Reklama
Od dzisiaj możemy być pewni, że Arena Zabrze na pewno zostanie dokończona! Miasto zdobyło 100 mln zł na inwestycję, a czwarta trybuna ma być gotowa na początku 2025 roku Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    poniedziałek, 22 sierpnia 2022 17:32

 

Dzisiaj z bankiem Pekao SA została podpisana umowa na obsługę i zagwarantowanie emisji obligacji o wartości 103 milionów złotych, co pozwoli na sfinansowanie budowy czwartej trybuny Areny Zabrze. W ramach inwestycji powstanie zachodnia częśc stadionu (ul. Piłsudskiego), w której znajdą się nowy klub biznesowy, loże i centrum prasowe, a co najważniejsze - nowe miejsca dla kibiców, które zwiększą pojemność stadionu z 25 tys. do około 32 tysięcy widzów! Przy okazji w zwolnionej powierzchni na trybunie od ul. Roosevelta zlokalizowane zostanie centrum rehabilitacji dla dzieci i młodzieży (przeniesiony zostanie z ul. 3 Maja), na terenie stadionu znajdzie się też wreszcie miejsce na zapowiadane od lat muzeum zabrzańskiego sportu.

Wybudowanie dotychczasowych trzech trybuny (bez kredytowych odsetek) kosztowało ok. 230 mln. złotych. Czwarta trybuna powinna kosztować kolejne 100 mln złotych, ale tak naprawdę dla miasta to wydatek 143 milionów (3 mln zł to VAT, 40 mln zł odsetki). Wprawdzie roczna rata dla miasta się nie zwiększy, ale za to wydłuży się czas wykupu obligacji – do 2032 roku.
Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest jeszcze w tym roku i będzie miało cztery etapy: przeniesienie stanowisk telewizyjnych, wyburzenie starej trybuny, budowa nowej konstrukcji i wreszcie zagospodarowanie nowej kubatury. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nowy trybuna zostanie oddana do użytki w pierwszym kwartale 2025 roku.

 
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA