Reklama
REKLAMA
Czy pocynkowa hałda stanie się oazą zieleni i rekreacji? Są na to spore szanse Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    czwartek, 23 czerwca 2016 13:21

MY I ŚRODOWISKO. Eksperymentalne nasadzenia roślin wchłaniających metale ciężkie oraz utworzenie miejsca rekreacji i wypoczynku - tak ma wyglądać rekultywacja części pocynkowej hałdy przy ul. 1 Maja w Rudzie Śląskiej. Miasto jest jednym z partnerów międzynarodowego projektu realizowanego przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. Środki na ten cel przekazuje Komisja Europejska, a rudzka część przedsięwzięcia dofinansowana zostanie kwotą ponad miliona złotych.

Hałda ta jest jednym z czterech zwałowisk pocynkowych w Rudzie Śląskiej. Zajmuje 6,5 hektara i jest pozostałością po działającej w tym rejonie od I połowy XIX wieku do 1925 roku hucie cynku Liebe – Hoffnung.

- Hałda znajduje się praktycznie w centrum miasta. Tak duży poprzemysłowy teren i to w takiej lokalizacji jest z pewnością problemem. Na szczęście mamy pomysły jak go zagospodarować – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Co konkretnie na realizacji projektu zyska Ruda Śląska?

-Przede wszystkim nowe, atrakcyjne tereny zielone, które powstaną w miejscu zdegradowanym - podkreśla wiceprezydent Michał Pierończyk.

Projekt realizowany będzie do 2019 roku w ramach programu Interreg Central Europe. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ok. 10 mln zł. Jego liderem jest Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, a partnerami obok Rudy Śląskiej są inne europejskie miasta oraz instytuty badawcze, m.in. Turyn (Włochy), Trnava (Słowacja) czy Kranj (Słowenia).

Władze Rudy Śląskiej starają się także o inne środki na rewitalizację m.in. wspomnianej hałdy. Mowa tu o ponad 6 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które miałyby zostać przeznaczone na powstanie tzw. traktu rudzkiego, czyli ścieżki rowerowo–pieszo-rolkarskiej, łączącej Wirek z Nowym Bytomiem.

Zrewitalizujemy 40 hektarów, a oprócz budowy chcemy odnowić szereg miejskich terenów zielonych, wybudować place zabaw oraz nowe miejsca rekreacji i wypoczynku – wylicza wiceprezydent Mejer. – Trakt przebiegać będzie m.in. przez hałdę przy ul. 1 Maja i również jej fragment zostanie dzięki temu odnowiony – dodaje.

Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) jest placówką naukowo-badawczą nadzorowaną przez Ministerstwo Środowiska. Powstał w 1972 roku jako katowicki oddział Instytutu Ochrony Środowiska i uzyskał status Centrum Ochrony Środowiska. W 1992 roku przekształcony został w samodzielną jednostkę. Celem działalności naukowo-badawczej jest tworzenie naukowych podstaw dla realizacji działań na rzecz trwałego i zrównoważonego rozwoju środowiska terenów uprzemysłowionych oraz zurbanizowanych.

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 25, 23 czerwca 2016) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA