Reklama
REKLAMA
Powietrze coraz lepsze. ale... Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    sobota, 22 października 2016 14:17

ŚRODOWISKO. W Centrum Konferencyjnym Kopernik w Warszawie, odbyła się konferencja „Z Warszawy przez Limę i Paryż do Marrakeszu”. Wydarzenie poświęcone było zagadnieniom ochrony klimatu, a także problematyce emisji zanieczyszczeń i jakości powietrza oraz wpływu tych zjawisk na zdrowie. W dyskusji na temat jakości powietrza w Polsce udział wzięła Katarzyna Dzióba, Zastępca Prezydenta Miasta Zabrze.



W konferencji uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, samorządowej, eksperci oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych m.in. Kamil Wyszkowski, Dyrektor Generalny Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce czy Agnieszka Sosnowska, Dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Klimatu w Ministerstwie Środowiska. W gronie dyskutantów znaleźli się także reprezentanci Ministerstwa Środowiska i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz członkowie Polskiego Alarmu Smogowego.

Katarzyna Dzióba zaprezentowała podejmowane przez samorząd przedsięwzięcia, mające na celu poprawę jakości powietrza w mieście. Zabrze podejmuje wiele działań w zakresie eliminacji niskiej emisji. To m.in. zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło budynków mieszkalnych poprzez termomodernizację i termorenowację, wykorzystanie istniejących sieci ciepłowniczych, wymiana starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych opalanych paliwami stałymi (węglem) na instalacje wysokosprawne energetycznie i ekologicznie. W ramach Programu Ograniczenia Niskiej Emisji wykonano 6800 inwestycji w zakresie termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła. Dodatkowo w ramach tzw. małego PONE wykonano w Zabrzu 9400 inwestycji w zakresie wymiany źródeł ciepła i zmianie systemu ogrzewania. W Zabrzu sukcesywnie realizowany jest program termomodernizacji budynków. Dotyczy to 29 szkół, 14 przedszkoli i 23 obiektów użyteczności publicznej. Realizowany jest też program termomodernizacji budynków mieszkalnych będących własnością osób fizycznych, spółdzielni i miasta. Warto także nadmienić, że Zabrze zwiększyło obszary terenów zielonych o 183 hektary realizując program „Rekultywacji terenów w rejonie rzeki Bytomki” oraz ograniczyło emisję wtórną pyłu poprzez regularne utrzymywanie nawierzchni. Nie bez znaczenia są też inwestycje w zakresie rozwoju komunikacji publicznej (modernizacja torowisk tramwajowych), rozwoju systemu ścieżek rowerowych oraz budowy, modernizacji i rozbudowy dróg (Drogowa Trasa Średnicowa, budowa dróg w strefie ekonomicznej czy odbudowa dróg w ramach poprawy gospodarki wodno-ściekowej). W ostatnich latach odnotowywane jest zmniejszenie wskaźnika przekraczania dopuszczalnego poziomu stężeń pyłu PM10 w powietrzu. Mimo to (patrz zdjęcie) normy te są przekraczane.  Powstał zatem Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Zabrze na lata 2016-2020, który  obejmuje m.in. nawet budowę farm fotowoltaicznych.

 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA