Rozpoczyna się właśnie Noc Muzeów. Co można osobiście zwiedzić w Zabrzu? Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    sobota, 15 maja 2021 19:43

MUZEALNICTWO. To już dzisiaj (w sobotę 15 maja), w całym kraju odbywać się będą różne wydarzenia organizowane w ramach Nocy Muzeów. Można bezpłatnie zwiedzać tysiące muzeów, zamków, fortów i innych historycznych obiektów. Z powodu pandemii wiele wydarzeń odbędzie się przede wszystkim online. Na jakie atrakcje możemy w tym dniu liczyć w Zabrzu?

Ciekawą propozycję przygotowało DB Cargo Polska – podczas Nocy Muzeów, stojący na placu przy siedzibie firmy stalowy kolos jakim jest zabytkowy parowóz, ukaże swoje dawne oblicze. W kłębach pary, światła lokomotywy rozjaśnią mrok, a mieszkańcy Zabrza usłyszą stukot, turkot i świst zdyszanej maszyny. Iluminacja świetlno – parowo - dźwiękowa zostanie uruchomiona podczas tej nocy cztery razy – o godz. 21.00, 22.00, 23.00 oraz 24.00.

Parowóz Ty2, o nazwie Schenkuś, to lokomotywa towarowa konstrukcji niemieckiej, budowana masowo w wielu fabrykach europejskich w latach 1942-1945. Jej zadaniem była obsługa szlaków kolejowych na wschodzie. Stąd też parowozy tej serii posiadały znakomitą izolację termiczną i nacisk osi nie przekraczający 15t, dzięki czemu mogły poruszać się po liniach o niskiej jakości lub prowizorycznie naprawionej nawierzchni.

Na specjalne zwiedzanie zaprasza również Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które zachęca do odwiedzenia zarówno kopalni Guido, jak i Sztolni Królowa Luiza.

I tak w Kopalni Guido wybrać będzie się można do tamy wodnej na Poziomie 320. Zwiedzający zjadą autentyczną szolą górniczą aż 320 metrów pod ziemię, gdzie poznać będą mogli specyfikę pracy ściany wydobywczej i zagrożenia, z którymi spotykają się górnicy na dole. Co więcej – górnicza kolejka podwieszana zawiezie ich w miejsce nigdy nieodwiedzane przez turystów – chodnik na poziomie 320. Tutaj poznać będzie można metody wykrywania zagrożenia gazowego, walki z żywiołem ognia, a także co robić aby uchronić się przed wybuchem metanu i pyłu węglowego. Ci, którzy zdecydują się na taką wycieczkę, dowiedzą się czym zajmowała się Kopalnia Doświadczalna o nazwie M-300, a także zobaczą specjalną konstrukcję chroniącą przed żywiołem wody.

Z kolei w Sztolni Królowa Luiza zaprasza się do zwiedzania Trasy Wodnej – jednej z najbardziej niesamowitych, podziemnych tras turystycznych w Polsce i jednocześnie najdłuższej tego typu podziemnych tras w górnictwie węglowym. Przewodnicy opowiedzą o ludziach, dawnych czasach, miejscach i latach, w których Sztolnia powstała, działała i się zmieniała. Pokażą, jak, gdzie i czym pracowali górnicy oraz jakie ryzyko i wysiłek trzeba było podjąć codziennie aby wydobyć czarne złoto.

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów w Sztolni Królowa Luiza zwiedzić będzie można także Podziemną Trasę Rodzinną. Zabawa i edukacja połączona została tu z aktywnym zwiedzaniem kopalni. W programie wycieczki przewidziano wędrówkę labiryntem górniczych korytarzy oraz pokaz pracy czynnych maszyn górniczych, w tym spotkanie z 22-tonowym gigantem, wraz z pokazami multimedialnymi niewątpliwie zachwycą zwiedzających. Podziemna przygoda kończy się przejazdem kolejką górniczą Karlik.

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a następnego roku także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii przedsięwzięcie zostało odwołane, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA