Jaka powinna być odzież robocza? Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    piątek, 13 maja 2022 09:34

 

Odzież do pracy zakładana jest do wykonywania przeróżnych czynności. Noszą ją specjaliści wykonujący prace budowlane, remontowo-wykończeniowe czy drogowe. Zakładają ją pracownicy fabryk i warsztatów samochodowych, niektórych zakładów chemicznych i wielu innych przedstawicieli zawód wymagających ubierania tego typu ubrań. Jakimi cechami powinna się charakteryzować dobra odzież robocza?

Czym jest odzież robocza?
Należy pamiętać, że ubrania ochronne czy szerzej – odzież ochronna – to nie to samo, co odzież robocza. Zadaniem ubrań roboczych jest oczywiście ochrona zdrowia pracownika, ale przede wszystkim osłanianie jego ciała i ubrań przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Najbardziej popularnymi elementami garderoby roboczej są na przykład spodnie typu ogrodniczki czy koszule i bluzy robocze.
Rozporządzenie Unii Europejskiej dotyczące środków ochrony osobistej wyróżnia trzy kategorie odzieży ochronnej. Odzież robocza w większości przypadków zalicza się do pierwszej kategorii, którą stanowią ubrania:
* chroniące przed niegroźnymi dla zdrowia zabrudzeniami;
* osłaniające powierzchnię skóry przed uszkodzeniami mechanicznymi;
* zabezpieczające ciało przed małogroźnym czynnikiem gorącym;
* chroniące przed czynnikami pogodowymi.
Do kategorii drugiej zaliczają się ubrania chroniące przed konkretnym czynnikiem, na przykład chemicznym, ale także odzież ostrzegawcza. Odzież robocza pracowników budujących drogi może więc zostać przyporządkowana tak do pierwszej, jak i do drugiej kategorii.

Cechy dobrej odzieży roboczej
Dobra odzież robocza to taka, która jest prawidłowo dopasowana do typu sylwetki i wzrostu pracownika, a także do warunków jego pracy. Charakterystyka wykonywanych czynności bezpośrednio wpływa na typ ubrań, które powinien zakładać pracownik. Właśnie dlatego trzeba pamiętać o materiale wykonania odzieży.
Ubrania wykonane z włókien syntetycznych będą odpowiednie do wykonywania pracy mechanika samochodowego. Musi on bowiem pracować z substancjami silnie brudzącymi – olejami, smarami, preparatami odbarwiającymi. Włókna naturalne szybko straciłyby swoje właściwości i nie nadawałyby się do dalszej pracy po kontakcie z tego typu zabrudzeniami. Natomiast odzież robocza z poliestru nie straciłaby swoich właściwości. Z kolei odzież robocza z bawełny ułatwia pracę w warunkach suchych i ciepłych, ale nie sprawdzi się w środowisku wilgotnym.

Ważny jest również komfort pracy osoby wykonującej określone czynności. Odzież robocza musi więc być odpowiednio dopasowana do rozmiarów ciała i typu sylwetki pracownika. Nie może być zbyt ciasna, by nie krępować ruchów, ani zbyt luźna, by nie narażać pracownika na zaczepienie się o wystający lub ostry przedmiot. Ubrania robocze powinny być także dopasowane do płci pracownika bądź pracownicy. W innym wypadku będą utrudniać pracę i czynić ja bardziej niebezpieczną.

Odzież robocza powinna być funkcjonalna i wygodna. Dopasowana do ciała pracownika i warunków pracy spełni swoje zadanie w zadowalający sposób i wpłynie pozytywnie na komfort pracy!

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA