KORONAWIRUS

koronawirus
Odwiedź zabytkowe osiedle Ballestrema i poznaj jego historię. Start w niedzielę o godz. 15 Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    piątek, 04 czerwca 2021 23:24

HISTORIA I ARCHITEKTURA. W najbliższą niedzielę o godzinie 15. wszyscy chętni mogą się czuć zaproszeni do zorganizowanego zwiedzania zabytkowego i urokliwego osiedla Ballestrema w Zabrzu – Rokitnicy. To wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Familoki” dofinansowanego przez ministerstwo kultury. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zaś wycieczka potrwa ok. dwóch godzin. Miejscem zbiórki uczestników będzie budynek Szkoły Podstawowej nr 31 przy ul. Jordana 7. 

 

Osiedle robotnicze w Rokitnicy było jednym z najnowocześniejszych kolonii patronackich w Europie na początku XX wieku. Kompleks został stworzony przez hrabiego Franciszka von Ballestrema, jako odpowiedź na problemy mieszkaniowe pracowników jego kopalni węgla kamiennego Castellengo. Projekt osiedla wykonał pochodzący z Berlina Hans von Poellnitz. Architekt nadał mu wiejski charakter, ale zespół miał przewyższać standardem inne kolonie robotnicze.

Organizatorem projektu „Familoki” jest Instytut Pracy i Edukacji. Projekt jest poświęcony odkryciu i zaprezentowaniu lokalnych, nieznanych historii dotyczących osiedli robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia i obejmuje czternaście wycieczek.

W związku z zagrożeniem epidemicznym wszyscy uczestnicy wycieczki proszeni o obowiązkowe zachowanie dwumetrowych odstępów między sobą.

 
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA