Zielona Ruda - dofinansowanie ułatwi zrewitalizowanie dziesiątków hektarów Email
Wpisany przez Głos Zabrza napisz do autora    czwartek, 29 marca 2018 19:49

W STRONĘ NATURY. Do końca września w Rudzie Śląskiej zrewitalizowanych zostanie 5 hektarów cennego przyrodniczo obszaru w dzielnicy Ruda. Rozstrzygnięto właśnie przetarg owej inwestycji, której budżet wynosi milion złotych. Oprócz uporządkowania terenu, nasadzeń nowych drzew i krzewów oraz budowy budek dla ptaków i owadów, powstanie nowa infrastruktura dla mieszkańców. Kontynuowane będą też prace przy rewitalizacji hałdy Ruda i budowie Traktu Rudzkiego. Większość środków miasto odzyska dzięki unijnemu dofinansowaniu.

W ostatnich latach Ruda Śląska odnawia nie tylko zabytki czy infrastrukturę komunalną, ale również tereny zielone. - Jak ważna jest natura w mieście pokazują najnowsze badania psychologów i specjalistów od urbanistyki - mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Ludzie mieszkający w pobliżu terenów zielonych są szczęśliwsi, bardziej życzliwi i skłonni do pomocy. Lepiej też integrują się ze swymi sąsiadami.

 

Teren objęty projektem to w głównej mierze dolina znajdująca się pomiędzy ulicami Bujoczka a Kościelną, przez którą przepływa Rów Rudzki II. Są tam także dwa niewielkie, płytkie stawy.

– Teraz to miejsce jest w fatalnym stanie, ale teren ma duży potencjał – twierdzi wiceprezydent Krzysztof Mejer.

W pierwszej kolejności uprzątnięte zostaną śmieci oraz wycięte rośliny inwazyjne. Usunięta zostanie także część powalonych lub uschniętych drzew, głównie tych kolidujących z aktualnymi bądź projektowanymi ścieżkami. Będą również liczne nasadzenia drzew, krzewów i bylin. Ponadto wykonane zostaną ławki parkowe, zainstalowane budki lęgowe dla ptaków i owadów oraz skrzynki dla nietoperzy. Powstanie również 500-metrowa pieszo-rowerowa ścieżka pomiędzy ulicami Bujoczka a Porębską oraz schody terenowe prowadzące od strony ulicy Kościelnej. Ponadto w rejonie ul. Bujoczka zbudowany zostanie plac zabaw. Najważniejszą częścią tej inwestycji ma być jednak ścieżka edukacyjna, przy której zainstalowane zostaną tablice, informujące m.in. o florze i faunie tego miejsca. Część pieniędzy przeznaczona ma być na wydanie broszury edukacyjnej i książeczki - kolorowanki dla dzieci.

Inwestycja ma kosztować ponad 1,2 mln złotych, z czego 85% to dofinansowanie unijne, przyznane miastu już w zeszłym roku.

Podobne dofinansowanie w ramach RPO województwa śląskiego na lata 2014–2020 otrzymały jedynie cztery projekty w województwie – cieszy się Ewa Wyciślik, naczelnik wydziału ekologii i górnictwa.

W uzasadnieniu wyboru rudzkiego projektu podano, że dolina Rowu Rudzkiego odznacza się dużymi walorami krajobrazowymi oraz ogromną różnorodnością zwierząt, szczególnie ptaków i płazów. Występuje tu pięć gatunków roślin objętych w Polsce ochroną częściową, w tym konwalia majowa i bluszcz pospolity oraz dwa gatunki zagrożone w skali regionu górnośląskiego: rzeżucha gorzka i jeżogłówka pojedyncza. Rosną też dwa pomniki przyrody: 150-letni grab oraz 200-letni dąb szypułkowy. Miejsce to ma też znaczenie historyczne, bowiem po plebiscycie w 1922 r. wzdłuż jej osi przebiegała granica między Polską a Niemcami.

Władze Rudy Śląskiej w tym roku rozpoczną także realizację innego projektu, związanego z rewitalizacją terenów zielonych. Chodzi o Trakt Rudzki, czyli ścieżkę pieszo-rowerową, łączącą Wirek z Nowym Bytomiem. W ramach tego projektu zrewitalizowanych zostanie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Powstaną tam m.in.: industrialny park rekreacji, inhalatorium i ogród sensoryczny. Na ten cel miasto pozyskało ponad 6 mln złotych ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ta inwestycja będzie się uzupełniać z wykonywaną już rewitalizacją hałdy przy ul. 1 Maja, wykonywaną w ramach programu Lumat, gdzie do jesieni powstaną: punkt widokowy, ścieżki spacerowe, plac zabaw i tor saneczkowy oraz nasadzone zostaną rośliny, nie pozwalające na przedostanie się metali ciężkich poza glebę.

 


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej  (nr 13, z 29 marca 2018 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Zobacz także

» Wzięli się za sprzątanie

27 marca o godzinie 11.10 w I Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi (Zabrze, ul. Wolności 323) ruszyła akcja Wiosenne sprzątanie, której inicjatorami była Młodzieżowa Rada Zabrza. Wyposażeni w worki i rękawiczki nauczyciele...

» Kalima u Kamila

Nawet dwa w tygodniu „ataki” piasku saharyjskiego nie są na szczęście groźne dla zdrowiaW okresie Wielkanocy nastąpił pierwszy w tym roku poważny incydent związany z napływem pyłu pustynnego znad Sahary nad Polskę. W ubiegły weekend...

» Pieczywo szkodzi ptakom, więc w Parku Miejskim postawiono ziarnomat dla kaczek

W STRONĘ NATURY. Urządzenie do dystrybucji specjalistycznego ziarna do karmienia ptactwa, w tym kaczek pływających po Bytomce, stanęło w pobliżu tej rzeki przecinającej Zabrze na terenie Parku Miejskiego przy ul. Dubiela. Budzi pewne...

» Bat na trucicieli. Nad kominami zabrzańskich domostw już niebawem będzie krążyć specjalistyczny dron

W STRONĘ NATURY. Dzięki pełnemu dofinansowaniu z programu Inicjatywa Antysmogowa Marszałka Województwa Śląskiego, Zabrze zakupiło pierwszy w historii miasta dron wyposażony w kamerę oraz specjalną sondę do mierzenia składu dymu...

» Katowicki Fundusz przeznaczył pól miliona złotych na loty patrolowo-gaśnicze

RATUNEK Z POWIETRZA. Cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: w Katowicach, Opolu, we Wrocławiu i w Krakowie, przeznaczą w tym roku na loty patrolowo-gaśnicze  800 tysięcy złotych. Katowicki Fundusz przekazał...
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA