KORONAWIRUS

koronawirus
Ogród bogaty w bogatki. Modraszka, czyli retrap jak się patrzy Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 20 stycznia 2022 17:33

W Miejskim Ogrodzie Botanicznym niezmiennie zimą trwa Akcja Karmnik, której celem jest obrączkowanie ptaków, tak by można śledzić ich późniejszy żywot. Pierwsze w 2022 roku łapanie nie przyniosło kolejnego ilościowego rekordu (o 210 okazach pisaliśmy w grudniu), lecz i tym razem trafiły się ciekawe ptaki, bo: bogatki (76 sztuk), modraszki (6), dzwońce (5), czyże (4), zięby (2) oraz kos, kowalik i sójka. Ponadto na 39 ponownie odłowionych ptaków, aż siedem otrzymało obrączki w poprzednich sezonach - i tutaj mamy rekordzistę! Jeden ze złapanych samców bogatki miał założony znacznik z grudnia 2016 i już wówczas był po pierwszym roku życia. - Trzymamy kciuki, że jeszcze długo będziemy gościć go w przytulnych zadrzewieniach zabrzańskiego ogrodu botanicznego - mówią członkowie Górnośląskiego Koła Ornitologicznego, które prowadzi akcję.

 

Równie owocny był „połów” 15 stycznia, a wśród schwytanych znalazły się m.in. raniuszek (na zdjęciu) czy zięba jer (na zdjęciu), czyli wędrowny ptaszek z rodziny łuszczakowatych. Ale „ptakiem dnia” bezapelacyjnie ogłoszono modraszkę, która okazała się tzw. retrapem, a więc okazem złapanym ponownie w tym samym miejscu. Ten konkretny ptaszek został bowiem już zaobrączkowany w zabrzańskim ogrodzie w grudniu 2017 roku, co świadczy, że najprawdopodobniej w nim na stałe zimuje.


Akcja Karmnik jest przeprowadzona w kraju już od 2006 roku, a w naszym mieście od siedmiu sezonów. Na terenie ogrodu co dwa tygodnie w sezonie zimowych w okolicy karmników rozciągane są siatki, w które wpadają i zaplątują się latające stworzenia - przebywające na stałe lub w przelocie na terenie placówki. Po oswobodzeniu ich z wielką ostrożnością z pułapek, są w pomieszczeniach MOB-u mierzone (długość piór i ogona), ustala się też ich wiek i płeć (nie zawsze jest to proste), a nade wszystko poziom tłuszczu, co daje obraz kondycji osobnika w zimowy czas. Po dokonaniu pomiarów i zaobrączkowaniu (lub odczytaniu starego oznaczenia) ptaki są oczywiście wypuszczane.

foto: MOB Zabrze, Anna Śnieżek


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 3 z 20 stycznia 2022 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA