KORONAWIRUS

koronawirus
Śląsk wolny od HCV. Zrób bezpłatne badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C i podejmij leczenie Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    sobota, 13 listopada 2021 23:01

ZDROWIE. Do końca roku mieszkańcy całego województwa mogą skorzystać z darmowego badania w kierunku wykrycia wirusa HCV. Prowadzi on do marskości i rozwoju raka wątroby, z tego względu wczesna diagnostyka jest kluczowa. Także mieszkańcy Zabrza mogą skorzystać z tej możliwości w punkcie diagnostyki laboratoryjnej „ALAB laboratoria”. Temu przedsięwzięciu zdrowotnemu patronuje prezydent miasta Małgorzata Mańka - Szulik.

Badanie polega na pobraniu krwi żylnej, po czym sprawdzana jest obecność przeciwciał wirusa we krwi. W przypadku pozytywnego wyniku przeprowadzone zostanie dalsze badanie weryfikujące aktywne zakażenie tzw. HCV RNA. Celem jest „złapanie” wirusa i jego eliminacja poprzez dopasowanie konkretnego leczenia. Tylko to może uchronić nas przed poważnymi skutkami zdrowotnymi.

Wirus HCV jest podstępny, gdyż nie daje jednoznacznych objawów, co utrudnia właściwą diagnostykę. Zakazić się możemy przez kontakt z krwią osoby chorej. Do takich sytuacji może dojść podczas wizyty w miejscach, gdzie nie są przestrzegane wszystkie zasady skutecznej sterylizacji, w czasie zabiegów, podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanki. To może być np.: w gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, podczas wykonywania tatuaży i drobnych zabiegów medycznych, a nawet u dentysty. W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które przechodziły transfuzje krwi w latach 90–tych i wcześniejszych, a także incydentalnie zażywały narkotyki dożylnie. Zazwyczaj o obecności wirusa HCV dowiadujemy się przez przypadek, wykonując badania do planowanego zabiegu lub oddając krew.

Mimo braku charakterystycznych objawów, mogą nas zaniepokoić: zwiększona męczliwość, bóle mięśni i stawów, które zazwyczaj kojarzymy z objawami grypowymi, stany depresyjne, zmniejszenie apetytu, dyskomfort w jamie brzusznej, nudności, ogólne osłabienie organizmu.

Pierwsze charakterystyczne symptomy WZW C są często sygnałem mocno już zaawansowanego stanu choroby i mogą wystąpić nawet 30 lat po zakażeniu. Często pojawiają się w momencie, kiedy uszkodzenia wątroby narządu są już nieodwracalne.

- Do końca roku w ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV” można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki w kierunku wykrycia zakażenia w każdym punkcie ALAB laboratoria. Adresy punktów pobrań oraz placówek, gdzie można bez kolejek wyleczyć się z wirusa HCV, znajdują się na stronie www.gwiazdanadziei.pl w zakładce „Śląsk wolny od HCV” - podkreśla Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

W całym województwie śląskim takie badania można wykonać w 22 placówkach. Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja ani specjalne przygotowanie. W kampanię zaangażowali się Marszałek Województwa, Prezydenci, Burmistrzowie i Wójtowie miast Śląska, dla których zdrowie społeczności lokalnej jest sprawą kluczową.

 
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA