Reklama
W Zabrzu oddano do użytku profesjonalną salę gimnastyczną wartą 19 mln zł. To największy taki obiekt na południu Polski Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    sobota, 30 stycznia 2021 19:10

INWESTYCJE. W zabrzańskiej dzielnicy Zaborze uroczyście oddana została do użytku profesjonalna sala gimnastyczna, którą wybudowano przy Zespole Szkół Sportowych im. Janusza Kusocińskiego (ul. Płaskowickiej 2). Pod względem wielkości to drugi w kraju tak wysoko wyspecjalizowany obiekt dedykowany gimnastyce i pierwszy taki w południowej Polsce. Sala gimnastyczna została wybudowana głównie z myślą o dzieciach i młodzieży trenującej gimnastykę sportową. Zastosowane standardy pozwalają organizować w obiekcie zawody sportowe, w tym także Mistrzostwa Europy.

 

Łączny koszt inwestycji wyniósł prawie 19 mln zł (16 887 918 zł kosztowały roboty budowlane, a 2 036 674 zł przeznaczono na wyposażenie i sprzęt gimnastyczny), z czego ok. 8 mln zł stanowiło pozyskane przez Zabrze dofinansowanie z Ministerstwa Sportu. Jedyny większy niż ten w Zabrzu obiekt do gimnastyki sportowej w Polsce to sala Leszka Blanika w Gdańsku.

To długo oczekiwana przez zawodników i uczniów inwestycja. W Zabrzu rozwijamy infrastrukturę sportową z zakresu wielu dyscyplin. Jest ona dedykowana zarówno profesjonalistom, jak i amatorom. Tylko w ubiegłym roku przyznaliśmy ponad 60 dofinansowań dla młodzieżowych klubów sportowych, w których trenuje ok. 4,5 tys. uczestników – komentuje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Nowy budynek składa się z trzech poziomów i nie posiada barier architektonicznych. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami zainstalowana została tu m.in. winda. Powierzchnia całkowita sali wynosi 3.370 m2, w tym część użytkowa to 2.516 m2.

Obiekt wyposażony jest w profesjonalny sprzęt sportowy przeznaczony do treningów gimnastycznych, w tym m.in.: 5 równoważni, 3 poręcze asymetryczne, 5 drążków gimnastycznych, 2 pary poręczy symetrycznych, 2 stoły gimnastyczne, ścieżkę akrobatyczną, ścieżkę batutową, trampolinę Euro-Tramp, 2 batuty małe, 2 doły asekuracyjne wypełnione odpowiednimi gąbkami, 2 konie z łękami, 2 grzybki, kapelusz, parę kół standard, 2 pary kół treningowych, 2 lonże i plansze gimnastyczne do ćwiczeń wolnych. Wszystkie przyrządy gimnastyczne obudowane są materacami bezpieczeństwa. Dostępne są również liny, drabinki i mniejszy gimnastyczny sprzęt. Producentem sprzętu jest firma Spith.

Widownia liczy 212 miejsc i znajduje się powyżej poziomu wykorzystywanego przez zawodników. Dzięki temu goście będą mogli podziwiać wyczyny sportowców z lepszej perspektywy. Pod widownią znajduje się duży magazyn na sprzęt sportowy. W nowej hali mieszczą się także 4 duże szatnie dla uczniów/zawodników wraz z sanitariatami. Są też pokoje trenerskie, pokój fizjoterapeuty, gabinet pielęgniarki szkolnej, gabinet masażysty, 3 mniejsze salki treningowe, z czego 2 posiadają lustra i są salkami baletowymi.

W szkole mamy 159 gimnastyków, którzy na przestrzeni ostatnich czterech lat zdobyli 41 medali złotych, 46 srebrnych i 51 brązowych. Co roku bierzemy udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, Małej Olimpiadzie, Indywidualnych Mistrzostwach Polski i Drużynowych Mistrzostwach Polski. Przy szkole działa również Centralny Ośrodek Polskiego Związku Gimnastycznego, w którym obecnie jest 7 zawodniczek należących do kadry narodowej – stwierdza Wioletta Stępień, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych im. Janusza Kusocińskiego w Zabrzu.

Absolwentkami tej placówki są m.in. byłe olimpijki: Katarzyna Jurkowska-Kowalska (Rio de Janeiro, 2016 r.) oraz Joanna Skowrońska-Białas, (Sydney, 2000 r.).

 
Zobacz także

» Nowa sala gimnastyczna dla uczniów SP 15 oddana do użytku cztery miesiące przed planowanym terminem

INWESTYCJE OŚWIATOWE. Oficjalno oddano do użytku nowo wybudowaną salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 15 w Zabrzu (ul. Czołgistów 15). Wartość robót budowlanych wyniosła ponad 1,8 mln zł. Wykonawcą inwestycji była firma Riser...
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA