O Janoschu Email
Wpisany przez Paweł Franzke napisz do autora    czwartek, 10 marca 2011 14:32

Po raz kolejny w Zabrzu odbędzie się cykl imprez poświęconych popularnemu na całym świecie pisarzowi i grafikowi Horstowi Eckertowi - Janoschowi.

Rok 2011 został ogłoszony w naszym mieście "Rokiem Janoscha" z uwagi na fakt obchodzonych 11 marca osiemdziesiątych urodzin Autora. Sam Jubilat , który urodził się w Zabrzu i tu spędził wczesną młodość ,chętnie przyznaje się do swojego pochodzenia mówiąc : „ Czuję się Ślązakiem, to moja narodowość, moja religia.”

 

Tegoroczne obchody Dni Janoscha otworzy spotkanie dzieci (10.03, godz. 10.00 Kino Roma), podczas którego wychowankowie Przedszkola nr 28 im. Janoscha zaprezentują przygotowane przez siebie adaptacje bajek. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa prac piątego już konkursu rysunków dziecięcych i prac literackich inspirowanych twórczością Janoscha dla najmłodszych. Nagrodzone bajki zostaną odczytane przez włodarzy miasta.

Coroczną tradycją stało się "czytanie Cholonka". Również w tym roku zapraszamy znanych i mniej znanych mieszkańców miasta do odczytania ulubionego fragmentu powieści "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny" 11 marca o godz. 17.00 w zabrzańskim Kinie Roma, po którym o godz. 18.00 nastąpi projekcja filmu o Janoschu i ul. Piekarskiej.

 

12 marca o godzinie 12.00 zapraszamy młodych mieszkańców Zabrza do Teatru Nowego, na spektakl "Idziemy po skarb", stworzony na podstawie dzieła Janoscha.

Kolejne imprezy odbędą się m.in. w ramach 57.Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej / kwiecień/, Metropolitalnego święta Rodziny / maj / i Festiwalu Kwiatów / czerwiec /.Na przełomie września/października planowany jest wielki urodzinowy koncert w DMiT z Jubilatem w roli głównej. Rok Janoscha w Zabrzu zakończy grudniowa Gala z okazji wręczenia nagród Gazety Wyborczej „Cegły Janoscha”. Oczywiście nie zabraknie też wystaw, spotkań dyskusyjnych , warsztatów. Wielkim wydarzeniem będzie też wydanie przez Wydawnictwo „Znak” kultowej powieści Janoscha „Cholonek,czyli dobry Pan Bóg z gliny”, określanej jako „biblia Ślązaka”. Ostatnie jej wydanie ukazało się w 1974 roku.

źródło: UM Zabrze
 
Zobacz także

» Tygrysek doczekał się Misia

CENTRUM MIASTA. Na początku marca na Placu Wolności stanęła figura Tygryska.  Dziś trwa  montaż jego przyjaciela Misia. Obie postacie to bohaterowie książek Horsta Eckerta znanego jako Janoscha, który 11 marca obchodził swe 93 urodziny....

» Na gazowej bombie, Hiszpan zginął jadąc pod prąd, wiceprezydent chce być prezydentem, szczury zaatakowały centrum, Lubański w przedszkolu i teatrze. Nowy Głos już do czytania!

TYGODNIK LOKALNY. Odkręcił butlę i czekał... Wcześniej mówił sąsiadom, że wysadzi cały dom w powietrze. Strażacy weszli do jego mieszkania w ostatniej chwili  i ewakuowali lokatorów. Dramat wisiał dosłownie w powietrzu. Szczegóły...

» Podpalacz aut aresztowany, dlaczego zawaliła się hala, minister Czarnek w Zabrzu, bliźniaczki zrezygnowały z walki. Nowy Głos już do kupienia i czytania!

TYGODNIK LOKALNY. Już po niespełna miesiącu śledztwa policja zatrzymała mieszkańca Grzybowic podejrzanego o seryjne podpalenie w Zabrza ponad dwudziestu samochodów. Czym posłużył się przy podkładaniu ognia, co go zdradziło? O tym na...

» W domach będzie zimno? Pomnik stoi, ale chodnik od lat jest uszkodzony. Tabletki z jodem trafiły do Zabrza. Nowy Głos już do kupienia i czytania!

TYGODNIK LOKALNY. Zapobiegawczo aż 226 tysięcy dawek jodu trafiło do Zabrza na wypadek zagrożenia promieniowaniem radioaktywnym. Pigułki zostały zdeponowane w Państwowej Straży Pożarnej. Gdyby doszło do alarmu jod zostanie rozdysponowany...

» Pedofil znał Zabrze i perfidnie osaczył dziewczynkę, na Festiwalu Kwiatów blues i konopie, roszady w Górniku. Nowy Głos już do kupienia i czytania!

TYGODNIK LOKALNY. Dorosły mężczyzna w perfidny sposób zagrał na emocjach i potrzebach  13-letniej dziewczynki z Zabrza i potem wykorzystał ją seksualnie. Pochodzi z daleka, ale z powiązań rodzinnych znał dobrze nasze miasto i umawiał...
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA