Młodzi naukowcy spotkali się w Zabrzu Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    środa, 11 lipca 2018 13:52

NAUKA. W Zabrzu trwają Wakacyjne Spotkania Wielodyscyplinarne, w których uczestniczą młodzi pasjonaci nauk ścisłych z całej Polski.  WSW to coroczna impreza organizowana przez studentów Uniwersytetu Warszawskiego pod patronatem Koła Pasjonatów Matematyki UW i Studenckiego Koła Fizyki UW, przeznaczona dla licealistów zainteresowanych matematyką, informatyką, fizyką lub astronomią.Każdy uczestnik Warsztatów może wybrać kilka spośród kilkunastu propozycji kilkudniowych bloków zajęć. Zajęcia odbywają się w małych grupach i mają charakter warsztatowy. Obok wykładów bardzo istotna jest część praktyczna – rozwiązywanie zadań, pisanie programów. Wieczorami można uczestniczyć w "luźnych" wykładach i prezentacjach, niezwiązanych z żadnym blokiem zajęć, i poruszających różne ciekawe tematy z, ale również spoza zakresu nauk ścisłych – lub samemu wygłosić taki wykład. A pozanaukowo – integracja, gry i zabawy; dla chętnych przeprowadzamy przyspieszony kurs brydża i go, bardziej zaawansowani gracze mogą spróbować swoich sił w turnieju, a każdy może zagrać w seta, rpg, planszówki, czy pośpiewać ogniskowe piosenki.

Wakacyjne Spotkania Wielodyscyplinarne mają służyć przede wszystkim stworzeniu warunków do pracy i rozwoju zainteresowań. Co roku organizatorzy starają się też przybliżyć młodzieży problematykę związaną z miastem, do którego się udaje. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 3 lipca i potrwa do15 lipca. Część warsztatowa odbywa się w zabrzańskiej Hali Pogoń. 24 osób weźmie w sumie udział w ponad 70 godzinach zajęć. Podczas warsztatów poruszane są ciekawe tematy z zakresu informatyki, matematyki, fizyki, chemii i biologii, m.in.: tworzenie nowych języków programowania, teoria kategorii czy przeprowadzenie analizy retrosyntetycznej. Poza zajęciami ściśle naukowymi uczestnicy zajęć poznają też druk 3 D – z pomocą drukarki udostępnionej przez Makerspace@UW, wezmą udział w debacie oraz spotkaniu dotyczącym studiów zagranicznych.

W programie tegorocznych Wakacyjnych Spotkań Wielodyscyplinarnych przewidziano również zwiedzanie Kopalni Guido oraz Sztolni Królowa Luiza. Dzisiaj młodzież spotkała się w sali historycznej zabrzańskiego Ratusza z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik oraz zastępcą prezydenta Krzysztofem Lewandowskim. 
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Bajkowe ilustracje

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 10 marca
Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA