60 lat tradycji. Jubileusz Zabrzańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 07 czerwca 2018 10:33

PROMOCJA. W bieżącym roku Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa obchodzi jubileusz 60-lecia działalności. To dobry moment na podsumowanie i krótką podróż w przeszłość. Początki ZSM sięgają roku 1958, kiedy to z połączenia Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Makoszowianka” ze Spółdzielnią Mieszkaniową „1 maja”  powstała Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa, która obecnie zrzesza blisko 13 tys. członków. Na przestrzeni sześciu dekad Spółdzielnia znacząco wpłynęła na wizerunek Zabrza poprzez liczne inwestycje związane z budową nowych osiedli. Pierwszą z nich była budowa budynku przy  ul. Gen. de Gaulle’a  89-93 a ostatnią, realizowaną w latach 90 XXw. osiedle Mikołaja Kopernika. Obecnie ZSM zarządza 214 nieruchomościami mieszkalnymi zlokalizowanymi w sześciu rejonach administracyjnych Zabrza: Centrum, Południe, Zachód, Helenka, Zaborze i Północ. Mieszka w nich prawie 25 tys. zabrzan.
    Nadrzędnym celem ZSM , oprócz bezpieczeństwa mieszkańców, jest podnoszenie ich komfortu zamieszkania. W 2003 roku rozpoczęto  kluczową inwestycję jaką jest termomodernizacja nieruchomości. Obecnie proces ten dobiega końca. Kończą się także prace związane z usuwaniem szkodliwych dla zdrowia płyt cementowo-azbestowych. ZSM wykona je na długo przed obligatoryjnym terminem, określonym w ustawie termomodernizacyjnej na rok 2032. Stało się to możliwe dzięki pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania. ZSM to wieloletni beneficjent środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, dzięki którym wykonano w latach 2010-2013 kompleksową termomodernizację 19 budynków. Kolejnym źródłem finansowania jest premia z ustawy termomodernizacyjnej. Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa jako jeden z nielicznych zarządców w regionie pozyskała środki z Unii Europejskie, dzięki którym ocieplono budynki przy ul. Broniewskiego 3, 5, 7 i 12.
Łącznie, kwota uzyskanych umorzeń wyniosła ok.13 mln. Widać więc jak doświadczenie przekłada się na liczby, za którymi stoją realne pieniądze.

    Kolejną inwestycją, której realizacja dobiega końca w bieżącym roku jest wymiana wodomierzy rozpoczęta w 2015 roku. Spółdzielnia mogła przystąpić do niej dzięki uchwale podjętej na Walnym Zgromadzeniu Członków ZSM w 2014 roku.

   ZSM prowadzi także dwa kluby osiedlowe o długoletniej tradycji: klub „Pastel” przyul. Sobieskiego 4b, który kształci utalentowaną plastycznie młodzież i dzieci. Jego wychowankowie to laureaci licznych międzynarodowych konkursów. Ostatnim ich sukcesem są 3 medale  i 1 wyróżnienie zdobyte na „46 Międzynarodowej Dziecięcej Wystawie Sztuk Pięknych w Lidicach (Czechy). Na konkurs wpłynęło  30 tys. prac z ponad 70 krajów więc tym bardziej cieszy sukces wychowanków „Pastela” .
 
  Natomiast klub Kwadrat przy ul. Ślęczka 8 zaprasza mieszkańców w każdym wieku na ciekawe zajęcia oraz atrakcyjne wycieczki. Emerytów zaprasza w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca na spotkania Koła Seniora. Osobom stawiającym na aktywność klub oferuje zajęcia fitness i jogę. W klubie można też nauczyć się grać na gitarze czy podszkolić warsztat wokalny podczas  Warsztatów Wokalnych z Krzysztofem Antkowiakiem w dniu 25/06/2018.
Aktualna oferta zawsze znajduje się na stronie ZSM pod adresem: www.zabrzezsm.pl w zakładce Kluby Osiedlowe.

    Jako zarządca z 60 letnią tradycją, Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa wypracowała skuteczne mechanizmy zarządzania, które przynoszą wymierne rezultaty, widoczne nie tylko dla spółdzielców ale też dla mieszkańców Zabrza. Place zabaw, siłownie pod chmurką oraz zadbane tereny zielone to tylko część z nich.

    Ale spółdzielnia to nie tylko budynki i towarzysząca im infrastruktura, spółdzielnia to przede wszystkim mieszkańcy, których Rada Nadzorcza i Zarząd ZSM zapraszają na Festyn Rodzinny, w dniu 16/06/2018 (sobota) na terenie Śląskiego Rancha w Zabrzu przy ul. Webera 18.

    Ponieważ  hasłem przewodnim festynu jest „Mieszkam i żyję bezpiecznie”  na mieszkańców ZSM będą czekały liczne atrakcje związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem jak np. pokaz ratowniczy grupy GOPR z udziałem pana Jarosława Botora, uczestnika akcji ratunkowej pod Nanga Parbat,  pokaz ratowników medycznych, akademia młodego ratownika oraz  pokazy Straży Pożarnej i Policji.  Na najmłodszych uczestników festynu będą czekali animatorzy oraz liczne dmuchańce i inne urządzenia, z których będzie można nieodpłatnie skorzystać.

    Patronat honorowy nad festynem objęła Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik, która przywita uczestników festynu ok. godz. 13. Atrakcją, która uświetni festyn będzie koncert zespołu Brathanki, na który zapraszamy od godziny 17.  Po koncercie zostaną ogłoszeni laureaci konkursu plastycznego a następnie zapraszamy na zabawę taneczną z zespołem Folky Band. Festyn zakończy  się pokazem teatru ognia, na który zapraszamy o godzinie 21.30.

 
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Bajkowe ilustracje

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 10 marca
Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA