Trwają prace przy tworzeniu pomnika prof. Zbigniewa Religi. Prezydent Zabrza odwiedziła pracownię mistrza – wybitnego rzeźbiarza Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    niedziela, 08 sierpnia 2021 22:31

RZEŹBIARSTWO. Do końca sierpnia potrwa drugi etap prac zmierzających do postawienia w naszym mieście pomnika profesora Zbigniewa Religi. Obecne działania twórcze artysty polegają na nakładaniu gliny na zmontowanej konstrukcji sylwetki rzeźby, modelowaniu wstępnym oraz pracy rzeźbiarskiej nad całością pomnika. Pod koniec minionego tygodnia, z wizytą w pracowni mistrza – prof. Krzysztofa Nitscha – gościli przedstawiciele zabrzańskiego samorządu, w tym m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz naczelnik Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Miejskiego - Michał Wadowski.

 

W ramach pierwszego etapu prac, który zakończył się 31 maja, wykonany został m.in.: elektrokardiogram w gipsie w skali 1:10, postać prof. Z. Religi w gipsie w skali 1:10, jego portret (głowa) w skali 1:1 oraz szkielet pomnika z profili stalowych.

Pomysłodawczyni uhonorowania postaci prof. Religi pomnikiem – prezydent Zabrza oraz wybrany na autora pomnika, pochodzący z Zabrza światowej sławy rzeźbiarz i medalier – prof. Krzysztof Nitsch podpisali umowę na wykonanie gipsowej formy pomnika w skali 1:1 w lutym br. Pomnik stanie na skwerze przy zabrzańskim Ratuszu, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Religi. O jego kształcie zdecydowali wspólnie włodarze i mieszkańcy, którym w ramach ogłoszonego konkursu zaprezentowano szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika.
Warto wspomnieć, iż wybrany na autora pomnika wybitny rzeźbiarz i medalier odznaczony został w ostatnich dniach Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta RP odznaczenie wręczył mu Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP podczas okolicznościowej uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA