W niedzielę święcenia nowego biskupa z Zabrza. Zaprezentowano jego nowy herb i symbolikę Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    sobota, 06 stycznia 2018 20:26

KOŚCIÓŁ. To już jutro, w niedzielę (7 stycznia) o godz. 12.30 w gliwickiej katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbędą się święcenia biskupie wieloletniego proboszcza zabrzańskiej parafii św. Franciszka – ks. Andrzeja Iwaneckiego. Jeszcze przed tym wydarzeniem opublikowany został oficjalny herb biskupi tego kapłana, który mocą decyzji papieża Franciszka z 18 listopada ub.r. został mianowany biskupem pomocniczym w naszej diecezji gliwickiej.

 

 

Święcenia biskupie ks. Iwanecki przyjmie z rąk biskupa gliwickiego Jana Kopca oraz arcybiskupa Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, a także arcybiskupa Wiktora Skworca, metropolity katowickiego. Warto odnotować, że będzie to pierwsza taka uroczystość w katedrze gliwickiej.

A jaką symbolikę zawiera herb nowego biskupa? Jak informuje Gość Niedzielny, znak ten jest przedzielony krzyżem św. Andrzeja. W górnym polu znajduje się symbol Ducha Świętego, który jest Duchem miłości, co podkreśla czerwony kolor. Pragnieniem kapłana jest, by ta miłość mu towarzyszyła. W lewym polu umieszczona jest litera TAU, wyrażająca duchowość franciszkańską, którą biskup starał się żyć, pracując w parafii św. Franciszka w Zabrzu i która jest związana z papieżem Franciszkiem. W prawym polu na niebieskim tle znajduje się symbol Maryi Niepokalanej, patronki Ruchu Światło–Życie, Dzieci Maryi i nas wszystkich. Na dole umieszczone zostały skrzyżowane górnicze młotki (tzw. żelosko i pyrlik), które wskazują na śląską ziemię, słynącą między innymi z robotniczego charakteru pracy. U podstawy herbu znajduje się zawołanie nowego biskupa: "Jezus jest Panem".

 
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Nasi piłkarze

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do października


Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA