Ślubowanie uczniów klasy mundurowej, którzy mają szansę zasilić kiedyś Służbę Więzienną Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    środa, 05 grudnia 2018 17:33

EDUKACJA. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 przy ul. Korczoka w Zabrzu odbyło się w miniony wtorek uroczyste ślubowanie uczniów klasy mundurowej o profilu „Służba Więzienna”. W uroczystości udział wziął m.in. major Robert Nawojski – zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu wraz z funkcjonariuszami.

„Strzec honoru szkoły… Z dumą i powagą nosić mundur… Ślubujemy!” - między innymi takie słowa roty przysięgi padły z ust uczniów klasy mundurowej z zabrzańskiego LO Nr VIII podczas uroczystego ślubowania. W tej wyjątkowej chwili towarzyszyli im rodzice, grono pedagogiczne, starsi koledzy i koleżanki oraz wielu zaproszonych gości.

 

- Szkoła zdecydowała się otworzyć klasy o profilu „ Służba Więzienna” z uwagi na bliskie sąsiedztwo zakładu karnego, a przede wszystkim ogromne zainteresowanie młodzieży pracą funkcjonariusza Służby Więziennej. Potwierdza to fakt, że w tym roku to sami uczniowie przyszli do mnie z prośbą, aby utworzyć klasę mundurową – podkreślała Monika Gawłowska, dyrektor szkoły.

W trakcie uroczystości przedstawiono historię powstania szkoły oraz klasy mundurowej. Uczniowie oraz goście mieli okazję zapoznać się kodeksem bushido oraz zobaczyć krótki pokaz posługiwania się kataną. St. szer. Paweł Gawron przybliżył procedurę kwalifikacyjną do Służby Więziennej oraz wymogi, które musi spełniać kandydat na funkcjonariusza, a także zasady etyki zawodowej. W dalszej części uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie otrzymali akty pasowania m.in. od mjr Roberta Nawojskiego. Odbył się również pokaz musztry w wykonaniu uczniów.

- Dzięki porozumieniu podpisanemu w 2016 roku pomiędzy dyrektorem Zakładu Karnego w Zabrzu, a dyrektorem ZSO Nr 14 w Zabrzu uczniowie klas mundurowych uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach, które odbywają się na terenie naszej jednostki. Podczas niecodziennych lekcji za więziennym murem zdobywają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną dotyczącą zawodu funkcjonariusza Służby Więziennej – podkreśla ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Zabrzu.

 
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Bajkowe ilustracje

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 24 marca
Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA