Pięć wielkich akcji, tysiące uczestników Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    środa, 09 stycznia 2019 12:17

BIBLIOTEKA. W roku 2018 zabrzańska książnica zrealizowała aż pięć całorocznych projektów, które uzyskały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Oferta spotkań i warsztatów była tak bogata, że bez problemów każdy z mieszkańców mógł znaleźć coś dla siebie. Były zarówno akcje dla najmłodszych, jak i młodzieży oraz dorosłych. Połączone były z atrakcyjnymi zajęciami plastycznymi i plenerowymi. Wzięło w nich udział w sumie prawie 6 tysięcy osób!


Dla najmłodszych były dedykowane dwa projekty: „Zabrze jak z bajki”, którego motywem przewodnim były legendy i baśnie śląskie – często już zapomniane, a będące uniwersalnym nośnikiem dziedzictwa kulturowego regionu. W ramach projektu odbyły się spotkania z autorami zbiorów baśni śląskich: Waldemarem Cichoniem, Bernardem Szczechem i Małgorzatą Zalewską-Zemłą. Szczególne miejsce w projekcie miały nasze zabrzańskie legendy - zorganizowano pokazy teatrzyku kamishibai „Legenda o Marysi żywcem zamurowanej” i „Legenda o Skarbniku”, stworzono spektakl „O rycerzu Zabrzeskim i jego córce Marysi” przygotowany i wyreżyserowany przez Zbigniewa Stryja, w którym udział wzięli aktorzy Teatru Nowego w Zabrzu, spacerowano także „Śladami zabrzańskich legend”, a przewodnikiem był historyk Dariusz Walerjański.
W ramach projektu przygotowano także szereg interesujących warsztatów, m.in. sztuki opowiadania, dekorowania toreb bawełnianych postaciami ze śląskiego folkloru, tworzenia gry planszowej na kanwie legendy o Marysi Zabrzeskiej. Ważnym elementem projektu był konkurs plastyczny „Skarbnik, utopce, beboki i inni mieszkańcy śląskiej wyobraźni”. Łącznie na projekt złożyło się 35 wydarzeń, w których udział wzięło 1135 osób.

Drugim projektem, który zabrzańska biblioteka realizowała z myślą o najmłodszych, była „Książka na piątkę, znakomity początek: rozdanie drugie”. Realizacja projektu pokazuje, że w Zabrzu jest olbrzymie zapotrzebowanie na spotkania autorskie oraz warsztaty, które mają na celu przybliżenie młodym czytelnikom dobrej i wartościowej literatury. Dzięki realizacji projektu Zabrze odwiedzili najbardziej poczytni autorzy książek adresowanych do dzieci i młodzieży, m.in. Renata Piątkowska, Agnieszka Frączek, Wojciech Widłak, Zofia Stanecka i Paweł Beręsewicz – łącznie zorganizowano ponad 20 spotkań. Nowością tej edycji był fakt organizacji spotkań w konwencji otwartej, na które mógł przyjść każdy chętny – odbywały się one w filii nr 11 (ul. Wolności 177) w godzinach popołudniowych. Nie zabrakło warsztatów zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców i nauczycieli zatytułowanych „Co i dlaczego warto czytać?”. Stałym punktem tego projektu są także warsztaty „Czytając – czytam świat” prowadzone przez psychologów i pedagogów, a realizowane we współpracy z Poradnią Psychologiczną-Pedagogiczną w Zabrzu.  W ramach projektu odbyło się także seminarium dla nauczycieli i bibliotekarzy, które zostało zorganizowane z myślą o przekazaniu rad, pomysłów i wskazówek dotyczących promowania czytania wśród dzieci i młodzieży. Dzięki obecności znakomitych gości - m.in. Ireny Koźmińskiej, prezes fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, oraz Anny Dziewit-Meller, pisarki  i dziennikarki – udało się ten cel osiągnąć.  Najbardziej namacalnym efektem realizacji projektu są mikrobiblioteki – trzy „domki z książkami” pojawiły się w Śląskim Centrum Chorób Serca, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz w Ośrodku Wsparcia dla Kobiet prowadzonym przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Rokitnicy. Łącznie na projekt złożyło się 55 wydarzeń, w których udział wzięło 1535 osób.

W ramach pozostałych projektów realizowano wydarzenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych mieszkańców. I tak  były to projekty „Biblioteka różnie – podróżnie”, który realizowany był w Biskupicach - najstarszej dzielnicy Zabrza - i składał się z cyklu imprez, których celem było poszerzenie zakresu usług tamtejszej filii. Mieszkańcom nie tylko Biskupic, ale także całego Zabrza, zaproponowaliśmy cykl warsztatów rękodzieła pod wspólną nazwą „Kreatywnik”. Ważnym elementem były spotkania z reporterami i podróżnikami - gośćmi biblioteki byli m.in.: Artur Małek, Wojciech Grzesiok, Bartek Dobroch, Marzena Filipczak czy Jacek Hugo-Bader. Dla podopiecznych biskupickich przedszkoli przeprowadziliśmy zajęcia w ramach Dni Włóczykija – których motywem przewodnim były wakacyjne podróże.
W ramach projektu zorganizowano także warsztaty fotograficzne, które prowadził uznany zabrzański fotoreporter Arkadiusz Gola – pokłosiem tych warsztatów jest wystawa zdjęć uczestników „Spacer po Biskupicach”. Łącznie zorganizowano 27 wydarzeń, w których udział wzięło 718 osób.

Dzięki projektowi  „Born in the U.S.A.” bibliotekarze zaprezentowali i przybliżyli szeroko rozumianą kulturę Stanów Zjednoczonych, często przedstawianą wyłącznie przez pryzmat skomercjalizowanej popkultury. Podczas projektu odbywały się spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, gdzie rozmawiano zarówno o pozycjach z literatury amerykańskiej, jak i książkach traktujących o życiu w Stanach. W ramach Dyskursu oglądano amerykańskie filmy, m.in. „Lot nad kukułczym gniazdem” czy „Dwunastu gniewnych ludzi”, słuchano także muzyki – historię jazzu przedstawił nam zespół Enerjazzer. Razem z dziećmi tworzono komiksy pod okiem zabrzańskiego rysownika Macieja Trzepałki. Ważnym elementem tego projektu były także spotkania z pisarzami i podróżnikami. Zabrze odwiedzili m.in. Dorota Warakomska, Marek Cieśliński, Zofia Stanecka i Wojciech Grzesiok.  Zwieńczeniem całego projektu było seminarium, którego ważnym aspektem było odzyskanie przez Polskę niepodległości i rola, jaką odegrał w tym wydarzeniu Ignacy Paderewski. Łącznie na projekt złożyło się 29 wydarzeń, w których udział wzięło 693 osoby.

Ostatnim projektem, jaki MBP w Zabrzu realizowała w ubiegłym roku, były „Kryminalne zagadki Śląska”, objęte przez redakcję „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” patronatem medialnym. Koncepcja programowa tego projektu odnosiła się do jednego z najbardziej popularnych obecnie gatunków literackich – kryminału. Warto nadmienić, że jest to pierwszy festiwal poświęcony temu gatunkowi w naszym regionie. Otwarcie projektu nastąpiło 320 metrów pod ziemią w kopalni „Guido”, gdzie licznie przybyli goście wzięli udział w spotkaniu autorskim z dwoma śląskimi pisarzami: Marcinem Melonem i Wojciechem Bauerem. Na projekt „Kryminalne zagadki Śląska” złożyły się wydarzenia, które miały zarówno tradycyjną formę promocji czytelnictwa, czyli spotkania autorskie - do Zabrza przyjechali m.in. Wojciech Chmielarz, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Marta Matyszczak, Marta Obuch, Mariusz Czubaj i Przemysław Semczuk – jak też wydarzenia nietypowe, do jakich zaliczał się cykl spotkań z osobami zajmującymi się zbrodnią. Gościliśmy dziennikarzy Tomasza Sekielskiego i Przemysława Semczuka oraz Janusza Leona Wiśniewskiego, który jest znany bardziej jako pisarz powieści obyczajowych, a w swoim dorobku ma książkę „I odpuść nam nasze…” traktującą o zabójstwie znakomitego muzyka jazzowego Andrzeja Zauchy. W projekcie biblioteka nie zapomniała o najmłodszych, dla których przygotowano grę terenową „Tajemnica Parku 12C” oraz cykl warsztatów detektywa, które tematycznie były związane z serią książek Martina Widmarka „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Nie mogło zabraknąć też spotkań autorskich - najmłodsi mieszkańcy Zabrza mogli się spotkać z Renatą Piątkowską i Mikołajem Marcelą. Dla młodzieży przygotowano warsztaty „Widziałeś serial – książka jest lepsza”, podczas których prowadzący dr Mikołaj Marcela opowiadał, jak skonstruowana jest powieść kryminalna i jakie elementy zawiera, oraz w jaki sposób korzystają z nich twórcy filmowych obrazów. Na koniec prowadzący dokonał subiektywnego przeglądu najbardziej popularnych seriali kryminalnych inspirowanych twórczością literacką.
Zwieńczeniem projektu było seminarium „Kryminał na Śląsku – Śląsk w kryminale”. Jako pierwszy wystąpił Adam Regiewicz, który mówił „Dlaczego literatura kocha kryminał?”, następnie Mariusz Czubaj powiedział o roli kryminału jako nośnika wiedzy lokalnej, na koniec Marta Matyszczak zabrała nas w „Kryminalną podróż po Śląsku”, prezentując miejsca naszego regionu przedstawione w powieściach kryminalnych. Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem, łącznie przeprowadzono 28 wydarzeń, w których udział wzięło 1148 osób.

 
Zobacz także

» Prawnuczek w akcji: zabrał laptopy i... wyrzucił je.

KRADZIEŻ. 25-letni właściciel mieszkania wyjechał na dwutygodniowy urlop. Klucze zostawił 80-letniej sąsiadce, aby w razie jakiejś awarii, można było wejść do lokalu. Fakt ten wykorzystał 15-letni prawnuk kobiety, który zabrał klucze i...

» Górnik Zabrze spotkał się z kibicami

GÓRNIK. Pomysł aby tegoroczną prezentacje druźyny Górnika Zabrze połączyć z organizowanym przez Urząd Miejski w Zabrzu i MOK Summer Festival okazał się strzałem w dziesiątkę. Na imprezę przybyły tłumy, bv bawić się z zespołem...

» Razem pili, potem go okradli. Zabrali nawet telewizor...

ZATRZYMANIA.  Do zdarzenia doszło w dzielnicy Mikulczyce. 53-letni mężczyzna na spacerze spotkał parę, która zaproponowała wspólne spożywanie alkoholu. A że jak sam określił, „był już wypity”, z radością przyjął propozycje...

» Cztery autobusy "zatrzymane" przez policję

KONTROLE. Policjanci drogówki i inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach na dworcu w centrum miasta kontrolowali autobusy komunikacji miejskiej. Tym razem zostały zatrzymane cztery dowody rejestracyjne. To już...

» Zabrzanin z tytułem drużynowego mistrza Europy

SZACHY. Uczeń Szkoły Podstawowej nr 7, 11-letni Jakub Seemann, zdobył tytuł Drużynowego Mistrza Europy do lat 12. Tytuł wywalczył podczas podczas European Youth Team Chess Championship 2019 - U12 Open. Zawody odbyły się w Pardubicach  w...
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Bajkowe ilustracje

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 24 marca
Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA