Trwa II etap poprawy gospodarki wodno-ściekowej. Twarda skała, ale do zgryzienia Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora    niedziela, 27 kwietnia 2014 10:58

wodkan2PROMOCJA. Z nie lada wyzwaniem muszą się mierzyć ekipy układające nową kanalizację na Zaborzu Północnym. Robotnicy natrafili w ziemi na skałę. Jej usunięcie wiązało się z koniecznością sprowadzenia specjalistycznego sprzętu. Z jego użyciem skała jest stopniowo skuwana. Nieprzewidziane komplikacje spowodowały jednak przesunięcie terminu zakończenia robót o siedem miesięcy.

wodkan1- To piaskowiec z domieszką żelaza, czyli bardzo twarda odmiana – tłumaczy Ryszard Zeljaś z prowadzącego prace na Zaborzu Północnym Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego „M+”. - Początkowo myśleliśmy, że skała występuje lokalnie, na odcinku 20-30 metrów. Niestety, po przeprowadzeniu szczegółowych badań geologicznych okazało się, że mamy z nią do czynienia na długości trzech kilometrów, co stanowi około 15 procent zakresu robót – dodaje. Występowanie skały stwierdzono m.in. w rejonie ulic Modrzewiowej, Leszczynowej, Orzechowej, Kalinowej, Korczoka i Wyciska.

- Do kucia skały wykorzystujemy młoty hydrauliczne, które są montowane na koparkach i spycharko-ładowarkach. To bardzo żmudna praca. Są odcinki, na których skucie trzech metrów skały zajmuje nawet cały dzień – mówi Ryszard Zeljaś.


wodkan3Skuta skała przewożona jest na plac składowy przy ul. Pordzika. Ustawiona tam została kruszarka, z użyciem której większe bryły są rozdrabniane. Uzyskane w ten sposób kruszywo wykorzystywane jest później przy zabudowywaniu wykopów.

Kolejną niespodzianką czekającą na budowlańców były pochodzące z lat 60. i 70. elementy żelbetowe czy resztki betonu, które pozostawiły i zasypały
brygady budujące osiedle. W ziemi pojawia się także sporo elementów uzbrojenia terenu, które nie są ujęte na istniejących planach i mapach.

- Na terenie osiedla występują tzw. kanały ogólnospławne. W wielu miejscach stare rury praktycznie nie istnieją. To powoduje, że musimy namoknięte fekaliami grunty wymieniać na nowe – tłumaczy Ryszard Zeljaś. Są to nieprzewidziane trudności. Podziemna sieć ma być gotowa do końca września. Na październik zaplanowano z kolei dokończenie odtwarzania nawierzchni dróg.

- Zdajemy sobie sprawę z uciążliwości, z jakimi muszą się borykać mieszkańcy. Dziękujemy za wyrozumiałość i współpracę. Po zakończeniu prac mieszkańcy odczują zdecydowaną poprawę. Nieszczelne kanały ogólnospławne będą bowiem rozdzielone na kanalizację deszczową i sanitarną, poprzez którą ścieki sanitarne będą trafiały do oczyszczalni i nie będą już zanieczyszczały gruntu – podsumowuje Ryszard Zeljaś.

Przypomnijmy, że prace na Zaborzu Północnym obejmują budowę i przebudowę około 11 km kanalizacji sanitarnej, około 14 km kanalizacji deszczowej oraz budowę około 400 metrów wodociągu przesyłowego. Odtworzonych zostanie ponad 50 tysięcy metrów kwadratowych nawierzchni dróg.

 

 
Zobacz także

» Wandal z Zaborza... nie pamięta, co narobił

ZABORZE. . Okazało się, że najprawdopodobniej działał w pojedynkę. Po całym zajściu 26-latek wsiadł w taksówkę i odjechał. Gdy jednak zauważył, że za wozem jedzie wezwany radiowóz, wyskoczył z samochodu i uderzył głową o jezdnię.

» [GALERIA] Wandal na Zaborzu: zniszczył pięć aut!

ZABORZE. Grupa wandali dzisiejszej nocy wykonała istny rajd po Zaborzu, w trakcie którego zniszczyli pięć samochodów! Dzieło zniszczenia rozpoczęli tuż przed godz. 1. Wpierw zaatakowali forda mondeo zaparkowanego przy ulicy Kawika....

» [GALERIA] Urodziny Rodziny!

ZABORZE. Podopieczni Centrum Edukacji i Rehabilitacji przy ul. Wyciska i dziesiątki najmłodszych zaborzan bawiły się dzisiaj na festynie "Urodziny Rodziny"! Na dzieci czekały dziesiątki atrakcji: tory przeszkód, wspólne gotowanie czy...

» Wjechał w skuter, motorowerzysta za kraty

ZABORZE. Kierowca volkswagena nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się ze skuterem. Do zdarzenia doszło w środę około godz. 21.30 na ul. Wyciska. - Na szczęście nikt z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń. Sprawca...

» Kopią, kopią i skończyć nie mogą. A Pawłów czeka!

PAWŁÓW. Artykuł o problemach działkowców z Kończyc, których ogródki są wciąż zalewane z powodu prac przy modernizacji wodno-kanalizacyjnej w sąsiednim Pawłowie (czytaj ), spotkał się z dużym odzewem zdesperowanych mieszkańców...
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA