Reklama
REKLAMA
Kiedy odetchniemy z ulgą? W Zabrzu odbyła się konferencja Wspólnie na rzecz ochrony powietrza i zdrowia Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 15 marca 2018 16:51

 

EKOLOGIA. W poniedziałek (12 marca) w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza (Zabrze, ul. Wolności 408) spotkało się wiele ważnych osób, odpowiedzialnych za kształtowanie polityki ekologicznej w zakresie ochrony powietrza i ograniczania niskiej emisji. Ta tematyka to obecnie jedno z najbardziej palących zagadnień w kraju, bo choć od wielu lat polskie gminy, w tym Zabrze, robią wiele w tej sprawie, to droga do pełnego sukcesu jest jeszcze długa. Wnioski wypływające z zabrzańskiej debaty będą m.in. przedstawiane poruszane podczas zbliżającego się szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach (3-14 grudnia).

Celem konferencji „Wspólnie na rzecz ochrony powietrza i zdrowia” było sformułowanie nowych celów i zadań do wykonania w zakresie ochrony jakości powietrza i ograniczenia emisji zanieczyszczeń na różnych poziomach decyzyjnych i wykonawczych. Ponadto, przyczyni się ona do wzrostu świadomości w zakresie wpływu zanieczyszczenia powietrza na rozwój regionu i jakość życia jej mieszkańców a w szczególności ich zdrowia – zapowiadał to przedsięwzięcia jego organizator, a więc Urząd Miejski w Zabrzu. Konferencję swoim patronatem wsparli też Minister Środowiska oraz Arcybiskup Metropolita Katowicki.

Spotkanie zainaugurował wykład ks. dr hab. Arkadiusza Wuwera z Katedry Teologii Moralnej i Katolickiej Nauki Społecznej. Po nim otwarto właściwy panel dyskusyjny Efektywne metody ograniczania niskiej emisji, w którym można było zapoznać się ze sztandarowymi inicjatywami Ministerstwa Środowiska (polityka i Krajowy Program Ochrony Powietrza), Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (programy wsparcia mające na celu ograniczenie niskiej emisji), Urzędu Marszałkowskiego (uchwała antysmogowa, Program Ochrony Powietrza oraz plany działań krótkoterminowych, wsparcie finansowe – źródła finansowania), oczywiście Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (wsparcie finansowe – źródła finansowania), zabrzańskie Śląskie Centrum Chorób Serca (wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie), Główny Instytut Górnictwa (organizacyjne aspekty poprawy jakości powietrza), Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (stan jakości powietrza), Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (metodyka wykrywania spalania odpadów, rozwiązania prowadzące do ograniczenia niskiej emisji oraz tworzenie bazy danych o emisjach) oraz spółka Fortum Silesia (czysta energia w zrównoważonym mieście). Później przyszedł czas na wystąpienia gości z Niemiec, Szwecji i Ukrainy, którzy w ramach dzielenia się dobrymi praktykami, przedstawiali rozwiązania funkcjonujące w ich stronach.

Konferencja była też oczywiście okazją do przedstawienia wysiłków Zabrza. A w ostatnich latach nasza gmina wydała przecież niemal 150 mln zł na termomodernizację budynków użyteczności publicznej oraz realizację projektów w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji (tzw. duże PONE i małe PONE). Dzięki temu mieszkańcy otrzymują dofinansowanie na wymianę sposobu ogrzewania swoich domów, co jest kluczowe dla środowiska. Zabrze zresztą podejmuje wiele działań w zakresie eliminacji niskiej emisji, a są to - prócz wspomnianego zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło budynków mieszkalnych właśnie poprzez termomodernizację i termorenowację – a kluczowe na tym odcinku jest m.in. wykorzystanie istniejących sieci ciepłowniczych oraz wymiana starych i nieefektywnych urządzeń grzewczych opalanych paliwami stałymi (węglem) na instalacje wysokosprawne energetycznie i ekologicznie. Warto także nadmienić, że Zabrze zwiększyło obszary terenów zielonych o 183 hektary realizując program Rekultywacji terenów w rejonie rzeki Bytomki. Nie bez znaczenia są też inwestycje w rozwój komunikacji publicznej (postępująca modernizacja torowisk tramwajowych), system ścieżek rowerowych oraz budowa, modernizacja i rozbudowa dróg (Drogowa Trasa Średnicowa, nowe ulice w strefie ekonomicznej czy odbudowa dróg w ramach poprawy gospodarki wodno-ściekowej). W efekcie w ostatnich latach wskaźnik przekraczania dopuszczalnego poziomu stężeń pyłu PM10 w powietrzu uległ w mieście zmniejszeniu.
Z kolei Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Zabrze na lata 2016-2020 – prócz kontynuowana obecnych inicjatyw obejmuje podłączenie kolejnych budynków mieszkalnych do sieci oraz zapowiadaną od lat budowę centrum przesiadkowego.

Co warte podkreślenia w działania poprawiające jakość powietrza w naszym mieście wpisują się działające na jego terenie firmy, a więc Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla pracujący nad paliwem niskoemisyjnym tzw. błękitnym węglem oraz Fortum, która buduje nową elektrociepłownię z zastosowaniem najnowszych technologii i rozwiązań pozwalających na ograniczenie szkodliwej emisji.

Walka o czyste powietrze to także dbałość o wygląd i funkcjonalność zieleńców, skwerów, parków. W ramach dwóch etapów „Poprawa jakości terenów zielonych na obszarze Miasta Zabrze” wkrótce rewitalizacją zostanie objętych dwadzieścia jeden obszarów, znajdujących się przy: ul. Gdańskiej (1,2 hektara), ul. Tatarkiewicza (1,21 ha), al. Korfantego (2,7 ha), ul. 3 Maja (0,6 ha), rondzie Sybiraków (0,81 ha), ul. Cmentarnej 9, 29 i na przeciwko 19d (0,04+0,06+0,55 ha), ul. Lazara (0,07 ha), ul. Bytomskiej (0,19 ha), ul. Średniej (0,01 ha), ul. Węgielnej (0,29 ha), ul. Kruczej (0,66 ha), ul. Wiosennej (0,17 ha), ul. Goduli-Witosa (3,06 ha), ul. Składowej (0,66 ha), ul. Szkubacza (6,12 ha), ul. Ofiar Katynia (1,48 ha) i zlokalizowany tam cmentarz, a także parki im. Jana Pawła II (1,05 ha) i im. Poległych Bohaterów (13 ha).





Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej  (nr 11, z 15 marca 2018 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Zobacz także

» Wzięli się za sprzątanie

27 marca o godzinie 11.10 w I Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi (Zabrze, ul. Wolności 323) ruszyła akcja Wiosenne sprzątanie, której inicjatorami była Młodzieżowa Rada Zabrza. Wyposażeni w worki i rękawiczki nauczyciele...

» Kalima u Kamila

Nawet dwa w tygodniu „ataki” piasku saharyjskiego nie są na szczęście groźne dla zdrowiaW okresie Wielkanocy nastąpił pierwszy w tym roku poważny incydent związany z napływem pyłu pustynnego znad Sahary nad Polskę. W ubiegły weekend...

» Pieczywo szkodzi ptakom, więc w Parku Miejskim postawiono ziarnomat dla kaczek

W STRONĘ NATURY. Urządzenie do dystrybucji specjalistycznego ziarna do karmienia ptactwa, w tym kaczek pływających po Bytomce, stanęło w pobliżu tej rzeki przecinającej Zabrze na terenie Parku Miejskiego przy ul. Dubiela. Budzi pewne...

» Bat na trucicieli. Nad kominami zabrzańskich domostw już niebawem będzie krążyć specjalistyczny dron

W STRONĘ NATURY. Dzięki pełnemu dofinansowaniu z programu Inicjatywa Antysmogowa Marszałka Województwa Śląskiego, Zabrze zakupiło pierwszy w historii miasta dron wyposażony w kamerę oraz specjalną sondę do mierzenia składu dymu...

» Katowicki Fundusz przeznaczył pól miliona złotych na loty patrolowo-gaśnicze

RATUNEK Z POWIETRZA. Cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: w Katowicach, Opolu, we Wrocławiu i w Krakowie, przeznaczą w tym roku na loty patrolowo-gaśnicze  800 tysięcy złotych. Katowicki Fundusz przekazał...
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA