Jak wyczyścić palniki gazowe - DIY Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    środa, 24 sierpnia 2022 10:54

 

Czyszczenie kuchenki gazowej to prawdziwy koszmar każdej pani domu. Szczególnie trudno jest usunąć zapieczony brud, który nagromadził się na palnikach. Niestety odkładanie tego przykrego obowiązku powoduje jedynie gromadzenie się zabrudzeń i powstawanie coraz grubszych warstw nieestetycznej przypalenizny, która będzie źródłem przykrego zapachu w kuchni. Pora przestać uciekać od problemu i stawić mu czoła. Z naszymi wskazówkami Twoja aranżacja kuchni będzie lśniła czystością, inspirowała do eksperymentów kulinarnych i zachwycała świeżym zapachem.

Pierwsze zwiastuny problemów
Kuchenka gazowa jest urządzeniem wymagającym regularnej pielęgnacji. W czasie gotowania często zdarza się, że tłuszcz rozpryskuje się, a potrawy rozchlapują na boki. Zalana kuchenka gazowa wymaga szybkiego działania, ponieważ zaschnięte resztki jedzenia mogą zatkać elementy palnika lub iskrownika. W konsekwencji zapchać mogą się również dysze. To jak wygląda płomień palnika w kuchence gazowej, jest pierwszym symptomem wskazującym, czy wszystko jest w porządku. Zabrudzenie palnika może powodować, że gaz nie będzie wydobywać się w sposób równomierny zapewniający urządzeniu płynną i bezpieczną pracę, dlatego tak ważne jest dokładne oczyszczenie palnika, a przede wszystkim jego korony. Warto robić to regularnie po zakończeniu przygotowywania posiłków. Jakie są metody na szybkie i skuteczne mycie palników?
Domowe sposoby
Inspirując się tradycyjnymi recepturami stosowanymi w kuchni jeszcze przez nasze babcie, należy przygotować takie produkty jak proszek do pieczenia, soda oczyszczona oraz ocet. Wykazują one wszystkie właściwości bakteriobójcze, dezynfekujące i odtłuszczające. Jak przygotować domową miksturę? Będziesz zaskoczony, jak prosty i tani jest to sposób.

Przepisy na domową miksturę czyszczącą

Przepis numer 1

Do składników tej domowej receptury należą:
* ocet
* woda
* folia aluminiowa
Wykonanie jest bardzo łatwe i szybkie. Do garnka wlewamy ocet i wodę w proporcji 3:1, zagotowujemy i zdejmujemy z palnika. Zabrudzone elementy zdejmujemy z kuchenki i moczymy w gorącym roztworze octu i wody przez kilkanaście minut. Resztki ewentualnych zabrudzeń czyścimy folią aluminiową zwiniętą w kulkę lub gąbeczką. Na końcu dokładnie suszymy, aby nie zardzewiały.

Przepis numer 2
Koronę palnika najlepiej szorować drobną szczoteczką o dość twardym włosiu. Wystarczy nałożyć na szczoteczkę specjalny detergent lub sodę. Następnie usuwamy resztki preparatu za pomocą mokrej ściereczki. Do wykonania pasty do czyszczenia potrzebujemy sody oczyszczonej i niewielkiej ilości ciepłej wody. Składniki dokładnie mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji i nakładamy na palniki gazowe. Czekamy kilka minut, aż składniki zaczną aktywnie działać. Po kilku minutach można białą warstwę zmyć szczoteczką lub gąbką oraz wytrzeć do sucha.

Pozostałe pomysły
Bezpieczną i skuteczną metodą, która bez problemu poradzi sobie nawet z przypalonymi zabrudzeniami, jest użycie pary wodnej. Aby wyczyścić palniki z jej pomocą, potrzebujemy myjki, która podgrzewa wodę do 100ºC, a następnie wyrzuca pod dużym ciśnieniem parę. Metoda ta nie wymaga dodatkowych detergentów i specjalistycznych preparatów, jest bezpieczna i skutecznie usuwa nawet zaschnięty tłuszcz oraz brud. Dodatkowo odkażane są powierzchnie i eliminowane wirusy, bakterie oraz grzyby. Dzięki temu unikniesz stosowania silnych detergentów w kuchni, a czyszczenie przeprowadzisz bez pracochłonnego szorowania.
Warto dbać o wygląd kuchenki gazowej, gdyż stanowi ona ważną wizytówkę gospodarzy. Postaraj się, by zachęcała swym zapachem oraz higieniczną czystością, wówczas cała aranżacja kuchenna zyska na atrakcyjności. Jeśli brakuje Ci pomysłów na podniesienie jakości Twoich wnętrz, zapraszamy do przejrzenia kuchennych inspiracji na stronie AboutDecor.


 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA