Radni przystali na spłacanie budowy stadionu z budżetu miasta aż do 2026 roku Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    poniedziałek, 16 maja 2011 14:20

SESJA RADY MIEJSKIEJ. Jednym z głównych tematów poruszanych podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Zabrzu była sprawa budowy stadionu dla Górnika Zabrze, a w zasadzie jego kosztów i żródeł pokrycia ich. Kwestia budziła spore emocje i kontrowersje.Po długiej dyskusji większość radnych przegłosowała trzy projekty uchwał zaproponowane przez prezydent miasta, które skutkować będą tym, iż gmina wyda na I etap budowy stadionu 170 milionów, które spłacane do 2026 roku wraz z odsetkami dadzą sumę 280 milionów złotych.

Przeciw takiemu rozwiązaniu obciążającemu miejski budżet na wiele lat protestowali radni Platformy Obywatelskiej, którzy zgłaszali swoje zastrzeżenia i wątpliwości. I tak m.in. radny Rafał Marek zwracał uwagę, iż należy społeczeństwu jasno powiedzieć, że owe pieniądze nie pokryją kosztów budowy całego stadionu lecz tylko jego pierwszego etapu, a co jest istotną zmianą w stosunku do pierwotnych planów i informacji.

Z kolei radna Agnieszka Urbańczyk dopytywała dlaczego w Zabrzu budowa stadionu ma tak wiele kosztować, skoro na świecie buduje się takie obiekty znacznie taniej. I dawała konkretne przykłady: w Niemczech dobiega końca budowa całego stadionu w Moguncji na 33.500 miejsc za 40 milionów euro (a więc około 160 milionów złotych). Z kolei w izraelskiej Hajfie kompleks sportowy na 32 tys. osób z pływalnią i hotelem oraz centrum rozrywkowym kosztować ma 90 milionów dolarów (a więc około 270 milionów złotych).

- A w Łodzi Widzew zadeklarował się sam wybudować stadion na 33 tysięcy miejsc za 270 milionów złotych - twierdziła Urbańczyk.

Zastrzeżenia miał też radny Jarosław Więcław (SLD), który dopytywał o inne, niezrealizowane obietnice inwestycyjne, takie jak budowa drogi Zaborze-Biskupice, budowa domu kultury dla Zaborza czy pawilonu dla potrzeb ginekologii i położnictwa przy zabrzańskim Szpitalu Miejskim.

Dopytywany przez radnych wiceprezydent Krzysztof Lewandowski przyznał, że deklarowane obciążenie budżetu skutkować będzie tym, że każdego roku miasto będzie musiało spłacić 20 milionów złotych zaciągniętych zobowiązań za budowę stadionu. Z tego też powodu będzie trzeba ograniczyć inne wydatki inwestycyjne. Ale wyraził przy tym przekonanie, iż gminę stać na takie obciążenie. - Tylko w zeszłym roku na sprzedaży gminnych nieruchomości miasto zarobiło 40 milionów złotych - wyliczał Lewandowski.

Zapowiedział także, iż umowa na wykonywanie prac budowlanych powinna zostać podpisana już w sierpniu br., zaś same prace powinny trwać półtora roku.

W rozstrzygających głosowaniach przeciwko uchwałom opowiedział się cały klub PO, a także Gabriela Pudlo-Chojnacka z SLD. Jej partyjny kolega Jarosław Więcław wstrzymał się z kolei od głosu, podobnie jak Bogusław Znyk z PiS. Uchwały podjęto większością 13 głosów, głównie głosami radnych Skutecznych dla Zabrza, jednego z PiS oraz jednego z PJN.

 
Zobacz także

» Na gazowej bombie, Hiszpan zginął jadąc pod prąd, wiceprezydent chce być prezydentem, szczury zaatakowały centrum, Lubański w przedszkolu i teatrze. Nowy Głos już do czytania!

TYGODNIK LOKALNY. Odkręcił butlę i czekał... Wcześniej mówił sąsiadom, że wysadzi cały dom w powietrze. Strażacy weszli do jego mieszkania w ostatniej chwili  i ewakuowali lokatorów. Dramat wisiał dosłownie w powietrzu. Szczegóły...

» Piknik z Górnikiem

RUSZA EKSTRAKLASA. Dla Górnika Zabrze wakacje się kończą. Trójkolorowi już w najbliższą niedzielę zainaugurują nowy sezon meczem z Radomiakiem Radom. Przed pierwszym starciem na boisku piłkarze spotkają się z kibicami podczas Pikniku...

» Kim był podpalacz kwiaciarni? Czy Górnik idzie na sprzedaż? Emisja gminnych obligacji zablokowana? Nowy Głos już do kupienia i czytania!

TYGODNIK LOKALNY.  W cyklu prezentującym zarobki i stan posiadania majątkowego najważniejszych pracowników samorządu dziś zaglądamy do oświadczeń dyrektorów gminnych instytucji odpowiedzialnych za zdrowie mieszkańców. W tekście FORTUNA...

» Kibice zachwyceni: „Poldi” podpisał dwuletni kontrakt z Górnikiem Zabrze

PIŁKA NOŻNA. Koniec niepewności, spekulacji i nerwowego zagryzania warg, bo na tę informację „Trójkolorowa” rodzina kibiców piłkarskich z Zabrza czekała z wielką wiarą i nadzieją. Lukas Podolski - mistrz świata z 2014 roku będzie...

» Miasto znów wyemituje obligacje, uchwały o nieużytkach bez dyskusji, była w niedozwolonym miejscu i zginęła. Nowy Głos już do kupienia i czytania!

TYGODNIK LOKALNY. Gmina podjęła decyzje o przyszłości kilku nieużytków. Radni podjęli w tej sprawie UCHWAŁY BEZ DYSKUSJI. Nasz dziennikarz przyjrzał się sprawie dokładnie na posiedzeniu komisji gospodarki komunalnej. i co się okazało? ...
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA