Pięć wielkich akcji, tysiące uczestników Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    środa, 09 stycznia 2019 12:17

BIBLIOTEKA. W roku 2018 zabrzańska książnica zrealizowała aż pięć całorocznych projektów, które uzyskały dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Oferta spotkań i warsztatów była tak bogata, że bez problemów każdy z mieszkańców mógł znaleźć coś dla siebie. Były zarówno akcje dla najmłodszych, jak i młodzieży oraz dorosłych. Połączone były z atrakcyjnymi zajęciami plastycznymi i plenerowymi. Wzięło w nich udział w sumie prawie 6 tysięcy osób!


Dla najmłodszych były dedykowane dwa projekty: „Zabrze jak z bajki”, którego motywem przewodnim były legendy i baśnie śląskie – często już zapomniane, a będące uniwersalnym nośnikiem dziedzictwa kulturowego regionu. W ramach projektu odbyły się spotkania z autorami zbiorów baśni śląskich: Waldemarem Cichoniem, Bernardem Szczechem i Małgorzatą Zalewską-Zemłą. Szczególne miejsce w projekcie miały nasze zabrzańskie legendy - zorganizowano pokazy teatrzyku kamishibai „Legenda o Marysi żywcem zamurowanej” i „Legenda o Skarbniku”, stworzono spektakl „O rycerzu Zabrzeskim i jego córce Marysi” przygotowany i wyreżyserowany przez Zbigniewa Stryja, w którym udział wzięli aktorzy Teatru Nowego w Zabrzu, spacerowano także „Śladami zabrzańskich legend”, a przewodnikiem był historyk Dariusz Walerjański.
W ramach projektu przygotowano także szereg interesujących warsztatów, m.in. sztuki opowiadania, dekorowania toreb bawełnianych postaciami ze śląskiego folkloru, tworzenia gry planszowej na kanwie legendy o Marysi Zabrzeskiej. Ważnym elementem projektu był konkurs plastyczny „Skarbnik, utopce, beboki i inni mieszkańcy śląskiej wyobraźni”. Łącznie na projekt złożyło się 35 wydarzeń, w których udział wzięło 1135 osób.

Drugim projektem, który zabrzańska biblioteka realizowała z myślą o najmłodszych, była „Książka na piątkę, znakomity początek: rozdanie drugie”. Realizacja projektu pokazuje, że w Zabrzu jest olbrzymie zapotrzebowanie na spotkania autorskie oraz warsztaty, które mają na celu przybliżenie młodym czytelnikom dobrej i wartościowej literatury. Dzięki realizacji projektu Zabrze odwiedzili najbardziej poczytni autorzy książek adresowanych do dzieci i młodzieży, m.in. Renata Piątkowska, Agnieszka Frączek, Wojciech Widłak, Zofia Stanecka i Paweł Beręsewicz – łącznie zorganizowano ponad 20 spotkań. Nowością tej edycji był fakt organizacji spotkań w konwencji otwartej, na które mógł przyjść każdy chętny – odbywały się one w filii nr 11 (ul. Wolności 177) w godzinach popołudniowych. Nie zabrakło warsztatów zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców i nauczycieli zatytułowanych „Co i dlaczego warto czytać?”. Stałym punktem tego projektu są także warsztaty „Czytając – czytam świat” prowadzone przez psychologów i pedagogów, a realizowane we współpracy z Poradnią Psychologiczną-Pedagogiczną w Zabrzu.  W ramach projektu odbyło się także seminarium dla nauczycieli i bibliotekarzy, które zostało zorganizowane z myślą o przekazaniu rad, pomysłów i wskazówek dotyczących promowania czytania wśród dzieci i młodzieży. Dzięki obecności znakomitych gości - m.in. Ireny Koźmińskiej, prezes fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, oraz Anny Dziewit-Meller, pisarki  i dziennikarki – udało się ten cel osiągnąć.  Najbardziej namacalnym efektem realizacji projektu są mikrobiblioteki – trzy „domki z książkami” pojawiły się w Śląskim Centrum Chorób Serca, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz w Ośrodku Wsparcia dla Kobiet prowadzonym przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Rokitnicy. Łącznie na projekt złożyło się 55 wydarzeń, w których udział wzięło 1535 osób.

W ramach pozostałych projektów realizowano wydarzenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych mieszkańców. I tak  były to projekty „Biblioteka różnie – podróżnie”, który realizowany był w Biskupicach - najstarszej dzielnicy Zabrza - i składał się z cyklu imprez, których celem było poszerzenie zakresu usług tamtejszej filii. Mieszkańcom nie tylko Biskupic, ale także całego Zabrza, zaproponowaliśmy cykl warsztatów rękodzieła pod wspólną nazwą „Kreatywnik”. Ważnym elementem były spotkania z reporterami i podróżnikami - gośćmi biblioteki byli m.in.: Artur Małek, Wojciech Grzesiok, Bartek Dobroch, Marzena Filipczak czy Jacek Hugo-Bader. Dla podopiecznych biskupickich przedszkoli przeprowadziliśmy zajęcia w ramach Dni Włóczykija – których motywem przewodnim były wakacyjne podróże.
W ramach projektu zorganizowano także warsztaty fotograficzne, które prowadził uznany zabrzański fotoreporter Arkadiusz Gola – pokłosiem tych warsztatów jest wystawa zdjęć uczestników „Spacer po Biskupicach”. Łącznie zorganizowano 27 wydarzeń, w których udział wzięło 718 osób.

Dzięki projektowi  „Born in the U.S.A.” bibliotekarze zaprezentowali i przybliżyli szeroko rozumianą kulturę Stanów Zjednoczonych, często przedstawianą wyłącznie przez pryzmat skomercjalizowanej popkultury. Podczas projektu odbywały się spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, gdzie rozmawiano zarówno o pozycjach z literatury amerykańskiej, jak i książkach traktujących o życiu w Stanach. W ramach Dyskursu oglądano amerykańskie filmy, m.in. „Lot nad kukułczym gniazdem” czy „Dwunastu gniewnych ludzi”, słuchano także muzyki – historię jazzu przedstawił nam zespół Enerjazzer. Razem z dziećmi tworzono komiksy pod okiem zabrzańskiego rysownika Macieja Trzepałki. Ważnym elementem tego projektu były także spotkania z pisarzami i podróżnikami. Zabrze odwiedzili m.in. Dorota Warakomska, Marek Cieśliński, Zofia Stanecka i Wojciech Grzesiok.  Zwieńczeniem całego projektu było seminarium, którego ważnym aspektem było odzyskanie przez Polskę niepodległości i rola, jaką odegrał w tym wydarzeniu Ignacy Paderewski. Łącznie na projekt złożyło się 29 wydarzeń, w których udział wzięło 693 osoby.

Ostatnim projektem, jaki MBP w Zabrzu realizowała w ubiegłym roku, były „Kryminalne zagadki Śląska”, objęte przez redakcję „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” patronatem medialnym. Koncepcja programowa tego projektu odnosiła się do jednego z najbardziej popularnych obecnie gatunków literackich – kryminału. Warto nadmienić, że jest to pierwszy festiwal poświęcony temu gatunkowi w naszym regionie. Otwarcie projektu nastąpiło 320 metrów pod ziemią w kopalni „Guido”, gdzie licznie przybyli goście wzięli udział w spotkaniu autorskim z dwoma śląskimi pisarzami: Marcinem Melonem i Wojciechem Bauerem. Na projekt „Kryminalne zagadki Śląska” złożyły się wydarzenia, które miały zarówno tradycyjną formę promocji czytelnictwa, czyli spotkania autorskie - do Zabrza przyjechali m.in. Wojciech Chmielarz, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Marta Matyszczak, Marta Obuch, Mariusz Czubaj i Przemysław Semczuk – jak też wydarzenia nietypowe, do jakich zaliczał się cykl spotkań z osobami zajmującymi się zbrodnią. Gościliśmy dziennikarzy Tomasza Sekielskiego i Przemysława Semczuka oraz Janusza Leona Wiśniewskiego, który jest znany bardziej jako pisarz powieści obyczajowych, a w swoim dorobku ma książkę „I odpuść nam nasze…” traktującą o zabójstwie znakomitego muzyka jazzowego Andrzeja Zauchy. W projekcie biblioteka nie zapomniała o najmłodszych, dla których przygotowano grę terenową „Tajemnica Parku 12C” oraz cykl warsztatów detektywa, które tematycznie były związane z serią książek Martina Widmarka „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Nie mogło zabraknąć też spotkań autorskich - najmłodsi mieszkańcy Zabrza mogli się spotkać z Renatą Piątkowską i Mikołajem Marcelą. Dla młodzieży przygotowano warsztaty „Widziałeś serial – książka jest lepsza”, podczas których prowadzący dr Mikołaj Marcela opowiadał, jak skonstruowana jest powieść kryminalna i jakie elementy zawiera, oraz w jaki sposób korzystają z nich twórcy filmowych obrazów. Na koniec prowadzący dokonał subiektywnego przeglądu najbardziej popularnych seriali kryminalnych inspirowanych twórczością literacką.
Zwieńczeniem projektu było seminarium „Kryminał na Śląsku – Śląsk w kryminale”. Jako pierwszy wystąpił Adam Regiewicz, który mówił „Dlaczego literatura kocha kryminał?”, następnie Mariusz Czubaj powiedział o roli kryminału jako nośnika wiedzy lokalnej, na koniec Marta Matyszczak zabrała nas w „Kryminalną podróż po Śląsku”, prezentując miejsca naszego regionu przedstawione w powieściach kryminalnych. Projekt cieszył się ogromnym zainteresowaniem, łącznie przeprowadzono 28 wydarzeń, w których udział wzięło 1148 osób.

 
Zobacz także

» Górnik odchudza kadrę: Maciej Ambrosiewicz sprzedany do Wisły Płock

PIŁKA NOŻNA. Letnie okienko transferowe, a więc czas, w którym kluby mogą przekazywać sobie zawodników – oczywiście za pieniądze, czasem szokująco duże – potrwa do 2 września. Górnik chyba już zakończył zakupy i w ostatnich...

» Górnik Zabrze w Pucharze Polski: początek w Środzie Wielkopolskiej

 PIŁKA NOŻNA - LOSOWANIE. O ile ekstraklasa ma już za sobą pięć kolejek spotkań, to drugie pod względem ważności piłkarskie rozgrywki w kraju, a więc Puchar Polski w swej kluczowej fazie ruszy dopiero pod koniec przyszłego miesiąca....

» Akcja Trzeźwość: promile u dwóch

 RUCH DROGOWY. Policjanci zabrzańskiej drogówki wczoraj w godz. 6-14 prowadzili intesywne kontrole trzeźwości w kilku wyznaczonych punktach miasta. W trakcie tej akcji sprawdzono ponad pół tysiąca kierujących! W padło dwóch... Pierwszym...

» Zakończyła się piąta kolejka ekstraklasy: Górnik spadł do dolnej części tabeli

 PIŁKA NOŻNA - ROZGRYWKI. Piłkarze Górnika Zabrze jeszcze niedawno byli w ścisłym czubie ekstraklasy, lecz sobotnia porażka w Białymstoku z Jagiellonią (1-3) sprawiła, że spadli w tabeli o cztery pozycje i po pięciu kolejkach zajmują...

» Ścigani za prawdę. Prawnik uruchamia sądowy tryb karny przeciwko dziennikarzom GŁOS-u, bo ujawniliśmy, iż jego działalność bada prokuratura

WOLNOŚĆ SŁOWA. Na co dzień w wielu sprawach dziennikarze GŁOSu stają po stronie pokrzywdzonych mieszkańców, rozwiązują patowe sytuacje czy ujawniają skrywane przestępstwa. Niestety, czasem przychodzi nam płacić za to wysoką cenę,...
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Bajkowe ilustracje

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 24 marca
Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA