KORONAWIRUS

koronawirus
Gmina Zabrze definitywnie kupiła właśnie architektoniczną i zabytkową perełkę miasta Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    wtorek, 11 stycznia 2022 20:39

AdmiralsPalast.jpgSZLAKIEM ZABYTKÓW. Na początku Nowego Roku Miasto Zabrze podpisało ostateczną umowę kupna zabytkowego, przedwojennego budynku dawnego hotelu AdmiralsPalast przy ul. Wolności 305 w samym sercu śródmieścia. – To niepowtarzalny zabytek, a jednocześnie jeden z symboli naszego miasta – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Podpisanie aktu notarialnego to kontynuacja działań zmierzających do przywrócenia obiektowi dawnej świetności. Pozwala nam to podjąć starania o pozyskanie funduszy zewnętrznych na jego rewitalizację. Naszym celem jest udostępnienie tej wspaniałej perły architektury do użytku mieszkańców Zabrza.

 

Miasto przygotowywało się do przejęcia budynku dawnego hotelu i ocalenia kolejnej perły zabrzańskiej architektury przez wiele miesięcy. W październiku ub. roku podpisano umowę przedwstępną nabycia nieruchomości, zaś klucze do obiektu przekazano Jednostce Gospodarowania Nieruchomościami. To ona zarządza teraz bieżącym jego utrzymaniem. Planowane przez Miasto Zabrze prace modernizacyjne pozwolą nadać obiektowi nowe funkcje i udostępnić go mieszkańcom. Na razie jednak nikt nie zdradza, jaką funkcjonalność miałaby uzyskać ta wyjątkowa nieruchomość.

Hotel AdmiralsPalast to przedwojenna wizytówka miasta, nazywana zabrzańskim drapaczem chmur – nawiązuje do amerykańskich wysokościowców, określanych jako szkoła chicagowska. Wybudowany w latach 1924 – 1928 jako budynek narożny w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco. Elewacje boczne zdobią płaskorzeźby ludzkich głów symbolizujące przedstawicieli ras pięciu kontynentów. Budynek wieńczy sporych rozmiarów kopuła. Pierwotnie na parterze mieściła się piwiarnia, następnie otwarto tu kawiarnię i restaurację z salą balową na 500 osób. Na dachu funkcjonował tzw. ogród amerykański z kręgiem tanecznym i miejscem dla 300 osób. Część hotelowa obejmowała 48 pokoi.

 
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA