[FOTO] Uśmiech, bitte! - czyli o historii zabrskiej fotografii Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    piątek, 06 stycznia 2012 10:31

HISTORIA ZABRZA. Z historii miał zawsze „trójkę”. Nie lubił siedzieć w książkach i się uczyć, więc ten przedmiot szedł mu słabo. Teraz Dariusz Guz z błyskiem w oku opowiada o remoncie strychu, gdzie chce mieć muzeum. Ma się czym pochwalić, bo przeróżnych historycznych zabrzańskich przedmiotów zgromadził mnóstwo. Samych tylko archiwalnych zdjęć miasta skolekcjonował prawie dwieście. Niedawno wydrukował domową metodą album-kompendium wiedzy o przedwojennych zabrzańskich fotografach.

Hobby inżyniera chemika (na rencie) trwa od ponad dwudziestu lat. Zaczęło się od tradycyjnego zbierania pocztówek i drobnych przedmiotów, nawet takich jak drewniane wieszaki z zabrzańskich przedwojennych sklepów odzieżowych, czy „porcelanki” – zatyczki (korki) do butelek. Gdy Ryszard Kipias, prowadzący stronę internetową o historii miasta, wystąpił z apelem o przysyłanie mu starych pocztówek i zdjęć, Dariusz Guz zaczął z nim współpracować. I ogarnęła go pasja kolekcjonowania starych fotografii i widokówek. Z czasem zainteresowało go nie tylko to, co jest na zdjęciach, ale kto je wykonał. Zaczęło się odkrywanie zapomnianych zakładów fotograficznych, śledzenie życiorysów ich właścicieli.

- Zdjęcia zdobywam na giełdach staroci i kupuję w sieci na allegro.pl – mówi Guz. – Ciągle oczywiście gromadzę wszelkie inne pamiątki związane z Zabrzem. Na przykład niedawno wpadła mi w ręce żelazna przemysłowa bańkę używana do transportu mleka z zabrzańskich gospodarstw rolnych. Głównie jednak jestem nastawiony na stare zdjęcia.

O tym, iż Guz ma w swych zbiorach prawdziwe cacka, wiedzą także zawodowi historycy. Gdy Muzeum Miejskie organizowało dwa lata temu ekspozycję dotyczącą przedwojennych zabrzańskich fotografów posiłkowało się jego zbiorami, „wypożyczając” około pięćdziesiąt zdjęć. Niedawno natomiast na bazie pozostałości po meblach z Cafe Silesia, które ma Guz, podjęto decyzję o wykonaniu kopii stolików do nowej sali wystawowej muzeum mieszczącej się właśnie w dawnej kawiarni.

- Spuścizna fotografów pozwala nie tyle na poznanie miasta i jego architektury, co jego mieszkańców – opisuje specyfikę swej kolekcji Guz. – Dominują uroczystości rodzinne i zawodowe, pamiątki zrobione z okazji ważnych wydarzeń społecznych. Poznajemy stroje, ale także zakłady pracy, a czasem przypadkowo w tle portretów, ciekawe obiekty. Ze zdjęć widać jak zmieniał się styl życia, status zabrzan, ich zachowania… No, a w dodatku te zdjęcia są bardzo piękne. Dziś takich fotosów z takim klimatem już się nie robi, a kiedyś było to dość powszechne.
 
Zobacz także

» Tajemnice biskupickiego ołtarza: Barbara wróciła, Maryja przybędzie

HISTORIA ZABRZA. Tuż przed oficjalną inauguracją Nocy Muzeów (16 maja) w Muzeum Górnictwa Węglowego doszło do wyjątkowej uroczystości. Biskupicka parafia św. Jana Chrzciciela przekazała muzealnikom kopię obrazu przedstawiającego św....

» Obraz malarza zafascynowanego Rafaelem wychodzi z cienia zabrzańskiej świątyni. Co pokazuje św. Anna?

CENNE, BEZCENNE. W ostatnich dniach częściej niż zwykle byliśmy wpatrzeni w ołtarze. Dzięki Dariuszowi Walerjańskiemu, historykowi i pasjonatowi dziejów Zabrza, przewodniczącemu komisji kultury i dziedzictwa Rady Miasta, odkrywamy tajemnice...

» [FILM] Zabrze sprzed ćwierć wieku!

HISTORIA. Prawdziwą furorę w "zabrzańskim" internecie robi udostępnione wczoraj nagranie Zabrza z 1990 roku. Jego autor, Zbigniew Stępień, przejeżdżając ulicami miasta, nagrał jego ówczesny kształt. Choć ulica Pawliczka, od której...

» [FILM] O historii kościoła na Pawłowie. Wykwitł z oberży.

PAWŁÓW. Pawłów tuż po plebiscycie w 1921 roku przyznany był Polsce. Jako dość spora enklawa wymagał własnego kościoła. Pierwotnie funkcjonował w sali tanecznej w oberży przy obecnej ul. ks. Mendego, by w 1922 roku rozpocząć budowę...

» [FILM] Zabrzańskie reklamy sprzed lat!

HISTORIA. I znów miłośnicy zabrzańskiej historii nas zaskakują! Tym razem dokopali się do przedwojennych reklam z całego Zabrza! Co wtedy oferowano i w jakich cenach? Tego możecie dowiedzieć się z filmu poniżej.
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA