek organizmu, w efekcie czego powstanie obraz na monitorze. Lekarz może wówczas ocenić wygląd, kształt, a nawet strukturę organów wewnętrznych.

Na efekty wykonywanego badania wpływ ma m.in. zastosowanie odpowiedniego żelu, w którego składzie znajdują się polimery sprzęgające fale ultradźwiękowe (np. karbomer). Fale transmitowane są na tkankę, do której przytknięta zostaje głowica, a następnie przekazywane do kolejnych, znajdujących się wewnątrz organizmu (aż do głębokości około 4–6 cm). Odbijają się od nich i wracają w formie „echa” do głowicy. Wówczas aparatura do USG przetwarza uzyskane dane i prezentuje je w formie obrazu na monitorze.

Dzięki zastosowaniu żelu fale są sprawniej transmitowane do wnętrza organizmu przez zewnętrzne powłoki. Z jednej strony preparat pełni więc funkcję materiału przewodzącego fale dźwiękowe emitowane przez urządzenie, a z drugiej – redukuje zakłócenia obrazu, co ma niebagatelne znaczenia dla jego oceny przez specjalistę i stawianej przez niego diagnozy.

tekst sponsorowany

 
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Zarząd Budynków Miejskich

II Towarzystwo Budownictwa

Społecznego w Gliwicach

poszukuje kandydata do pracy

na stanowisko inspektora nadzoru

ds. budowlanych.

Kontakt tel. 32/300-00-48


 

Zarząd Budynków Miejskich

II Towarzystwo Budownictwa

Społecznego w Gliwicach

poszukuje kandydata do pracy

na stanowisko inspektora

ds. technicznych.

Kontakt tel. 32/300-00-48


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA