Reklama
REKLAMA
Po kolejnej edycji konkursu na Eco-Miasto, Zabrze stawiane jest za wzór w dziedzinie dbania o racjonalną gospodarkę wodną Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    czwartek, 26 listopada 2015 11:20

ekologW STRONĘ NATURY. W konkursie Eco-Miasto 2015 wyłoniono gminy, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju w czterech kategoriach, w szczególności w dziedzinie gospodarki wodnej. W tej ostatniej zwycięzcami okazały się Zabrze oraz Puławy, pokonując m.in. Gdańsk, Gdynię, Kraków, Łódź czy Gliwice. Nagrodzone miasta oprócz statuetek i dyplomów otrzymały także zaproszenie do wzorcowego centrum działań operacyjnych Saur we Francji. Gala wręczenia nagród odbyła się przed miesiącem w Ambasadzie Francji w Warszawie – tej samej, przed którą niedawno rzesze Polaków i przedstawicieli władz zapalały znicze po zamachach w Paryżu.

Miejsce wręczenia nagród wybrano nieprzypadkowo. Projekt organizuje bowiem Ambasada Francji w Polsce, we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Renault Polska, Saur Polska, grupą EDF, DK Energy oraz Tiru, a także firmami Saint-Gobain, Schneider Electric i Krajową Agencją Poszanowania Energii.

W rozsyłanych do wszystkich krajowych i zagranicznych mediów informacjach Zabrze chwalone jest za to, że w ramach dwuetapowego projektu o nazwie Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze zmodernizowało aż 120 km sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. – To jeden z największych w historii miasta projektów z zakresu infrastruktury i ekologii. Warto też zauważyć, że oprócz sieci wodociągowej poprawił się także stan dróg i chodników, a tym samym zwiększyła się atrakcyjność inwestycyjna miasta – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. 

Dlaczego gospodarka wodna jest tak ważna? Otóż dyrektywy unijne nakazują Polsce, aby do końca 2015 roku miasta były skanalizowane w 95 procentach (te poniżej 100 tys. mieszkańców) i 98 procentach (powyżej 100 tys. mieszkańców). Dalsza rozbudowa sieci kanalizacyjnej jest więc jednym z wyzwań, przed jakimi stoją nasze gminy. Analiza formularzy zgłoszeniowych w konkursie na Eco-Miasto pokazuje, że istotnym elementem polityki wodno-ściekowej powinno być także zmniejszenie strat wody, które sięgają nawet 13,4 proc. oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przy oczyszczaniu ścieków. Cenne jest więc to, że niektóre oczyszczalnie są zasilane biogazem, wykorzystywanym przez nie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

INWESTYCJA W SIECI. Każde z miast zgłoszonych do konkursu posiada sieć kanalizacyjną. Nie wszystkie jednak spełniają dyrektywy unijne, które określają minimalny procent skanalizowania wymagany na koniec 2015 roku. I tu miła dla nas informacja - największym procentem skanalizowania może pochwalić się właśnie Zabrze (99,9%), które w ostatnich latach na inwestycje związane m.in. z rozbudową sieci kanalizacyjnej wydało 798 milionów złotych. Wysokim wskaźnikiem wyróżniają się także Gdańsk (99,1%), Gdynia (99,5%) i Kraków (99,3%). Efekt jest tak doskonały, gdyż większość miast biorących udział w konkursie prowadzi kampanie edukacyjne zachęcające mieszkańców do podłączenia się do systemu kanalizacji.
Modernizacje i rozbudowa sieci kanalizacyjnych to ogromna korzyść dla środowiska, ponieważ dzięki temu zmniejsza się negatywne oddziaływanie systemu kanalizacyjnego na wody podziemne, a także eliminowane są źródła zanieczyszczeń wód gruntowych i powierzchniowych.

STRATY WODY. Ograniczenie strat nie tylko obniża koszty sprzedawanej wody, ale także chroni istniejące zasoby wodne. Jak pokazuje analiza formularzy, średnie straty wody w systemach wodociągowych miast uczestniczących w konkursie wynoszą ponad 10 procent. Niektóre gminy podkreślają, że jest to dla nich poważny problem i szukają rozwiązań, mających poprawić tę sytuację. Konstancin-Jeziorna, aby zminimalizować straty, przebudowuje sieć wodociągową wymieniając rury żeliwne i azbestocementowe na rury pvc i pe. Warszawa wdraża system monitoringu sieci i obiektów wodociągowych, Puławy wybudowały 22 km nowej sieci wodociągowej, a nasze Zabrze przebudowało niemal cały system wodno-kanalizacyjny.

PIJMY Z KRANU! Zdecydowana większość miast prowadzi kampanie zachęcające do picia wody z kranu. Jeszcze kiedyś takie zawołanie budziłoby konsternację, ale postęp technologiczny i inwestycyjny zmienia te prawidła. W Gdańsku jakość wody w ciągu ostatniej dekady znacząco wzrosła i obecnie w 100 procentach spełnia ona polskie i unijne normy.

ENERGETYCZNY BIOGAZ. Analiza formularzy pokazała także, że oczyszczanie ścieków generuje duże zużycie energii elektrycznej w miastach. Najwięcej energii spośród miast zgłoszonych do konkursu zużywa się na oczyszczanie ścieków w Warszawie – około 75 GWh rocznie, w Łodzi pochłania to około 25 GWh, a w Gdyni prawie 14 GWh. W wielu miastach energia elektryczna wykorzystywana do zasilania oczyszczalni pochodzi z wytwarzanego w nich biogazu, produkowanego z fermentacji osadów ściekowych, jest tak m.in. w Warszawie, Gdańsku, Gdyni i Puławach.
Stolica w ramach dużej inwestycji zmodernizowała i rozbudowała oczyszczalnię ścieków Czajka, która jest zasilana biogazem wykorzystywanym do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Podobnie w Gdańsku, gdzie wybudowano instalację termicznego przekształcania osadów ściekowych zasilaną biogazem pochodzącym z fermentujących osadów. W wyniku kogeneracji wytwarza się energia cieplna oraz elektryczna, której nadmiar jest sprzedawany do sieci. A czy Zabrze odzyskuje energię z biogazów? - Ależ oczywiście. W ramach pierwszego etapu poprawy gospodarki wodno-ściekowej wybudowana została przy gminnej oczyszczalni ścieków w Maciejowie instalacja do odzyskiwania energii z biogazów i przetwarzania jej w energię cieplną oraz elektryczną. Rozwiązanie to działa z powodzeniem od 2010 roku – podkreśla Dariusz Krawczyk, naczelnik Wydziału Kontaktów Społecznych Urzędu Miejskiego w Zabrzu. 


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 47, 9 LISTOPADA 2015) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

 

 
Zobacz także

» Pieczywo szkodzi ptakom, więc w Parku Miejskim postawiono ziarnomat dla kaczek

W STRONĘ NATURY. Urządzenie do dystrybucji specjalistycznego ziarna do karmienia ptactwa, w tym kaczek pływających po Bytomce, stanęło w pobliżu tej rzeki przecinającej Zabrze na terenie Parku Miejskiego przy ul. Dubiela. Budzi pewne...

» Katowicki Fundusz przeznaczył pól miliona złotych na loty patrolowo-gaśnicze

RATUNEK Z POWIETRZA. Cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: w Katowicach, Opolu, we Wrocławiu i w Krakowie, przeznaczą w tym roku na loty patrolowo-gaśnicze  800 tysięcy złotych. Katowicki Fundusz przekazał...

» Natura(lnie) w Zabrzu. Gra terenowa w lesie i finał konkursu fotograficznego na zakończenie kolejnego roku szkolnego z ekologią

W STRONĘ NATURY. W związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Zabrzu Rokitnicy zorganizowano 31 maja finał III edycji ogólnomiejskiego projektu ekologicznego „Natura(lnie) w...

» Krajobraz górski na Zandce? Niecodzienny pomysł uzyskał dofinansowanie. Będą skałki z roślinnością

W STRONĘ NATURY. Najpóźniej od jesieni przyszłego roku (ale możliwe, że znacznie wcześniej), mieszkańcy osiedla Zandka w Zabrzu będą mogli korzystać z nowatorskiego, przyrodniczego rozwiązania – ekologicznego skweru stylizowanego na...

» W Zabrzu uruchomiono już osiemnastą zieloną pracownię. Tym razem na os. Kotarbińskiego

W STRONĘ NATURY. W Szkole Podstawowej nr 25 im. Jana Pawła II na Osiedlu Kotarbińskiego w Zabrzu (ul. Kotarbińskiego 18) oddano w ubiegły piątek do użytku Zieloną Pracownię, która jest już osiemnastą salą edukacji przyrodniczej i...
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA