|
Kolejne szkoły z naszych miast zostały beneficjentami najnowszego konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Zielona Pracownia 2026. W dwunastej edycji programu, skierowanego formalnie do organów prowadzących placówki oświatowe, a w praktyce do zaangażowanych w ekologię szkół, zebrano 212 zgłoszeń. Konkursowe jury wskazało 95 najbardziej wartościowych projektów, na których realizację łącznie przeznaczy ponad 5,6 miliona złotych.
W przeszłości wiele szkół z naszych miast skorzystało już z szansy jaką daje ten konkurs, a teraz szansę na stworzenie nowoczesnych pracowni otrzymują kolejne. W tym roku z sukcesem o pieniądze aplikowała Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Monte Cassino (Zabrze-Centrum Południe, ul. Pileckiego 2), która uzyskała maksymalną możliwą kwotę (60 tys. zł) na przygotowanie pomysłu pod nazwą Zielono nam - w zielone gram. To już drugie podejście tej szkoły do konkursu, tym razem skuteczne! – Do naszego pierwotnego projektu nanieśliśmy drobne korekty, tak by m.in. nowa pracownia jak najlepiej w odpowiadała nadchodzącym zmianom w podstawy programowej w nowym roku szkolnym, w ramach której przedmiot przyroda będzie już nie tylko w klasie czwartej, ale także piątej i szóstej, a dopiero w siódmej i ósmej pojawią się takie przedmioty jak biologia, chemia, fizyka i geografia - tłumaczy wicedyrektor SP 3 i zarazem nauczycielka biologii w tej szkole, Izabela Lara. – Dzięki wygraniu konkursu możemy już praktycznie 1 kwietnia przystąpić do prac, bo marzy nam się, żeby nowa sala lekcyjna była gotowa na wrzesień. A pracy przed nami wiele… Chcemy bowiem oczywiście wykonać remont generalny pomieszczenia, a więc wyposażyć je w ekologiczne i ekonomiczne oświetlenie, a ściany ubrać w relaksacyjne barwy, może troszkę wbrew temu, jak wyszła nam wizualizacja (na zdjęciu), czyli z dominującą zielenią… Zakupimy monitor interaktywny i liczne przedmioty do konkretnych przedmiotów: mapy i globusy na geografię, amperomierze na fizykę, urządzenia do badania powietrza i wody na chemię. Pojawi się też nowa wersja naszego „Adasia”, czyli po prostu model szkieletu ludzkiego, który zastąpi obecny, bardzo już wysłużony, egzemplarz. Cały budżet tej edukacyjnej inwestycji to 75 tysięcy, bo warunkiem koniecznym uzyskania maksymalnej dotacji z WFOŚiGW było też zagwarantowanie przez gminę 15 tys. wkładu własnego szkoły. Dodajmy, że ekologiczna pasja nie jest czymś nowym w szkole, ale trwałą postawą i aktywnością. Niedawno (10 marca) choćby uczniowie klas II i III tej szkoły brali udział w ogólnopolskim konkursie nauk przyrodniczych Świetlik (to inicjatywa Uniwersytetu Jagiellońskiego: głównym jego celem jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie) i za udział w konkursie każdy uczestnik już otrzymał – jak głosi szkolny komunikat - „magiczny notatnik z nasionami, który odpowiednio pielęgnowany przyniesie plony”. Pieniądze (51.872,22 zł) w ramach dwunastej edycji konkursu Zielona Pracownia 2026 edycji otrzymała także Szkoła Podstawowa nr 4 (Ruda Śląska-Czarny Las, ul. Tołstoja 1), która planuje otworzyć u siebie Zieloną Czwórkę.

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 11 z 19 marca 2026 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. |