Eco-miasta na start Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 06 lipca 2017 10:53

KONKURS. W poniedziałek (10 lipca) rusza piąta już edycja programu Eco-miasta, jednego z największych projektów popularyzujących ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce. Jego celem jest promowanie wymiany doświadczeń między miastami oraz nagradzanie tych spośród nich, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju w pięciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka odpadami, efektywność energetyczna budynków, systemy energetyczne. Dodatkowo - w tym roku po raz pierwszy jury - oceni zgłoszenia gmin w kategorii zieleń a powietrze, której zadaniem jest podkreślanie znaczenia zieleni miejskiej w kształtowaniu klimatu miasta.

W konkursie Eco-miasto świetnie wypadała w ostatnich latach gmina Zabrze. W 2014 roku otrzymaliśmy wyróżnienie za kompleksowe podejście do promocji i ekologicznych rozwiązań w regionie w zakresie poprawiania efektywności energetycznej budynków. Zresztą w tej samej kategorii Zabrze otrzymało przed rokiem główną nagrodę, którą w Warszawie odbierała wiceprezydent Katarzyna Dzióba. Laureatem zostało nasze miasto także w 2015 roku w segmencie gospodarki wodnej. Wówczas nagrodzono kompleksowy projekt Poprawy gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Zabrze, który w znacznym stopniu przyczynił się do uporządkowania w krótkim czasie gospodarki miejskiej w tym segmencie działalności.
Wyjaśnijmy, że na projekt Eco-miasto składają się: konkurs dla miast, projekt edukacyjny dla szkół oraz – od tego roku – ogólnopolska konferencja, która odbędzie się w Warszawie w listopadzie.
W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział prawie sto miast, od których organizatorzy otrzymali w sumie 169 formularzy zgłoszeniowych. 34 miasta zostały nagrodzone lub wyróżnione.
W tym roku zmagania konkursowe potrwają do 16 października 2017 roku. W każdej z kategorii przyznane zostaną dwie nagrody – jedna dla ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą niż 100 tys., a drugą z liczbą większą. Uroczystość wręczenia nagród będzie częścią listopadowej konferencji. Przyznawane są one przez partnerów projektu w poszczególnych kategoriach, przykładowo miasta nagrodzone w kategorii mobilność zrównoważona otrzymają samochód elektryczny Renault ZOE do testów.
W ramach projektu Eco-miasto odbędzie się druga edycja projektu edukacyjnego Zakręceni w przestrzeni organizowanego przez Wspólnie - Fundację LafargeHolcim. Chodzi o zaangażowanie dzieci i młodzieży do projektowania i tworzenia przyjaznych miejsc, w których funkcjonują na co dzień, takich jak szkoła, biblioteka czy dom kultury. Projekt ma pokazać młodym mieszkańcom, że mogą wpływać na otaczającą ich przestrzeń publiczną, tak aby w przyszłości byli obywatelami odpowiedzialnymi za tworzenie zrównoważonych miejsc. Ta część konkurs (skierowana do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych) rozpocznie się jednak dopiero we wrześniu i potrwa do października. W tym wypadku nagrodą będą granty na realizację wybranych projektów i udział w warsztatach architektonicznych, podczas których dzieci będą mogły zaprojektować ekomiasto.
Warto podkreślić, że miasta uczestniczące w konkursie zyskują przede wszystkim możliwość promowania swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Niesie to za sobą korzyści wizerunkowe zarówno na poziomie ogólnopolskim, jak i lokalnym. Równie istotne jest to, że całe to przedsięwzięcie jest okazją do wymiany doświadczeń między władzami miast, co z kolei może zaowocować naśladowaniem dobrych praktyk.

 

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 27, 6 lipca 2017) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Zobacz także

» Wzięli się za sprzątanie

27 marca o godzinie 11.10 w I Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi (Zabrze, ul. Wolności 323) ruszyła akcja Wiosenne sprzątanie, której inicjatorami była Młodzieżowa Rada Zabrza. Wyposażeni w worki i rękawiczki nauczyciele...

» Kalima u Kamila

Nawet dwa w tygodniu „ataki” piasku saharyjskiego nie są na szczęście groźne dla zdrowiaW okresie Wielkanocy nastąpił pierwszy w tym roku poważny incydent związany z napływem pyłu pustynnego znad Sahary nad Polskę. W ubiegły weekend...

» Pieczywo szkodzi ptakom, więc w Parku Miejskim postawiono ziarnomat dla kaczek

W STRONĘ NATURY. Urządzenie do dystrybucji specjalistycznego ziarna do karmienia ptactwa, w tym kaczek pływających po Bytomce, stanęło w pobliżu tej rzeki przecinającej Zabrze na terenie Parku Miejskiego przy ul. Dubiela. Budzi pewne...

» Bat na trucicieli. Nad kominami zabrzańskich domostw już niebawem będzie krążyć specjalistyczny dron

W STRONĘ NATURY. Dzięki pełnemu dofinansowaniu z programu Inicjatywa Antysmogowa Marszałka Województwa Śląskiego, Zabrze zakupiło pierwszy w historii miasta dron wyposażony w kamerę oraz specjalną sondę do mierzenia składu dymu...

» Katowicki Fundusz przeznaczył pól miliona złotych na loty patrolowo-gaśnicze

RATUNEK Z POWIETRZA. Cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: w Katowicach, Opolu, we Wrocławiu i w Krakowie, przeznaczą w tym roku na loty patrolowo-gaśnicze  800 tysięcy złotych. Katowicki Fundusz przekazał...
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA