Nowe przepisy ruchu dla rowerzystów Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 19 maja 2011 05:26

PRAWO DROGOWE. 21 maja zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Ustawa nowelizująca prawo drogowe zawiera wiele zmian szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i wygody rowerzystów. Warto poznać najważniejsze z nich, bo poniekąd dotyczyć one będą nie tylko użytkowników jednośladów, ale także kierowców samochodów oraz nawet pieszych.

 

 

Definicja drogi dla rowerów
Dotychczas drogi dla rowerów były dostępne tylko dla pojazdów jednośladowych. Zgodnie z nowymi przepisami będą mogły z nich legalnie korzystać również pojazdy wielośladowe takie jak np. riksze, rowery z dwukołową przyczepką.Należy pamiętać, że tam, gdzie rowerzysta ma dostępną drogę dla rowerów, nie może poruszać się po jezdni. Wyjątek stanowi sytuacja kiedy droga dla rowerów biegnie w innym kierunku niż ten, w którym jedzie rowerzysta – wtedy bez przeszkód może poruszać się po jezdni.

Definicja roweru i wózka rowerowego
Od tej pory rowerem będzie każdy „pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem". Poza tym rower ze wspomaganiem elektrycznym również będzie klasyfikowany jako rower – do tej pory nie był przypisany do żadnej kategorii pojazdów. Pojazdy, które przekraczają 0,9 m szerokości są natomiast definiowane jako wózki rowerowe. Z racji swoich wymiarów oraz masy nie mogą one poruszać się po drogach dla rowerów, a osoba prowadząca musi mieć ukończone 17 lat.

Definicja pasa ruchu dla rowerów i śluzy rowerowej
Pas ruchu dla rowerów stanowi część jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów w jednym kierunku.Pasy ruchu mają dokładnie taką samą funkcję i znaczenie prawne jak drogi dla rowerów. Dlatego też, kiedy rowerzysta ma do dyspozycji pas rowerowy nie może poruszać się ani po chodniku, ani po samej jezdni. Kierowcy samochodów powinni pamiętać natomiast, że nie mogą wjeżdżać, zatrzymywać się oraz parkować na pasach przeznaczonych dla rowerzystów.Kolejną nowością w prawie drogowym jest śluza rowerowa. Rozwiązanie stosowane w krajach zachodnich.Zgodnie z ustawą śluza rowerowa jest to przestrzeń dla rowerów usytuowana między tarczą skrzyżowania a linią zatrzymania dla samochodów przed sygnalizacją świetlną (wyróżniona zazwyczaj innym kolorem nawierzchni). Kiedy auta zatrzymują się na czerwonym świetle, rowerzyści mogą minąć je i wjechać do śluzy, ustawiając się przed samochodami. Po zmianie świateł na zielone, rowerzysta jako pierwszy wjeżdża na skrzyżowanie i bezpiecznie udaje się w wybranym przez siebie kierunku.

Jazda rowerem środkiem pasa na skrzyżowaniu.Dotychczas rowery tak jak inne pojazdy, zobowiązane były do jazdy jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Zmiana w przepisach zapobiec ma sytuacjom, w których kierujący samochodem wyprzedza na skrzyżowaniu rowerzystę, a następnie skręca w prawo zajeżdżając mu drogę.
Po zjechaniu ze skrzyżowania, rowerzysta znów musi trzymać się możliwie najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Wyprzedzanie przez rower wolno jadących pojazdów z prawej strony
Do tej pory rowerzysta, który chciał wyprzedzić jadące wolniej od niego auta np. w korku, musiał zjechać na lewą stronę. Nowelizacja legalizuje dość powszechne wśród rowerzystów wyprzedzanie wzdłuż prawego krawężnika.

Jazda obok siebie
Zmiana zezwala na jazdę rowerem obok innego roweru. Należy jednak pamiętać, że przepis ten ma zastosowanie tylko wówczas, gdy nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu drogowego albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Pierwszeństwo na przejeździe rowerowym
Zgodnie z nowym przepisem, pierwszeństwo na przejeździe rowerowym (gdy droga dla rowerów przecina jezdnię), w sytuacji gdy auto skręca z drogi głównej w prawo/lewo ma rowerzysta.Do tej pory polskie prawo nie definiowało pierwszeństwa w tej sytuacji. Nowy zapis jest zgodny z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym, którą Polska ratyfikowała w latach 70. ubiegłego wieku.

Wyprzedzanie rowerzysty
Zrezygnowano z zapisu, który obligował rowerzystę do zatrzymania się w przypadku, gdy kierowca samochodu miał problem z jego wyprzedzeniem.

Rowerzysta na chodniku
Rozszerzono listę sytuacji, w których rowerzysta może poruszać się po chodniku. Do tej pory było to możliwe tylko wtedy, gdy rowerzysta opiekował się jadącym rowerem dzieckiem w wieku do 10 lat lub gdy „szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów." Z dniem wejścia w życie nowych przepisów rowerzysta będzie mógł korzystać z chodnika także w sytuacji wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła.W takiej sytuacji rowerzysta pamiętać jednak musi o tym, że na chodniku pierwszeństwo zawsze ma pieszy.

Przewóz dzieci w przyczepkach rowerowych
Rodzice, którzy przewożą swoje dzieci w coraz bardziej popularnych przyczepkach rowerowych odetchną z ulgą. Od teraz będzie to można robić legalnie.Przyczepki rowerowe są bezpieczniejsze od plastikowych fotelików, w razie wypadku dziecko chronione jest bowiem przez konstrukcję przyczepki. Istotne jest także to, że w razie wywrotki rodzica przyczepka nie przewraca się razem z rowerem.

Źródło www.zkw.pl

 

 
Zobacz także

» Śladem kolarzy Tour de Pologne

ROWERY. Od lat pomiędzy 16 a 22 września europejskie miasta świętują Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności (ETZM). Jego ostatnim dniem jest Dzień Bez Samochodu. Zabrzanie będą mieli okazję przejechać rowerowym śladem trzeciego...

» Tradycyjne wyścigi już w tę niedzielę. Szykuj kondycję i rower!

ZAWODY DLA KAŻDEGO. W ostatnią niedzielę września – jak każdego roku – na kilka godzin ulicą Bytomska zawładną kolarze. Tegoroczna edycja Zabrzańskich Szosowych Wyścigów Rowerowych Niezrzeszonych będzie już osiemnasta w historii i w...

» Na rowerze z książką

REKREACJA. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza już po raz siódmy do spędzenia majowego piątkowego popołudnia na świeżym powietrzu w towarzystwie pasjonatów czytania i rowerów. Rajd ruszy dzisiaj tradycyjnie o godz. 18.00 z placu...

» Do Zabrza dotarła moda na miejskie rowery: cztery stacje wypożyczeń ruszą pod koniec kwietnia!

 WYDARZENIA. 27 kwietnia zostanie uruchomiony system Zabrzańskiego Roweru Miejskiego. Do dyspozycji wszystkich chętnych będą 32 rowery, które będzie można wypożyczać i oddawać na czterech stacjach zlokalizowanych w pobliżu kopalni Guido,...

» Przychodzą ofiary kradzieży na komisariat policji, a tam… ich rowery

NIETYPOWE INTERWENCJE. Policjanci z II komisariatu (na zdjęciu) odzyskali dwa rowery skradzione sprzed lokalu gastronomicznego w centrum miasta. Co niecodzienne, złodziejski łup trafił pod klucz stróżów prawa zanim właściciele jednośladów...
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA