Zmarł Wiesław Świderski, muzyk i kompozytor Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    piątek, 03 kwietnia 2020 14:58

Jak poinfomował na swojej stornie zabrzański urząd miejski, dziś nad ranem zmarł Wiesław Świderski – wieloletni koncertmistrz Filharmonii Zabrzańskiej, muzyk i kompozytor. Od 25 lat był jej świetnym wiolonczelistą, wrażliwym na brzmienie orkiestry, czystość intonacji i nieskazitelność interpretacji. Był również utalentowanym kompozytorem, aranżerem i producentem niezliczonej ilości nowych kompozycji dla naszej filharmonii. 

Świderski urodził się 1952 roku w Katowicach. Był absolwentem Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie wiolonczeli prof. Konstantego Bożyka oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej im. K . Szymanowskiego w Katowicach [obecnie Akademia Muzyczna] w klasie prof. Bernarda Poloka. Zanim podjął pracę jako wiolonczelista w Filharmonii Zabrzańskiej, zdobywał muzyczne doświadczenia jako muzyk orkiestrowy w Filharmonii Śląskiej, Orkiestrze Radia Katowice, a także jako pedagog w szkołach muzycznych w Katowicach, Bielska-Białej, Rudie Śląskiej i Jaworznie.

Jesienią 1976 r. był współorganizatorem w Katowicach jednego z pierwszych Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. W 1983 r. stworzył chrześcijański młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny Przemienienie, dając ponad 1,3 tys. koncertów w kraju, a także m.in. we Francji, Norwegii, Szwecji, Niemczech, Austrii, na Ukrainie i we Włoszech – w tym występując kilkakrotnie dla Papieża Jana Pawła II.
W latach 1993-95 współorganizował i prowadził orkiestrę podczas chrześcijańskiego festiwalu Gaude Fest w Ustroniu, dla którego potrzeb stworzył wiele opracowań i aranżacji oraz dokonał nagrań dla radia i TV. W 1996 r. wraz z Michałem Smolorzem opracował dla Anteny Górnośląskiej stronę muzyczną pierwszego śląskiego musicalu Album rodzinny Erwina Respondka.

Oprócz działalności artystycznej udzielał się także w założonym przez siebie kwartecie smyczkowym oraz zespołach kameralnych, dla których również opracowywał i aranżował utwory muzyczne. Współpracował ze Stołeczną Estradą, Warszawskim Impresariatem Muzycznym, Salonową Orkiestrą im. J. Straussa w Warszawie, Królewską Orkiestrą Symfoniczną w Wilanowie, Bielską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Zdrojową w Krynicy, pisał również opracowania dla Kwartetu Śląskiego oraz Kwintetu Dętego NOSPR w K-cach. Przez wielu lat współpracował z najwybitniejszymi przedstawicielami świata polskiej wokalistyki na czele z Wiesławem Ochmanem, Iwoną Hossą, Małgorzatą Walewską, Adamem Zdunikowskim, Markiem Torzewskim.
To właśnie wspaniała, twórcza i w ogromnej większości przypadków całkowicie bezinteresowna praca Świderskiego sprawiła, że Filharmonia Zabrzańska posiada obecnie jeden z największych zbiorów opracowań muzycznych w Polsce.

Wiesław Świderski otrzymał wiele nagród i wyróżnień w tym m.in.: Srebrną Odznakę Zasłużony dla województwa śląskiego, Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury.

 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA