KORONAWIRUS

koronawirus
Pamiętamy o bohaterach bitwy o Monte Cassino Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    wtorek, 18 maja 2021 19:30

W Zabrzu uczczono dzisiaj 77. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. Pod pomnikiem jej bohaterów, wiceprezydent Krzysztof Lewandowski, przewodnicząca Rady Miasta Łucja Chrzęstek-Bar oraz przedstawiciele zabrzańskiej oświaty złożyli wieńce i zapalili znicze. – Bitwa o Monte Cassino to ważny symbol, który przez wiele lat nie pozwalał zapomnieć o niepodległości, niezawisłości, o tym że musimy walczyć o Polskę silną, wolną, niezależną i naszą wspólną – zaznaczył wiceprezydent Lewandowski. – Nie byłoby wspólnej Europy, nie byłoby wolnej Polski bez bohaterskich żołnierzy Polskich w trakcie II Wojny Światowej. Cześć ich pamięci!

Zabrze o bohaterskim zwycięstwie żołnierzy gen. Andersa pod Monte Cassino w 1944 roku pamięta szczególnie mocno. To w naszym mieście stanął jeden z pierwszych w Polsce pomników poświęconych tym wydarzeniom. Wszystko za sprawą prof. Witolda Żdanowicza, weterana tych walk, który zabiegał o krzewienie pamięci o bitwie. Po wojnie zamieszkał w Zabrzu i to również dzięki jego staraniom droga, przy której stoi pomnik, zyskała nazwę Alei Bohaterów Monte Cassino, a innej ulicy w mieście nadano imię plut. Ryszarda Szkubacza, uczestnika walk urodzonego w Zabrzu. W tragicznej bitwie z rąk wojsk niemieckich zginęło 923 polskich żołnierzy, a 2931 zostało rannych.
Imię Bohaterów Monte Cassino nosi również Szkoła Podstawowa nr 3 (Zabrze, ul. Pileckiego 2), która szczególnie mocno dba o patriotyczne wychowanie młodzieży organizując m.in. uroczystości upamiętniające bitwę.

 
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA