Frytkownica beztłuszczowa, czyli zdrowsza alternatywa. Czy warto ją kupić? Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    piątek, 24 czerwca 2022 14:55

Frytkownica beztłuszczowa to urządzenie, które jest alternatywą dla klasycznej frytkownicy Działa na podobnych zasadach co piekarniki konwekcyjne. W komorze umieszcza się pokrojone ziemniaki, a następnie nastawia się temperaturę i czas przygotowania. Zgodnie z nazwą frytkownica beztłuszczowa nie wykorzystuje ani grama oleju, tylko gorące powietrze, które nagrzewa przygotowywaną potrawę. Producenci podkreślają, że frytki z takiego urządzenia wychodzą pyszne i chrupiące, a jednocześnie są znacznie zdrowsze. Czy rzeczywiście tak jest?

Frytkownica beztłuszczowa - jak działa to urządzenie? 
Standardowa frytkownica to urządzenie, które służy do przygotowywania rozmaitych posiłków z wykorzystaniem znacznych ilości oleju, co jest bardzo niezdrowe. Przyrządzane w ten sposób dania charakteryzują się wysoką kalorycznością. Na szczęście istnieje świetna alternatywa dla takiego sposobu przygotowywania frytek. 
Mowa tutaj oczywiście o frytkownicy beztłuszczowej. Dzięki takiemu urządzeniu przyrządzimy przepyszne, chrupiące frytki bez konieczności trzymania ich w głębokim oleju. Frytkownica beztłuszczowa działa podobnie jak piekarnik konwekcyjny. 
Mianowicie: do komory urządzenia wkładamy wcześniej pokrojone ziemniaki, zamykamy komorę, ustawiamy czas i temperaturę, a po kilkunastu minutach możemy cieszyć się swoim zdrowym posiłkiem. Olej we frytkownicy beztłuszczowej jest zastępowany gorącym powietrzem, które ma za zadanie ogrzać potrawę w sposób równomierny. Frytki są chrupiące i jednocześnie nie przyczyniają się do wzrostu podaży tłuszczu w naszej diecie, dlatego są dobre nawet dla osób, które się odchudzają. 

Do jakich potraw można używać frytkownicy beztłuszczowej? 
Nazwa "frytkownica" wcale nie oznacza, że urządzenie to musi służyć nam wyłącznie do przygotowywania frytek. Wykorzystując to urządzenie, możemy przyrządzić szereg innych potraw, na przykład mięso, ryby, pierogi, nuggetsy i wiele, wiele innych. 

Zalety frytkownicy beztłuszczowej 
Frytkownica beztłuszczowa posiada bardzo wiele zalet. Są one następujące: 
* urządzenie w trakcie eksploatacji nie wydziela nieprzyjemnych zapachów związanych z rozgrzewaniem bądź przypaleniem tłuszczu,
* frytkownica beztłuszczowa jest prosta w obsłudze, dlatego każdy bez trudu poradzi sobie z przygotowaniem posiłku, 
* wykorzystując ją możemy przygotowywać posiłki bez oleju, co pozwala znacznie ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu,
* nie musimy rezygnować z ulubionych potraw, ponieważ są one nie tylko zdrowe, ale i smaczne, 
* posiłki przyrządzone z wykorzystaniem frytkownicy beztłuszczowej wyróżniają się lekkostrawnością oraz są po prostu zdrowe, 
* brak konieczności stosowania oleju sprawia, że urządzenie jest także wyjątkowo proste w czyszczeniu. 

Frytkownica beztłuszczowa - jakie są jej wady? 
Mimo tego, iż frytkownica beztłuszczowa posiada szeroką liczbę zalet, trzeba także wspomnieć o wadach tego urządzenia. Do najważniejszych wad frytkownic beztłuszczowych zaliczamy:
* frytki przygotowane we frytkownicy beztłuszczowej są przez niektórych postrzegane jako mniej smaczne, jednak jest to kwestia mocno subiektywna, 
* frytkownice beztłuszczowe niejednokrotnie są droższe od swoich klasycznych odpowiedników, 
* frytkownice beztłuszczowe przygotowują posiłki wolniej - podczas gry w tradycyjnej frytkownicy frytki przygotowuje się przez około 5 minut, w wersji beztłuszczowej czas ten może wzrosnąć nawet do 20 minut,
* producenci oferują mniejszą liczbę frytkownic beztłuszczowych aniżeli tych klasycznych - jest to związane przede wszystkim z mniejszym popytem na tego typu urządzenia. 

Warto nadmienić, że na rynku można znaleźć wiele znacznie bardziej zaawansowanych urządzeń. Doskonałym przykładem jest Thermomix 6. To wielofunkcyjne urządzenie kuchenne, zaprojektowane do przyrządzania codziennych domowych posiłków, a także bardziej wymagających dań. Wykorzystując je, można przyrządzić wszystko - od najprostszych dań po nawet najbardziej zaawansowane potrawy.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA