Jakie są wytyczne uzyskania certyfikatu BREEAM? Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora    piątek, 30 września 2022 19:04

OGŁOSZENIE. BREEAM jest najstarszym systemem certyfikacji i najbardziej rozpoznawalnym w Europie, głównie ze względu na dopasowanie kryteriów i wymogów do prawa UE. W Polsce utrzymuje nadal pozycję lidera osiągając już ponad 78% udziału w rynku. Cieszy się dużą popularnością wśród istniejących budynków, które wymagają modernizacji.

 

Certyfikat BREEAM - zarys

Certyfikat BREEAM wybierają inwestorzy, deweloperzy i najemcy, którzy chcą by ich budynki oprócz ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, były także tańsze w eksploatacji. 

Zarówno budynki nowo budowane, jak i istniejące, wnętrza i obiekty urbanistyczne, hale magazynowe czy hotele mogą ubiegać się o certyfikat BREEAM. 

System został podzielony na kilka schematów:

 • New Construction International – dla budynków nowopowstających
 • In-Use – dla budynków istniejących 
 • Refurbishment & Fit-Out – renowacje i wykończenia
 • Communities – obszary urbanistyczne 

Wytyczne uzyskania certyfikacji BREEAM

Certyfikacja BREEAM obejmuje proces zarządzania budową, jak również całym budynkiem. Kategorie oceny BREEAM, biorą pod lupę efektywność budynków w następujących obszarach:

 1. Woda
 2. Energia
 3. Zarządzanie
 4. Zdrowie i dobre samopoczucie
 5. Użytkowanie gruntów
 6. Materiały
 7. Transport
 8. Zanieczyszczenia
 9. Odpady

Suma otrzymanych punktów z powyższych kategorii daje wynik, który następnie przekłada się na poziom certyfikatu:

 • PASS, min. 30% oceny BREEAM
 • GOOD, min. 45% oceny BREEAM
 • VERY GOOD, min. 55% oceny BREEAM
 • EXCELLENT, min. 70% oceny BREEAM
 • OUTSTANDING, min. 85% oceny BREEAM

Często początkową fazą współpracy inwestora z doradcą ds. certyfikacji jest analiza wytycznych technicznych z BRE - możliwych do wdrożenia w projekcie Klienta. 

Wytyczne BREEAM - przykłady

Przykładowo w kategorii “Transport” możliwe jest otrzymanie punktów za wdrożenie alternatywnych sposobów transportu. Stworzenie infrastruktury dla rowerzystów, miejsc postojowych, szafek, przebieralni lub pryszniców.

W kategorii związanej z “Materiałami”, spełnieniem kryteriów będzie wykorzystanie, na etapie projektu, 5 lub 10 komponentów, które w swoim cyklu życia są najmniej negatywnie oddziaływujące na środowisko, np. metal, szkło, kamień, drewno. 

Zdobycie punktów w kategorii “Woda” będzie możliwe, dzięki wdrożeniu systemów zmniejszających zużycie wody lub dobrych praktyk, dzięki którym zostanie zredukowana ilość potrzebnej wody. Bądź wykorzystywanie wody pochodzącej z systemu odzysku, szarej lub deszczowej.

Kategoria “Energia” może zakładać stosowanie oświetlenia LED. A oprawy zewnętrzne zainstalowane na budynku powinny zapewniać odpowiedni poziom oświetlenia umożliwiający użytkownikom budynku bezpieczne przebywanie oraz wykonywanie czynności na terenie inwestycji po zmierzchu. 

Dokładna analiza

Uzupełnieniem wszystkich kryteriów są analizy specjalistyczne tj. analiza ryzyka powodziowego, analiza ekologiczna bądź porada akustyka i hydrologa. Wykonywany jest także model energetyczny, dzięki któremu przyszłe zużycie energii przez budynek może być skutecznie zoptymalizowane.

Po wdrożeniu wszelkich wytycznych oraz przeprowadzeniu procesu budowy z pomocą doradcy ds. certyfikacji - Assesor BREEAM dokonuje audytu obiektu oraz weryfikuje zakres prac zgodnie z dokumentacją. Efektem pozytywnej weryfikacji przez jednostkę certyfikującą BRE jest przyznanie certyfikatu.

Chcesz zapytać o certyfikację BREEAM dla swojego budynku?

https://jw-a.pl/certyfikat-breeam/

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA