Szykują się nowe atrakcje w Kopalni Guido Email
Wpisany przez Magdalena Czekaj napisz do autora    czwartek, 14 kwietnia 2011 13:30

 

Czeka nas w najbliższym czasie rewolucja w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido. Ruszyły już przetargi na budowę nowoczesnego systemu bezpieczeństwa podziemnego, a w planach jest też udostępnienie zwiedzającym zabytkowej tamy wodnej i rewitalizacja podziemnych wyrobisk.

12,5 miliona złotych pozyskane  z unijnych funduszy dyrekcja chce przeznaczyć w dużym stopniu na rozbudowę kompleksu przy kopalni. Powstanie hotel i restauracja. Z myślą o uczniach, odnowione zostanie centrum kształcenia. W związku z tym stanie dodatkowy pawilon, w którym uczniowie będą mogli po ukończeniu nauki, odbywać praktyki.

 

Planuje się budowę sali audiowizualnej na około 100 osób. Odwiedzający będą mogli podróżować kolejką spągową, a po zwiedzaniu raczyć się kawą, w powstającej przy komorze kompresorów kawiarence.

Wspomniana tama wodna, zdaniem dyrektora kopalni - Lesława Żurka, marnuje się. - Żałuję, że tak piękna część kopalni, wpisana w rejestr zabytków, nie jest udostępniona turystom – żali się. - W niektórych miejscach pojawiła się korozja. Na szczęście mamy już zgodę konserwatora zabytków, więc do roboty! – zagrzewa Żurek.

Naczelnik obiecuje też, że po skończonej przebudowie, każdy z odwiedzających turystów będzie mógł własnoręcznie otworzyć i zamknąć tamę (pochodząca z lat 20. ubiegłego wieku). Zrewitalizowane zostaną wyrobiska na poziomie 170 i 320 metrów. Na pierwszy plan wysuwa się jednak system bezpieczeństwa. - Na jego budowę ogłosiliśmy już przetarg – podkreśla kierownictwo - chcemy by przebudowa ruszyła jak najszybciej.

 
Zobacz także

» Wicepremier Piotr Gliński odwiedził zabytkową kopalnię Guido oraz Sztolnię Królowa Luiza w Zabrzu

POLITYKA I SAMORZĄD. Piątkową wizytę w woj. śląskim wicepremier prof. Piotr Gliński rozpoczął od zwiedzania Sztolni Królowa Luiza oraz Zabytkowej Kopalni „Guido” w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Po naszym mieście i jego...

» Podpalacz aut aresztowany, dlaczego zawaliła się hala, minister Czarnek w Zabrzu, bliźniaczki zrezygnowały z walki. Nowy Głos już do kupienia i czytania!

TYGODNIK LOKALNY. Już po niespełna miesiącu śledztwa policja zatrzymała mieszkańca Grzybowic podejrzanego o seryjne podpalenie w Zabrza ponad dwudziestu samochodów. Czym posłużył się przy podkładaniu ognia, co go zdradziło? O tym na...

» W domach będzie zimno? Pomnik stoi, ale chodnik od lat jest uszkodzony. Tabletki z jodem trafiły do Zabrza. Nowy Głos już do kupienia i czytania!

TYGODNIK LOKALNY. Zapobiegawczo aż 226 tysięcy dawek jodu trafiło do Zabrza na wypadek zagrożenia promieniowaniem radioaktywnym. Pigułki zostały zdeponowane w Państwowej Straży Pożarnej. Gdyby doszło do alarmu jod zostanie rozdysponowany...

» Pedofil znał Zabrze i perfidnie osaczył dziewczynkę, na Festiwalu Kwiatów blues i konopie, roszady w Górniku. Nowy Głos już do kupienia i czytania!

TYGODNIK LOKALNY. Dorosły mężczyzna w perfidny sposób zagrał na emocjach i potrzebach  13-letniej dziewczynki z Zabrza i potem wykorzystał ją seksualnie. Pochodzi z daleka, ale z powiązań rodzinnych znał dobrze nasze miasto i umawiał...

» Trzecia fala i... premier w Zabrzu, zaś na Zaborzu seria wypadków. A kultura znów tylko on-line. Dyrektor szpitala natomiast odpowiada na zarzuty pacjentów. Nowy Głos już do kupienia i czytania!

TYGODNIK LOKALNY. Dawno już nie było takiej serii katastroficznych zdarzeń i to w jednej dzielnicy miasta.  Przedwczoraj doszło do potężnej eksplozji gazu. Wybuch był tak potężny, że niemal na wszystkich piętrach powyrywało drzwi z...
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA