Trwają prace nad pomnikiem upamiętniającym prof. Zbigniewa Religę Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    piątek, 08 listopada 2019 23:28

WIECZNA PAMIĘĆ. Prace zmierzające do postawienia w naszym mieście pomnika upamiętniającego wybitnego kardiochirurga i polityka, jakim był prof. Zbigniew Religa, dobiegają końca. 6 listopada odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Kultury i Dziedzictwa Rady Miasta Zabrze. Radni gościli w pracowni prof. Krzysztofa Nitscha, gdzie obejrzeli wykonany z gipsu prototyp pomnika profesora w skali 1:10.

Inicjatorką uhonorowania prof. Zbigniewa Religi pomnikiem, który stanie w centrum naszego miasta, była prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. W 2014 r. na autora pomnika wybrano pochodzącego z Zabrza światowej sławy rzeźbiarza i medaliera – prof. Krzysztofa Nitscha. W marcu 2016 r. w zabrzańskim Ratuszu zaprezentowano mieszkańcom szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika. Modele te stanowią „Etiudę kompozycyjną pomnika profesora Zbigniewa Religi”.

 

Miasto ogłosiło konkurs na wybór najlepszej koncepcji. Każdy mógł na żywo obejrzeć modele zaprezentowane w Ratuszu lub przejrzeć galerię utworzoną na stronie internetowej www.um.zabrze.pl i zdecydować, który z nich powinien stanąć w centrum Zabrza.

Głos mieszkańców został potraktowany jako konsultacje społeczne i wzięty pod uwagę przy ostatecznym wyborze. Zdecydowano też, gdzie pomnik będzie stał – w pobliżu Ratusza, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Religi.

W 2017 i 2018 trwały prace koncepcyjne. Powstał prototyp pomnika. Wykonano też próbę dotyczącą usytuowania go w terenie.

 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA