Dobiega końca II etap poprawy gospodarki wodno-ściekowej w Zabrzu: zabytkowe osiedle zmieniło oblicze Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora    niedziela, 19 kwietnia 2015 10:45

Tak jestPROMOCJA.  Porównując osiedle Borsiga w Biskupicach przed rokiem i dziś, trudno uwierzyć, że to ten sam rejon miasta. Ulice robotniczego osiedla sprzed ponad wieku zmieniły się nie do poznania. Dziurawy asfalt i zarośnięte pobocza zostały zastąpione przez elegancką kostkę brukową. A jeszcze istotniejsze zmiany, wpływające na poprawę komfortu życia mieszkańców, dokonały się pod ziemią.

- Obraz Borsigwerku zmienił się diametralnie. Jak przyjeżdżają tu teraz z zagranicy dawni mieszkańcy, to nie wiedzą, gdzie są – uśmiecha się Jan Urban z Rady Dzielnicy Biskupice. - Wcześniej mieliśmy dziurawe jezdnie i rozlatujące się chodniki. To wszystko, przy okazji przebudowy sieci kanalizacyjnej, zostało wymienione. Teraz nie zalewa nam podwórek czy piwnic. Zdecydowanie lepiej się żyje. Przez wiele miesięcy mieliśmy tu plac budowy, ale warto się było przemęczyć – dodaje.

Tak byłoPrzewodnicząca Rady Dzielnicy Walentyna Nowakowska nie ma wątpliwości, że osiedle Borsiga stało się teraz dużo bardziej nowoczesne. - Przebudowa sieci wodno-kanalizacyjnej była bardzo potrzebna. A przy okazji zyskaliśmy nowe drogi dojazdowe i chodniki - podkreśla Walentyna Nowakowska.

Takie efekty prac to ogromny sukces, biorąc pod uwagę, że początki kontraktu obejmującego osiedle Borsiga nie były łatwe. Najpierw w stanie upadłości znalazł się pierwszy wykonawca. Konieczne było powtórzenie przetargu. Nowy wykonawca na uporanie się z zadaniem otrzymał rok, czyli o sześć miesięcy mniej, niż zakładały wcześniejsze plany. A przeszkód do pokonania nie brakowało. Największa pojawiła się przy ul. Mieczysława, gdzie wykonawcy stanęły na drodze zbudowane przed laty przez mieszkańców altanki, garaże czy ogrodzenia. Instalacji nie można było przesunąć w bok, ponieważ głębokie wykopy nie mogły zostać wykonane zbyt blisko zabytkowych kamienic.

- Na szczęście duże zaangażowanie zamawiającego i jego służb oraz pomoc ze strony Rady Dzielnicy sprawiły, że udało się ominąć wszystkie rafy, na jakie natrafialiśmy po drodze – uśmiecha się Tomasz Derska z Zakładu Instalacji Budowlanych W. Szostak A. Duda, lidera konsorcjum, które zrealizowało kontrakt w Biskupicach.

- Współpraca z wykonawcą układała się bardzo dobrze. Firma reagowała na nasze prośby i sugestie oraz interwencje i propozycje ze strony mieszkańców. A to bardzo ważne, bo przecież projekt jest projektem, a życie życiem i weryfikuje przyjęte założenia – mówi Walentyna Nowakowska.
- Dzięki realizacji projektu mieszkańcy osiedla Borsiga zyskali przede wszystkim sprawną sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz sprawny wodociąg. Te wszystkie sieci były wcześniej w fatalnym stanie technicznym. Na powierzchni wykonaliśmy z kolei nowe nawierzchnie dróg. To inwestycja na lata, która przyniesie mieszkańcom wiele korzyści – podsumowuje Tomasz Derska. 

Takie są liczby:
5 km - długość nowej kanalizacji sanitarnej
6 km - długość nowej kanalizacji deszczowej
4 km - długość nowej sieci wodociągowej
26 tys. mkw - nowa nawierzchnia dróg
9,6 mln zł - wartość wykonanych robót

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA