Polimex Mostostal nie zwrócił się do nas o podpisanie aneksu do umowy - mówi Tadeusz Dębicki, prezes Spółki Stadion, nadzorującej budowę zabrzańskiego stadionu, w rozmowie z portalem GlosZabrza24.pl Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    piątek, 18 października 2013 09:43

RAPORT PREZESA.

...O POSTĘPIE PRAC. - Uczestniczymy w każdej naradzie, dokładnie śledzimy, co się dzieje na budowie. Podsumowując: zakończono całkowicie prace betonowe, w całości powstała też konstrukcja dachu. Na poziomie 4+ są już wszystkie szklany balustrady, zainstalowano wszystkie windy, trwają prace w podziemnych parkingach dojazdach… Robotnicy nie są widoczni dla postronnych obserwatorów, ale zapewniam, że są. Szczególnie dokładnie przyglądamy się ich pracy i wykorzystywanym materiałom, bo jakość, a nie czas, jest dla nas najważniejszy....O DACHU. - Aż 80 procent pokrycia dachu stanowić ma blacha trapezowa, resztę wypełnią półprzezroczyste płyty z poliwęglanu. Z tym ostatnim jest od dłuższego czasu problem, bowiem nie mamy wciąż zgody na jego użycie od Urzędu Miejskiego w Gliwicach (w trakcie trwania budowy materiał stracił jeden z atestów, trzeba go na nowo uzyskiwać – przyp. red.). Spodziewamy się otrzymać ją lada moment. Ale i tak najpierw na gotowej już konstrukcji dachu ma zostać położona wspomniana blacha trapezowa. Tyle, że – przyznaję - tej nie ma jeszcze nawet na placu budowy.

...O KRZESEŁKACH. – Nie ma też jeszcze krzesełek. Przy okazji wyjaśnijmy jeszcze raz, dlaczego zapadła decyzja o zastosowaniu innych, niż to było w projekcie. Wydaliśmy zgodę na tę zamianę, bo wykonawca zaproponował – swoim i naszym zdaniem – lepsze, a kosztujące tyle samo. Można bowiem do nich zamontować podłokietniki czy nakleić miękkie nakładki na siedziska i oparcia. Co jednak najważniejsze nie są montowane pojedynczo, lecz na stopce po kilka sztuk. To pozwoli na ich szybki demontaż, np. podczas masowych imprez kulturalnych, które wymagają dodatkowej przestrzeni na widowni na scenę. Zmiana została naprawdę dokładnie przeanalizowana i zaakceptowana także przez kibiców, którzy przychylili się także do projektu takiego usytuowania krzeseł na północnej trybunie, tak by kolorystycznie ułożyły się w napis „Zabrze”.

...O KOLORZE ELEWACJI. – Rzeczywiście, doszło też do zmiany kolorystyki: ze srebrnej na czarną. Pomysł wyszedł od samego architekta Marka Szcześniaka. Zrobiliśmy nowe wizualizacje, a potem próby w naturalnym słońcu. Czerń jest naszym zdaniem lepsza, oryginalniejsza, lepiej komponuje się z zielonym otoczeniem, nawiązuje też do bryły węgla. Materiał jest dokładnie ten sam (aluminiowe rurki), cena także.

...O OŚWIETLENIU. – Na razie, tym razem rzeczywiście ze względów finansowych – zrezygnowaliśmy z podświetlenia całej bryły stadionu. Koszty użytkowania zaprojektowanego na początku systemu świetlówek byłby zbyt wysoki, w porównaniu z wchodzącą na rynek nową technologią. Lepiej trochę poczekać i w późniejszym terminie zamontować niezwykle energooszczędną, a taniejącą z każdym rokiem instalację ledową. Będziemy mniej wydawać na prąd, a i stadion będzie prezentował się lepiej. Lampy rozjaśniające murawę zostaną zaś zamontowane na koronie dachu, wokół całego obiektu. W narożnikach zachodnich będzie ich więcej, gdyż w pierwszym etapie budowy nie powstanie tam nowa trybuna. Całość da wymagane natężenie dwóch tysięcy luksów.

...O ZASILANIU W ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ. - Obiekt potrzebuje 3 megawatów mocy. Gdy rozpoczynała się budowa, Vattenfall gwarantował nam takie przyłącze, ale nie podpisaliśmy wówczas umowy, bo musielibyśmy z góry określić termin rozpoczęcia odbioru takiej energii i za nią od tej chwili płacić: czy byśmy z nie korzystali czy nie. Nie żebyśmy się już wtedy liczyli z wydłużeniem budowy (pierwotnie termin oddania był przewidziany na xx kwietnia tego roku – przyp. red.), ale wydawało nam się to zbyt ryzykowne. Czas pokazał, że dobrze zrobiliśmy. Teraz jednak okazało się, że obecny dostawca - Tauron nie ma technicznych możliwości dostarczenia takiej siły. Sami więc położyliśmy nowe kable, które są właśnie podłączane do sieci w okolicach kopalni Guido. Po uruchomieniu dostawy prądu, Tauron odkupi od nas tę instalację.

...O KANALIZACJI. - Pod stadionem znajdują się trzy zbiorniki, które będą zbierać deszczówkę. Jeden z nich będzie gromadził wodę do zraszania murawy, z pozostałych miał być poprowadzony odpływ do kanalizacji w okolicach ulicy Piłsudskiego. Jej przepustowość okazała się za mała, więc powstanie nowe przyłącze, od strony ul. Roosevelta. Konieczne jest ogłoszenie przetargu na jego wykonanie.

...O PARKINGACH. - Zrezygnowaliśmy z budowy parkingu na miejscu byłego kąpieliska. Ten teren jest bardzo atrakcyjny inwestycyjnie i przeznaczymy go na cele komercyjne, może powstanie tam hotel? Wystarczy nam podziemny parking na 1400 samochodów oraz obecny przy ulicy Roosevelta. Większe skomasowanie pojazdów doprowadziłoby do powstawania ogromnych korków. Wstępnie porozumieliśmy się z marketami, iż w czasie dużych imprez będziemy podnajmować ich miejsca postojowe. Stamtąd kibiców na stadion będą przywozić specjalne autobusy.

...O INWESTORACH. – Mamy już pierwszych chętnych do inwestowania na terenach wokół stadionu, wstępnie znaczną część powierzchni na samym stadionie zarezerwowali już kontrahenci z branży gastronomicznej i handlowej. Jako spółka Stadion przygotowujemy się też już organizacyjnie do wynajmu stadionu na mecze oraz inne imprezy.

...O TERMINIE ZAKOŃCZENIA PRAC. – Oczywiście wiem, że u postronnych obserwatorów zaczynają się pojawiać wątpliwości, czy budowa rzeczywiście zakończy się do 30 listopada. Póki co, Polimex Mostostal nie zwrócił się do nas o podpisanie aneksu do umowy, więc nie mamy podstaw do wypowiedzi, na temat ewentualnego opóźnienia. Jeśli natomiast taki wniosek się pojawi, to bardzo dokładnie go przeanalizujemy, zarówno od strony wiarygodności technicznej (budowlanej), jak i prawnej.

 

 
Zobacz także

» Wczoraj na stadionie Górnika: kibice z Łodzi chcieli palić race i marihuanę... Niektórym się udało

AKCJA POLICJI. Wczorajszy mecz piłkarskiej ekstraklasy pomiędzy Górnikiem Zabrze a Łódzkim Klubem Sportowym zakończył się remisem (1-1), ale juz podsumowanie tego samego zawodów przez służby porządkowe okazało się dla ekipy gości...

» Górnik znów nie wygrał, ale też nie przegrał. Sędzia nie uznał rywalom gola w doliczonym czasie gry...

PIŁKA NOŻNA - ROZGRYWKI. To nie jest korzystny czas dla Górnika Zabrze: tydzień zaczął się od w związku z podejrzeniem o gwałt, a skończył piątym już  z rzędu ligowym meczu bez zwycięstwa drużyny. Jako, że Dawid K. trafił za...

» Górnik znów nie stracił gola u siebie, ale stracił pierwsze punkty

PIŁKA NOŻNA - EKSTRAKLASA. Nie udało się piłkarzom Górnika podtrzymać zwycięskiej passy na swoim boisku - po trzech z rzędu wygranych, dzisiaj zremisowali z liderem ekstraklasy, Śląskiem Wrocław. Spotkanie miało różne fazy: od...

» Z nożem na derby

AKCJA POLICJI. Czasy mamy takie, że wielkie derby Śląska Górnik Zabrze, a właściwie jego rezerwa, może z Ruchem Chorzów rozegrać tylko w III lidze, ale i tak taki mecz budzi duże zainteresowanie i emocje kibiców. Mimo, że stawka...

» Trzeci mecz w Zabrzu i trzecie zwycięstwo! Gole Hiszpanów i Zapolnika

PIŁKA NOŻNA - ROZGRYWKI. To co w ubiegłym sezonie było bolączką Górnika, teraz jest jego najsilniejszą stroną, a chodzi o mecze na własnym boisku. W tym sezonie na Arenie Zabrze gospodarze odprawili z kwitkiem już Zagłębie Lubin (1-0) i...
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA