Zabrzańska konferencja o współczesnych uzależnieniach Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    środa, 18 września 2019 17:45

NAUKA I TERAŹNIEJSZOŚĆ. W Zabrzu odbyła się dziś regionalna konferencja „Uzależnienia behawioralne wyzwaniem teraźniejszości i przyszłości”. Wydarzenie organizował Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Profilaktyki i Leczenia Uzależnień w Zabrzu we współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Urzędem Miejskim w Zabrzu. Debata odbywała się w hotelu Diament przy ul. 3 Maja. Patronat nad wydarzeniem objęli: marszałek województwa śląskiego, dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W pierwszej części konferencji poświęconej tematowi „Problemowego i patologicznego hazardu – specyfice zjawiska” z wykładami wystąpili: dr n. hum. Lidia Godzwon, która opowiedziała o uzależnieniu od hazardu i nasileniu tego zjawiska w Polsce na tle obowiązujących regulacji prawnych rynku gier hazardowych oraz Agnieszka Duda, która skupiła się na patologicznym hazardzie – specyfice tego zjawiska z uwzględnieniem skutecznych metod pomocy i psychoterapii.

- Powinniśmy wszyscy w ramach naszych kompetencji zastanowić się nad możliwymi do podjęcia działaniami profilaktycznymi i terapeutycznymi, by podjąć skuteczną walkę z psychicznymi chorobami cywilizacyjnym - stwierdziła w trakcie uroczystego rozpoczęcia konferencji prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. - Niech dzisiejsza konferencja stanowi forum wymiany wiedzy i doświadczeń w dyskusji o wyzwaniach, jakie stawiają przed samorządem nowe rodzaje uzależnień.

„Nie tylko hazard – czyli zwrócenie uwagi na inne uzależnienia behawioralne” to tytuł drugiej części konferencji, w trakcie której można było wysłuchać wykładów: dr. n. hum. Lidii Godzwon („Technologiczne uzależnienia wśród dzieci i młodzieży”), Magdaleny Smaś-Myszczyszyn („Pornografia wśród dzieci i młodzieży – czy szkodzi?”) oraz Katarzyny Kucewicz („Zakupoholizm – czy tylko problem współczesnej kobiety?”).

O godz. 15.30 rozpoczęła się debata pt. „Co w regionie? Czy zmierzamy w dobrym kierunku?”. Wzieli w niej udział: Adam Frąc, Piotr Sobczak oraz Jan Szulik, a moderatorem była Małgorzata Kowalcze. Można było posłuchać m.in. o roli samorządów w realizacji zadań w obszarze profilaktyki uzależnień behawioralnych czy też różnych metodach i podejściach terapeutycznych stosowanych w leczeniu hazardu.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA