KORONAWIRUS

koronawirus
[GALERIA] Penetrując opuszczone górnicze obiekty natrafiono na listy hrabiego Ballestrema Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    niedziela, 16 marca 2014 08:32

mgw arch 3HISTORIA ZABRZA. Teczki z planami i rysunkami technicznymi, mapy pokładów węgla, książki pomiarowe i kontrolne, listy z początku ubiegłego wieku – oto co znaleźli muzealnicy penetrując przeznaczoną do rewitalizacji poprzemysłową stację ratowniczną kopalni Królowa Luiza. Wśród archiwalnych dokumentów znajdują się między innymi cenne akta koncesyjne szybów Krug i Wilhelmin-Wyzwolenie z rysunkami i opisami technicznymi szybów oraz – szczególna gratka dla historyków - korespondencja hrabiego von Ballestrema z polskim Głównym Urzędem Likwidacyjnym w sprawie sporu związanego z przejęciem jego majątku przez Rzeczpospolitą Polską po podziale Górnego Śląska.

Największą część znaleziska stanowią akta Królewskiej Inspekcji Górniczej z Zabrza dotyczące działalności kopalni Królowa Luiza, w tym m.in. mapy i plany terenów kopalni z placem drzewnym, siecią torowisk wąskotorowych i połączeń z Niemiecką Koleją Państwową, zbiorników wodnych, budynków i hałd. Wiele dokumentów ma oryginalne pieczęcie i znaki firmowe.

Zachowały się także dokumenty dotyczące obiektów spoza Zabrza, lecz związanych z kopalnią i zarządzającą nią spółką Preussag A.G. Architektów zapewne zaintryguje wymiana pism dyrekcji Pruskiej Górniczej i Hutniczej Spółki Akcyjnej w Zabrzu, do której należała kopalnia, z biurem projektowym znanych architektów doby modernizmu Fritza Schuppa i Martina Kremmera. Byli oni uczniami słynnych Zillmanów, twórców min. Nikiszowca i Giszowca.
Interesujący „politycznie” jest zaś wpis w księdze z 12 września 1961 roku, gdzie katastrofę, w której doszło do zerwania klatki wyciągowej i śmierci 14 górników – nazwano po prostu awarią. Ilustruje to podejście ówczesnych władz do tego typu tragicznych wydarzeń i niechęć do ujawniania w PRL-u wszelkich porażek godzących w wizerunek propagandy sukcesu.

Odkrycie skarbu zbiegło się z przygotowaniem przez Muzeum Górnictwa Węglowego wystawy stałej dotyczącej historii kopalni Królowa Luiza - Zabrze. - Nadal oczekujemy na pamiątki zabrzan, które wzbogacą tę ekspozycję – mówi muzealnik, Jan Gustaw Jurkiewicz. - Zapraszamy wszystkich posiadaczy przedmioty związanych z kopalnią (fotografie, dokumenty, plakietki, pocztówki, mundury itp.) do uczestniczenia w tworzonej wystawie. Osobiste pamiątki po tych, którzy tę kopalnię tworzyli, przydadzą wystawie walor autentyczności i uwiarygodnią opowiadaną historię. Przedmioty prosimy przynosić do budynku Muzeum Górnictwa Węglowego (Zabrze, ul. 3. Maja 19) w dniach 8 i 22 marca w godzinach od 10 do 14. 

 
Zobacz także

» Tajemnice biskupickiego ołtarza: Barbara wróciła, Maryja przybędzie

HISTORIA ZABRZA. Tuż przed oficjalną inauguracją Nocy Muzeów (16 maja) w Muzeum Górnictwa Węglowego doszło do wyjątkowej uroczystości. Biskupicka parafia św. Jana Chrzciciela przekazała muzealnikom kopię obrazu przedstawiającego św....

» Obraz malarza zafascynowanego Rafaelem wychodzi z cienia zabrzańskiej świątyni. Co pokazuje św. Anna?

CENNE, BEZCENNE. W ostatnich dniach częściej niż zwykle byliśmy wpatrzeni w ołtarze. Dzięki Dariuszowi Walerjańskiemu, historykowi i pasjonatowi dziejów Zabrza, przewodniczącemu komisji kultury i dziedzictwa Rady Miasta, odkrywamy tajemnice...

» [FILM] Zabrze sprzed ćwierć wieku!

HISTORIA. Prawdziwą furorę w "zabrzańskim" internecie robi udostępnione wczoraj nagranie Zabrza z 1990 roku. Jego autor, Zbigniew Stępień, przejeżdżając ulicami miasta, nagrał jego ówczesny kształt. Choć ulica Pawliczka, od której...

» [FILM] O historii kościoła na Pawłowie. Wykwitł z oberży.

PAWŁÓW. Pawłów tuż po plebiscycie w 1921 roku przyznany był Polsce. Jako dość spora enklawa wymagał własnego kościoła. Pierwotnie funkcjonował w sali tanecznej w oberży przy obecnej ul. ks. Mendego, by w 1922 roku rozpocząć budowę...

» [FILM] Zabrzańskie reklamy sprzed lat!

HISTORIA. I znów miłośnicy zabrzańskiej historii nas zaskakują! Tym razem dokopali się do przedwojennych reklam z całego Zabrza! Co wtedy oferowano i w jakich cenach? Tego możecie dowiedzieć się z filmu poniżej.
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA