AKCJA EDUKACYJNA. Od dziś (24 maja) do niedzieli (27 kwietnia) z inicjatywy zabrzańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w gliwickiej Palmiarni Miejskiej odbywają się po raz pierwszy w naszym kraju Międzynarodowe Warsztaty Behawioralne z zakresu behawiorystki (zachowań i uwarunkowań zwierzęcej psychologii) psów przebywających w schroniskach. Wydarzenie odbywa się dzięki współpracy podjętej przez zabrzański TOZ z renomowanym angielskim stowarzyszeniem Dogs Trust Worldwide oraz gliwickim schroniskiem dla zwierząt.
- Szkolenie jest przeznaczone dla osób pracujących lub udzielających się wolontaryjnie w schroniskach dla bezdomnych zwierząt i będzie w nim uczestniczyć 25 osób z dwunastu polskich miast. Udział w nim jest w pełni bezpłatny i ma na celu poprawę sytuacji psów przebywających w schroniskach oraz zwiększeniu ich szansy na znalezienie nowego domu – informuje Danuta Mikusz-Oslislo, szefowa zabrzańskiego TOZ i członkini władz centralnych tej organizacji w Polsce.
Zajęcia poprowadzi m.in. Jennifer McCarthy – starsza doradczyni ds. treningu i behawiorystyki. Zanim dołączyła do zespołu Dogs Trust w kwietniu 2015 roku, uzyskała licencjat w zakresie behawiorystyki i treningu psów na Uniwersytecie w Hull. Przez osiem lat z powodzeniem prowadziła zajęcia, oferując szkolenia, konsultacje behawioralne i warsztaty. Regularnie dawała także wykłady i prowadziła prezentacje dla osób prywatnych, lokalnych praktyk weterynaryjnych i fizjoterapeutów zwierząt, na temat interpretacji zachowań i dobrostanu czworonogów. Obecnie Jen nadzoruje sześć ośrodków Dogs Trust w Wielkiej Brytanii, gdzie pomaga w opracowywaniu i wdrażaniu planów szkoleniowych i behawioralnych dla psów, a także edukuje personel w zakresie treningu psów, ich zachowania i dobrostanu. W 2015 roku udała się do Japonii, aby zorganizować warsztaty dla ARK – Animal Refuge Kansai w Tokio. Odwiedziła również ich schroniska w Osace i Sasayama. W ubiegłym roku prowadzić szkolenia w schronisku na Litwie.
Drugim prelegentem jest Alexia Nicholas – doradczyni do spraw treningu i behawiorystyki. Zamieszkała w Wielkiej Brytanii w 2009 roku, by zdobyć licencjata z nauk biologicznych na Uniwersytecie w Reading. W 2012 uzyskała magisterium ze stosowanej behawiorystki i dobrostanu zwierząt na Uniwersytecie w Newcastle, a przedmiotem jej badań był wpływ środowiska na zachowanie zwierząt. Po ukończeniu badań na uniwersytecie stwierdziła, że jej pasją naukową i zawodową staną się psy. Po uzyskaniu dyplomu rozpoczęła pracę jako trener psów w Londynie. W 2015 roku przeprowadziła się do Liverpoolu i rozpoczęła pracę w centrum adopcyjnym w Merseyside prowadzonym przez Dogs Trust. Od tego czasu Alexia zmierzyła się z licznymi problemami behawioralnymi występującymi u zwierząt przebywających w schroniskach. Zapewnia ona także wsparcie dla osób adoptujących psy.
- Jest to pierwsze tego typu szkolenie organizowane w Polsce, jednakże mamy nadzieję, że nie ostatnie. Bardzo się cieszymy, że udział w szkoleniu wezmą przedstawiciele schronisk i organizacji pro zwierzęcych z różnych miast – podsumowuje Mikusz-Oslislo.
Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 21, z 24 maja 2018) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
|