Reklama
REKLAMA
Ekologiczny bolid. Studenci Politechniki skonstruowali pojazd przyszłości, jeden z najlepszych w Europie! Email
Wpisany przez Elżbieta Skwarczyńska-Adryańska napisz do autora    czwartek, 22 czerwca 2017 19:37

W STRONĘ NATURY. Zbudowany przez studentów Politechniki Śląskiej bolid Silesian Greenpower został symbolem technologicznym województwa śląskiego. Elektrycznie napędzany pojazd otrzymał największą ilość głosów internautów w konkursie ogłoszonym przez portal www.tworzymyslaskie.pl. Od lat konstrukcje członków zespołu Silesian Greenpower, w składzie którego jest mieszkający do niedawna w Zabrzu Krzysztof Synowiec, nie mają sobie równych, lecz na ulice polskich miast na razie nie wyjadą, bo są… zbyt szybkie. Tymczasem podobne bolidy zawojowały już ulice holenderskich miasteczek.

 

Cztery lata temu, podczas letniego pobytu w Holandii z rozbawieniem i zdziwieniem obserwowaliśmy niewielkie, jednoosobowe czterokołowce, mknące bezszelestnie po drogach dojazdowych do miasteczka, w którym zatrzymaliśmy się w drodze do Danii. Szybsze od popularnych w tym kraju jednośladów, a jednocześnie nie zanieczyszczające powietrza - w przeciwieństwie do powszechnych tam pojazdów z silnikami spalinowymi - chętnie użytkowane są, zwłaszcza latem, przez młodych ludzi.

Krótko po powrocie mieliśmy okazję oglądać podobne cudo na wydziale mechanicznym technologicznym Politechniki Śląskiej, gdy jego konstruktorzy - studenci tegoż wydziału oraz wydziału automatyki, elektroniki i informatyki – prezentowali zdobyty na brytyjskim torze złoty puchar zwycięzców najważniejszego w tej klasie wyścigu roku. We wrześniu zeszłego roku wystartowali w tych zawodach po raz siódmy, wystawiając do biegów aż trzy załogi. Ich najnowsze „dziecko” Bullet SGR (na zdjęciu) w wyścigu Lap Race zajął wówczas IV miejsce.

Projekt budowy ekologicznych, lekkich pojazdów, napędzanych silnikiem elektrycznym realizowany jest na Politechnice Śląskiej od 2009 roku. Zespół pod nazwą Silesian Greenpower działa pod egidą fundacji Greenpower Polska. Natomiast stowarzyszenie Greenpower z siedzibą w Wielkiej Brytanii jest organizatorem wyścigów samochodów elektrycznych, a poza tym zajmuje się popularyzacją studiów o kierunkach inżynierskich.

Przypomnijmy, że ideą wyścigu, w którym reprezentacja Politechniki Śląskiej bierze udział od 2010 roku, jest przejechanie jak największej liczby okrążeń przy kontrolowanym zużyciu energii w określonym czasie. Jako debiutanci, cztery lata temu, członkowie zespołu Silesian Greenpower zajęli na torze w Silverstone w Wielkiej Brytanii szóste miejsce. Rok później byli drudzy, a w dwóch kolejnych konkursach Greenpower Corporate Challenge wywalczyli najwyższe miejsca na podium, wyprzedzając między innymi ekipy Jaguar Land Rover Driven czy Lockheed Martin. - Praca w zespole pomaga nam spełniać swoje ambicje i marzenia – tłumaczy Synowiec. - Teoretyczna wiedza zdobyta na studiach może być wykorzystana w rzeczywistej pracy, dosłownie może być przekuta w sukces.

Żeby to lepiej zobrazować należy wytłumaczyć zasady wyścigu: każdy zespół dostaje silnik oraz parę akumulatorów, na której musi przejechać jak najwięcej okrążeń w godzinę. Konstruktorzy bolidu stają przed zadaniem: jak z silnika 200W (przeciętny czajnik ma 2500W) oraz z dwóch akumulatorów 12V i 35Ah (podobny do tego z cinquecento) „wycisnąć” najwięcej, jak się da.
- Jednak praca w zespole wyścigowym to nie tylko wymiana ogumienia, kierowanie czy „dolewanie” paliwa. To się widzi już tylko na wyścigu, no i u nas paliwa się nie dolewa – śmieje się prof. Andrzej Baier, opiekun zespołu z ramienia politechniki, który towarzyszy swym studentom w większości wyjazdów. - To przede wszystkim godziny spędzone nad programami do modelowania 3D: karoserii, poszycia, aerodynamiki, praca nad elektroniką: układami scalonymi, przekaźnikami, sterownikami, procesorami, które spędzamy wspólnie, zanim nasz bolid wjedzie na Silverstone czy inny tor wyścigowy.

Niedawno zabrzanie mieli okazje podziwiać ekologiczny bolid w Parku C12, gdzie był prezentowany z okazji Industriady. Niestety, pojazdów skonstruowanych przez naszych zdolnych studentów nie zobaczymy raczej w najbliższym czasie na ulicach naszych miast. – Są zbyt szybkie do jazdy po ścieżkach rowerowych, a jazda nimi po jezdni, wśród innych pojazdów mechanicznych mogłaby źle się skończyć dla kierujących, z powodu zbyt lekkiej konstrukcji. Tak przynajmniej uważa ustawodawca, nie dopuszczając ich do ruchu po drogach publicznych – wzdycha prof. Baier. Choć Polska, podobnie jak Holandia od lat jest w Unii Europejskiej.

Tymczasem myśl techniczną konstruktorów bolidu docenił przed tygodniem, podczas dorocznej Gali BCC w Promnicach prywatny sponsor, przyznając im grant w wysokości 12 tysięcy złotych, do wykorzystania przy budowie kolejnego, jeszcze lepszego pojazdu…

 

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 25, z 22 czerwca 2017) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Zobacz także

» Pieczywo szkodzi ptakom, więc w Parku Miejskim postawiono ziarnomat dla kaczek

W STRONĘ NATURY. Urządzenie do dystrybucji specjalistycznego ziarna do karmienia ptactwa, w tym kaczek pływających po Bytomce, stanęło w pobliżu tej rzeki przecinającej Zabrze na terenie Parku Miejskiego przy ul. Dubiela. Budzi pewne...

» Bat na trucicieli. Nad kominami zabrzańskich domostw już niebawem będzie krążyć specjalistyczny dron

W STRONĘ NATURY. Dzięki pełnemu dofinansowaniu z programu Inicjatywa Antysmogowa Marszałka Województwa Śląskiego, Zabrze zakupiło pierwszy w historii miasta dron wyposażony w kamerę oraz specjalną sondę do mierzenia składu dymu...

» Katowicki Fundusz przeznaczył pól miliona złotych na loty patrolowo-gaśnicze

RATUNEK Z POWIETRZA. Cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: w Katowicach, Opolu, we Wrocławiu i w Krakowie, przeznaczą w tym roku na loty patrolowo-gaśnicze  800 tysięcy złotych. Katowicki Fundusz przekazał...

» Natura(lnie) w Zabrzu. Gra terenowa w lesie i finał konkursu fotograficznego na zakończenie kolejnego roku szkolnego z ekologią

W STRONĘ NATURY. W związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Zabrzu Rokitnicy zorganizowano 31 maja finał III edycji ogólnomiejskiego projektu ekologicznego „Natura(lnie) w...

» Krajobraz górski na Zandce? Niecodzienny pomysł uzyskał dofinansowanie. Będą skałki z roślinnością

W STRONĘ NATURY. Najpóźniej od jesieni przyszłego roku (ale możliwe, że znacznie wcześniej), mieszkańcy osiedla Zandka w Zabrzu będą mogli korzystać z nowatorskiego, przyrodniczego rozwiązania – ekologicznego skweru stylizowanego na...
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA