XXII Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Kultura Europy Środkowej" Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    piątek, 16 listopada 2018 13:27

NAUKOWE ROZWAŻANIA. „Miasta górnicze i górnictwo w Europie Środkowej” to tytuł dobiegającej dziś końca dwudniowej XXII Międzynarodowej Konferencji Naukowej z cyklu „Kultura Europy Środkowej. Wydarzenie to organizują: Urząd Miejski w Zabrzu, katowicki oddział Polskiej Akademii Nauk oraz katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Patronat honorowy objęli zaś: minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, prezes Polskiej Akademii Nauk Jerzy Duszyński oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzej Kowalczyk.

Sympozja i prelekcje odbywają się w Teatrze Nowym w Zabrzu (pl. Teatralny 1) oraz Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu (ul. Wolności 408).

Referat wprowadzający pt. „Narracje górnicze z terenu Zabrza, Zabrze 2016". Refleksje czytelnika nad przemijalnością miejsca i pamięci, wygłosiła prof. dr hab. Ewa Chojecka. W dalszej części konferencji odbyła się m.in. dyskusja panelowa, która dotyczyła w tym roku górnictwa w Europie Środkowej, organizacji ośrodków górniczych, metod i technik wydobywczych.

- Międzynarodowe konferencje naukowe z cyklu „Kultura Europy Środkowej” odbywają się w Zabrzu od 1997 r. Inspiracją do zorganizowania pierwszej pt. „Środkowoeuropejskie dziedzictwo św. Wojciecha” było millenium śmierci św. Wojciecha. Konferencje te przyczyniają się do odkrywania naszej tożsamości i poznawania bogatej kulturowo przeszłości. W szerokim kontekście europejskim przybliżają nam historię śląskiej ziemi. Każdego roku biorą w nich udział uczeni z różnych ośrodków naukowych kościelnych i świeckich w kraju, jak również z Czech, Słowacji czy Niemiec. Konferencje mają też ogromny walor edukacyjny, uczestniczą w nich bowiem corocznie grupy młodzieży szkół średnich i studentów zainteresowanych tego typu tematyką – mówi Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy zabrzańskiego Urzędu Miejskiego.

 
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Bajkowe ilustracje

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 24 marca
Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA