KORONAWIRUS

koronawirus
Historia
[GALERIA] Uczcili Franciszka Trąbalskiego Email
Wpisany przez Paweł Franzke napisz do autora poniedziałek, 27 lipca 2015 17:34

TRABALSKI 0008ŚRÓDMIEŚCIE. - Franciszek Trąbalski był nie tylko wybitnym zabrzaninem, ale również wybitnym Polakiem! Wszak – krótko, bo krótko – ale był nawet głową naszego państwa – tymi słowami prezydent Małgorzata Mańka-Szulik wspominała mieszkańca naszego miasta, którego w poniedziałek (27 lipca) uczczono odsłonięciem tablicy pamiątkowej. Umieszczono ją na budynku dziekanatu Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej przy ul. de Gaulle'a 66, który nim zaczął pełnić tę funkcję, był domem mieszkalnym. To właśnie w nim mieszkał Franciszek Trąbalski od 1945 roku aż do swojej śmierci w 1964 roku. Więcej…

 
Tajemnice biskupickiego ołtarza: Barbara wróciła, Maryja przybędzie Email
Wpisany przez Paweł Franzke napisz do autora niedziela, 31 maja 2015 14:48

NOC-MUZEOW 0001HISTORIA ZABRZA. Tuż przed oficjalną inauguracją Nocy Muzeów (16 maja) w Muzeum Górnictwa Węglowego doszło do wyjątkowej uroczystości. Biskupicka parafia św. Jana Chrzciciela przekazała muzealnikom kopię obrazu przedstawiającego św. Barbarę. Oryginał bowiem przez 23 lata znajdował się w zbiorach muzeum. - Użyczyliśmy go tej placówce, bowiem przygotowywano wtedy wystawę o wizerunkach świętej Barbary, patronki górników. Jako że obraz i tak u nas nie mógł być eksponowany, to ostatecznie został w muzeum i doczekał się nawet swojego ołtarzyka – mówi ks. Bolesław Waśkiewicz, proboszcz biskupickiej parafii.

Więcej…
 
30 lat sztandaru straży! Email
Wpisany przez Paweł Franzke napisz do autora sobota, 09 maja 2015 08:37

sztandar

CIEKAWOSTKI. Dokładnie 25 maja 1985 roku zabrzańska komenda Zawodowej Straży Pożarnej otrzymała sztandar. - W uznaniu zasług funkcjonariuszy w minionym 40-leciu w tarowaniu mienia, a często życia ludzkiego przed groźnym żywiołem (…) społeczeństwo Zabrza ufundowało sztandar (…) - pisał wtedy na łamach Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej Zygmunt Czajkowski. - Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów pożarniczych oraz ciężkich samochodów gaśniczych. Jubileuszu sztandaru jednak nie doczekano, bo w 1991 roku na miejsce ZSP powołano Państwową Straż Pożarną.

Więcej…
 
Maciej nominowany Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora niedziela, 19 kwietnia 2015 14:50

szyb1ZABYTKI. Kompleks budynków nadszybia z wieżą wyciągową oraz wagowni i wentylatora w zespole Szybu Maciej (Zabrze, ul. Srebrna 6), został nominowany - jako jedyny obiekt z województwa śląskiego - do konkursu Zabytek Zadbany 2015. Jest to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Więcej…

 
Obraz malarza zafascynowanego Rafaelem wychodzi z cienia zabrzańskiej świątyni. Co pokazuje św. Anna? Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora sobota, 11 kwietnia 2015 11:19

anna1

CENNE, BEZCENNE. W ostatnich dniach częściej niż zwykle byliśmy wpatrzeni w ołtarze. Dzięki Dariuszowi Walerjańskiemu, historykowi i pasjonatowi dziejów Zabrza, przewodniczącemu komisji kultury i dziedzictwa Rady Miasta, odkrywamy tajemnice jednego z obrazów zdobiących takie święte miejsce. Okazuje się, że uwieczniona na płótnie babcia Jezusa wskazuje konkretny cytat z Bilbii. To informacja nie tyle cenna, co bezcenna na nadchodzące święta, podobnie zresztą jak informacje o malarzu dzieła, o którym dotąd prawie nic nie było wiadomo.

Więcej…
 
[FILM] Zabrze sprzed ćwierć wieku! Email
Wpisany przez Administrator napisz do autora poniedziałek, 23 marca 2015 15:21

rotunda

HISTORIA. Prawdziwą furorę w "zabrzańskim" internecie robi udostępnione wczoraj nagranie Zabrza z 1990 roku. Jego autor, Zbigniew Stępień, przejeżdżając ulicami miasta, nagrał jego ówczesny kształt. Choć ulica Pawliczka, od której nagranie się rozpoczyna, zmieniła się niewiele, to dalej jest już... wręcz niesamowicie! Dla młodszych prawdziwym szokiem jest, że aktualny "deptak" wzdłuż ul. Wolności w centrum, kiedyś był normalnie dostępny dla pojazdów. Mało tego, widać tam poprzedni, malutki okrąglak, kilka handlowych bud w miejscu obecnej Galerii Zabrze czy ogromne murale z... PZPRem w roli głównej. Tylko... tramwaje pozostały takie same.

Więcej…
 
[FILM] O historii kościoła na Pawłowie. Wykwitł z oberży. Email
Wpisany przez Paweł Franzke napisz do autora środa, 28 stycznia 2015 09:59

pawlowPAWŁÓW. Pawłów tuż po plebiscycie w 1921 roku przyznany był Polsce. Jako dość spora enklawa wymagał własnego kościoła. Pierwotnie funkcjonował w sali tanecznej w oberży przy obecnej ul. ks. Mendego, by w 1922 roku rozpocząć budowę aktualnie znanego nam budynku. O historii tego imponującego, choć stojącego nieco na uboczu, obiektu więcej możecie dowiedzieć się z poniższego filmu. Więcej…

 
[FILM] Zabrzańskie reklamy sprzed lat! Email
Wpisany przez Paweł Franzke napisz do autora niedziela, 25 stycznia 2015 08:03

reklamaHISTORIA. I znów miłośnicy zabrzańskiej historii nas zaskakują! Tym razem dokopali się do przedwojennych reklam z całego Zabrza! Co wtedy oferowano i w jakich cenach? Tego możecie dowiedzieć się z filmu poniżej.

Więcej…
 
Pisaliśmy w 1999 roku. Łyk wiedzy o winie Email
Wpisany przez Tomasz Szoc napisz do autora czwartek, 25 grudnia 2014 09:26

PISALIŚMY. Z Jerzym Czaplą, mistrzem Polski barmanów w kategorii free style w 1999 roku rozmawiał Jakub Lazar. W artykule Swego nie znacie, czyli pijmy polskie drinki (numer 51/52 z 22 grudnia) pracujący wówczas w zabrzańskiej restauracji ambasador Czapla przybliżył kwestię doboru win. – Białe, stołowe wino powinno być przed spożyciem schłodzone. Im bardziej wytrawne, tym niższą musi mieć temperaturę. Półwytrawnemu wystarczy 12 stopni, a ekstra dry może mieć tylko 8 stopni. Słodsze białe wina, podawane jedynie do deserów, mogą być cieplejsze – mówił mistrz barmanów. 

Więcej…
 
Zamurowana komnata i inne mikulczyckie zagadki i przypadki, czyli... pałac na zamku Email
Wpisany przez Paweł Franzke napisz do autora niedziela, 30 listopada 2014 16:51

Mikulczyce1CENNE, BEZCENNE. W Mikulczycach zachowały się trzy najstarsze lokalne (zabrzańskie) zabytki: średniowieczne grodzisko na skraju tzw. „mikulczyckiej przysieczy” (stał tam drewniany zamek obronny), murowana kapliczka typu domkowego z 1781 roku na rogu ulicy Wawrzyńca i Lipowej oraz późnobarokowy pałac rodziny Doleczków, także przy ul. Lipowej. To jemu przyjrzymy się w tym odcinku cyklu Cenne bezcenne, ukazującym ciekawe, zapomniane, a bardzo wartościowe historycznie miejsca i obiekty Zabrza. Naszym przewodnikiem tradycyjnie jest Dariusz Walerjański - historyk, członek Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków, główny specjalista w Międzynarodowym Centrum Dokumentacji i Badań Dziedzictwa Przemysłowego dla Turystyki. Więcej…

 
Nie ma ratunku dla wieży ciśnień? Email
Wpisany przez Rafał Strzelec napisz do autora niedziela, 12 października 2014 07:55

fot. Wikipedia

ZABYTKI. Według informacji podawanych przez Kamila Żbikowskiego, koordynatora i inicjatora stowarzyszenia Ratujemy Zabrzańskie Zabytki, na ten moment nie dojdzie do renowacji wieży ciśnień przy ulicy Hagera. Powodem jest konflikt na linii właściciel terenu a miasto. Renowacja najstarszej na Śląsku wieży miała zakładać wierne odtworzenie całości drewnianej głowicy, zastosowanie oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, odtworzenie spiralnych schodów, a w razie potrzeby także zamontowanie windy dla osób niepełnosprawnych. Wewnętrzna część wieży miała posłużyć jako galeria sztuki, natomiast w głowicy budynku znajdowałać się miała sala konferencyjna.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678następnaostatnia»

Strona 1 z 8
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA