Ile zarabiamy? [szczegółowe wyniki badania] Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    środa, 19 października 2016 14:12

PRACA. Śląski rynek pracy od kilkunastu lat intensywnie się rozwija, ale nadal jest mocno zróżnicowany. Regionalne Portale Pracy przeprowadziły w tym roku sondaż na próbie blisko 1000 osób aktywnych zawodowo. Ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące warunków pracy pod względem finansowym.  Okazuje się, że bankierzy i informatycy zarabiają powyżej 6 tysięcy złotych. 


Znaczenie wykształcenia w pracy
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważny jest wybór odpowiedniej ścieżki edukacji w kontekście przyszłej pracy. Absolwenci kierunków ścisłych aż w 38% pracują w wyuczonym zawodzie, a 27% ma pracę częściowo powiązaną z uzyskanym wykształceniem. Osoby po studiach technicznych, informatycznych lub ekonomicznych zarabiają powyżej 4000 złotych miesięcznie.
Najwyższe zarobki, powyżej 6000 złotych dotyczą bankierów, kierowników i informatyków. Potwierdza to, że wykształcenie ma istotny wpływ na wysokość wynagrodzenia. W województwie śląskim większość zatrudnionych (53%) zarabia powyżej 2000 złotych. Wynagrodzenie w granicach od 1501 do 2000 złotych otrzymuje 22% osób. Najniższą pensję, nie przekraczającą 1361 złotych, ma 15% pracowników, spośród których 34% posiada średnie wykształcenie.

Co wpływa na wysokość zarobków?
Na wysokość pensji wypływa wiele czynników. Poza wykształceniem ważne jest też doświadczenie, staż zawodowy, wiek czy płeć.
Według wyników sondażu, na Śląsku mężczyźni o 23% częściej niż kobiety zajmują stanowiska kierownicze. Mają też wyższe pensje. Jeśli chodzi o premie i podwyżki, sprawdziliśmy, jak często są one przyznawane i od czego zależy ich wysokość. Czynniki, które mają największy wpływ to staż pracy, wykształcenie, osiągnięcia zawodowe oraz branża. Zapytaliśmy o to ekspertów. Niestety, aż 41% aktywnych zawodowo osób nie otrzymuje podwyżek, a 23% dostaje je raz w roku. Premii z kolei nie dostaje 38% osób - mówi Gabriela Pyjas, Content Manager portalu praca-katowice.info.
Najwięcej pracowników (31%) otrzymuje premię uznaniową. Raz w miesiącu premiowanych jest 23% zatrudnionych, a 19% przynajmniej raz na pół roku. Oprócz tego pracodawcy często obdarowują pracowników pozafinansowymi benefitami, spośród których najpopularniejszy jest telefon komórkowy, z którego korzysta 20% ankietowanych. Nie mniej popularne są komputery przenośne (16%) oraz karnety na zajęcia sportowo-rekreacyjne (15%).

Wykształcenie i doświadczenie zdaniem eksperta
Regionalne Portale Pracy zapytały również ekspertów, co ma większe znaczenie dla pracodawcy - wykształcenie czy doświadczenie?
Wykształcenie oznacza dla pracodawcy, że pracownik posiadł potrzebną wiedzę i umiejętności, czyli tzw. kompetencje twarde. Jednak, np. w branży finansowej, nie bez znaczenia pozostają także kompetencje miękkie, czyli wrodzone lub wyniesione z domu cechy psychofizyczne i umiejętności społeczne. To właśnie łatwość pracy w grupie, zdolność do osiągania kompromisów oraz dobra komunikacja są dla pracodawcy nie do przecenienia i w połączeniu z wykształceniem sprawiają, że pracownik otrzyma szansę na zdobycie doświadczenia – komentuje Michał Bartos Prezes Goldem Sp. z o.o. - właściciela marki ergokantor.pl.

Wyniki sondażu niosą ze sobą również ważne dla pracodawców informacje. Bowiem aż 33% ankietowanych ma negatywną opinię o swoim przełożonym. Ci, którzy wyrazili opinię pozytywną, najczęściej motywowali ją terminowymi wypłatami, umową o pracę i poczuciem bezpieczeństwa. Dla niektórych cenne okazały się możliwość rozwoju, elastyczny czas pracy oraz miła atmosfera. Co ciekawe, niektórzy przyznają, że lubią swojego szefa za uśmiech i poczucie humoru.

Jeśli jesteś ciekawy ile wynoszą wynagrodzenia w Twojej branży? Kto otrzymuje służbowe mieszkanie lub auto? A może chcesz wiedzieć, jak skutecznie wspinać się po szczeblach kariery? Wystarczy pobrać darmowy e-book



 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA