Reklama
REKLAMA
Śląska Służba Więzienna setną rocznicę powstania świętowała w Zabrzu. Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    środa, 20 lutego 2019 13:38

JUBILEUSZE. 18 lutego w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Śląska Służba Więzienna obchodziła setną rocznicę powstania więziennictwa.  Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa, którą odprawili Biskup Diecezji Gliwickiej ks. bp Jan Kopiec oraz kapelan okręgowy ks. Tomasz Sękowski w kościele parafialnym pw. Św. Barbary w Zabrzu, gdzie jest proboszczem.


 Podczas uroczystości wręczono odznaczenia resortowe oraz akty nadania wyższych stopni służbowych funkcjonariuszom Służby Więziennej. Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało 203 funkcjonariuszy Służby Więziennej w korpusie podoficerów, 19 oficerów i 23 chorążych. Minister Sprawiedliwości przyznał również funkcjonariuszom 35 odznak „Za zasługi w pracy penitencjarnej” oraz 9 odznak osobom wspierającym działania Służby Więziennej na Śląsku.
Złote odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej” podczas poniedziałkowej uroczystości odebrali Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Diecezji Sosnowieckiej dr Grzegorz Kaszak i płk SG Adam Jopek, Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.
W roku jubileuszu powołania Służby Więziennej 26 osób – funkcjonariuszy i osób cywilnych związanych ze śląskim więziennictwem, zostało wyróżnionych przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej okolicznościową odznaką „100-lecia polskiego więziennictwa”.
- Chcę państwu w imieniu Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro podziękować za to, co państwo robicie dla społeczeństwa, dla społeczności lokalnej, dla narodu, dla Rzeczypospolitej - mówił Wiceminister Sprawiedliwości Michał Wójcik podczas obchodów Święta Służby Więziennej. 18 lutego w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu śląska Służba Więzienna obchodziła setną rocznicę powstania więziennictwa.
Termin święta Służby Więziennej nawiązuje do daty podpisania pierwszego aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W dniu 8 lutego 1919 r. Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych i władzę nad więzieniami w wolnej Polsce powierzył Ministerstwu Sprawiedliwości, tworząc tym samym podwaliny współczesnego, nowoczesnego więziennictwa.
W okręgu katowickim służbę pełni prawie 2,5 tys. funkcjonariuszy i ok. 200 pracowników cywilnych. To funkcjonariusze działów ochrony, wychowawcy, psycholodzy i terapeuci, kwatermistrze, pracownicy administracji, prawnicy, informatycy, lekarze i pielęgniarki. Większość z nich pracuje w bezpośrednim kontakcie z osadzonymi, których w śląskich jednostkach przebywa ponad 7 tys.
Ich praca to dbanie o bezpieczeństwo obywateli, praworządne wykonanie kary pozbawienia wolności i przywrócenie skazanych społeczeństwu m.in. poprzez pracę, terapię i naukę. To zadanie trudne, odpowiedzialne, bywające niebezpiecznym.
Podczas uroczystości uczestnicy mogli zwiedzić również okolicznościową wystawę „100 lat więziennictwa w niepodległej Polsce” oraz stoisko informacyjne, gdzie zgromadzono ważne dla więziennictwa pamiątki. Historię eksponatów przybliżył funkcjonariusz Zakładu Karnego w Cieszynie, mł. chor. Krzysztof Neścior.




 
Zobacz także

» Wzięli się za sprzątanie

27 marca o godzinie 11.10 w I Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi (Zabrze, ul. Wolności 323) ruszyła akcja Wiosenne sprzątanie, której inicjatorami była Młodzieżowa Rada Zabrza. Wyposażeni w worki i rękawiczki nauczyciele...

» Dotacje i pożyczki

Na instalacje fotowoltaiczne Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór wniosków na przedsięwzięcia polegające na zabudowie mikroinstalacji fotowoltaicznych, tj. instalacji o mocy do 50 kW w ramach...

» Kalima u Kamila

Nawet dwa w tygodniu „ataki” piasku saharyjskiego nie są na szczęście groźne dla zdrowiaW okresie Wielkanocy nastąpił pierwszy w tym roku poważny incydent związany z napływem pyłu pustynnego znad Sahary nad Polskę. W ubiegły weekend...

» Kto prezydentem Zabrza, a kto do Rady Miasta i Sejmiku? Dziś do godz. 21 trwają wybory samorządowe

WYBORY. To już dziś (w niedzielę 7 kwietnia) także w Zabrzu wybieramy nowe władze samorządowe: prezydenta miasta, radnych Rady Miasta oraz radnych Sejmiku Województwa Śląskiego. Lokale wyborcze czynne będą do godz. 21. Jeśli w elekcji...

» NOWY GŁOS W KIOSKACH: Finisz kampanii wyborczej pełen ostrych spięć. Czym wyróżniali się na plus i minus radni RM? Jak radny PO doprowadził do uderzenia we własny rząd. Rusza budowa wielkiej inwestycji biznesowej. Misja specjalna Marcina Wolnego

GŁOS ZABRZA I RUDY ŚLĄSKIEJ. Tradycyjnie od czwartku do nabycia w kioskach i salonach prasowych najnowszy numer drukowanego GŁOSu – jedynego, profesjonalnego i dociekliwego tygodnika o mieście, a w nim wiele ciekawych, aktualnych, ale i...
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA