Oficjalna prezentacja nowego albumu o historii i teraźniejszości Mikulczyc już w poniedziałek Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    sobota, 09 grudnia 2017 19:36

CIEKAWE WYDAWNICTWA. Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu zaprasza na prezentację wydanego własnym staraniem albumu „Nasze Mikulczyce”, będącego kolejnym wydawnictwem z serii „Dzielnice Zabrza”. Spotkanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek (11 grudnia) o godz. 17.30 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 przy ul. Tarnopolskiej 50.
„Nasze Mikulczyce” to już piąty tom serii. Do tej pory ukazały sie publikacje: „Nasze Kończyce” (2010), „Nasza Rokitnica” (2012), „Nasze Biskupice” (2014) oraz „Nasz Pawłów” (2015).

 

 Po raz pierwszy nazwa Mikulczyce pojawia się w regeście dyplomu księcia kozielskiego Władysława I z 1 września 1306 roku. Sam dyplom nie dotyczy tej miejscowości, jedynie jako jeden z trzech świadków wymieniony w nim został „Dobeslaw de Naculchsicz” czyli Dobiesław z Mikulczyc. W dyplomie księcia bytomskiego Siemowita datowanym na 12 marca 1311 roku. „Dobeslao de Mikulczicz, militibus”, czyli rycerz Dobiesław z Mikulczyc, wymieniony został z kolei jako jeden z sześciu świadków. I tak, jak w przypadku innych zabrzańskich dzielnic istniejących już w średniowieczu, są to informacje o istnieniu danej miejscowości, a nie o jej powstaniu.

1 kwietnia 1951 roku, na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 17 marca 1951 roku w sprawie zniesienia i zmiany granic niektórych powiatów oraz utworzenia i zmiany granic niektórych miast stanowiących powiaty miejskie w województwie katowickim, Mikulczyce włączono do Zabrza wraz z Grzybowicami, Rokitnicą, Kończycami, Makoszowami i Pawłowem.

 
Zobacz także

» Niedziela zdrowia i urody, czyli w Miejskim Ogrodzie Botanicznym dzieje się

IMPREZY. Spacery z przewodnikami, spotkanie dotyczące narodowej kolekcji żurawek, bezpłatne badania poziomu cukru oraz obecności wirusa zapalenia wątroby HCV, spotkanie z dietetykiem, turniej szachowy czy też zabawy ruchowe dla dzieci - to...
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA