Reklama
Fundusze na ratunek lasom Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 04 sierpnia 2022 11:06

620 tysięcy złotych trafi w tym roku do Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i we Wrocławiu, w ramach dofinansowania z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Katowicach, Krakowie, Opolu i Wrocławiu. Pieniądze pójdą na loty patrolowo-gaśnicze. - Tylko wczesne wykrywanie ognisk pożarowych może uchronić nas i środowisko naturalne od katastrofalnych skutków. Dlatego loty patrolowo-gaśnicze na terenach leśnych są tak bardzo ważne i konieczne, żeby szybko zlokalizować zarzewie ognia, a powstający pożar zdusić w zarodku. Wszyscy mamy w pamięci gigantyczny, a zarazem tragiczny w skutkach pożar w okolicach Kuźni Raciborskiej – mówi Tomasz Bednarek, prezes katowickiego WFOŚiGW, który przeznaczył na ten cel najwięcej, bo aż 400 tys. złotych. W ciągu trzech lat na dofinansowanie lotów patrolowo-gaśniczych wspomniane fundusze wydały wspólnie niemal 1,5 mln zł.

Przywołany gigantyczny pożar w okolicach Kuźni Raciborskiej wybuchł 26 sierpnia 1992 roku. W trakcie akcji gaśniczej ginęły w nim trzy osoby (dwoje strażaków i przypadkowa kobieta, potrącona przez pędzący do pożaru wóz strażacki), a 50 zostało rannych. Pożar ów określany jest największy w Europie Środkowej po II wojnie światowej. Z dymem poszło ponad 9 tysięcy hektarów na terenie ówczesnych województw katowickiego i opolskiego. Przyczyną była najprawdopodobniej iskra, spod kół hamującego przy lesie pociągu. To właśnie prowadzone od kilku lat intensywne loty patrolowe wspierane przez fundusze mają zapobiec podobnej tragedii. 

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 31 z 4 sierpnia 2022 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Reklama
REKLAMA
 

Kontakt z Biurem
Ogłoszeń i Reklamy

tygodnika "Głos Zabrza i Rudy Śl."

oraz

portalu www.GlosZabrza24.pl

tel: 690 683 103

reklama@gloszabrza.pl

Czynne:

codziennie od godziny 10.00

rzetelna firma

 

FACEBOOK

PARTNERZY PORTALU

sp17

sp5

zssp

zs18-maly

zsms

mdk2 logo

sp24

g9

logo ZSS ko³o

sp18zabrze

LOGO ZSO NR 14

 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA