Pokolenie euroliścia Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 29 sierpnia 2024 11:27

Zdrowa żywność powinna być normą w szkołach i przedszkolach. Polska Izba Żywności Ekologicznej przekonuje, że wprowadzanie do codziennego jadłospisu dzieci i młodzieży produktów bio- i to nie tylko w domach, ale także w żywieniu zbiorowym w przedszkolach i szkołach, może pozytywnie wpłynąć na decyzje żywieniowe przyszłych pokoleń. Obecnie organizacja ta prowadzi rozmowy w sprawie modyfikacji i regulacji przepisów dotyczących zbiorowego żywienia dzieci w placówkach oświatowych, m.in. w zakresie ustawy „żłobkowej” i rozporządzenia „sklepikowego”. Celem jest przyznanie priorytetu produktom lokalnym, regionalnym i żywności ekologicznej, tak jak się to już dzieje m.in. we Francji.


     Czym wyróżnia się żywność ekologiczna? Certyfikowana żywność to taka produkowana bez użycia pestycydów czy nawozów sztucznych, przy jednoczesnym zachowaniu żyzności gleby, dobrostanu zwierząt i różnorodności biologicznej za pomocą naturalnych środków i praktyk. W kontrolowanym procesie produkcji żywności ekologicznej gospodarstwa podlegają wymogom określonym w prawie Unii Europejskiej. W uprawie zabronione jest wykorzystywanie syntetycznych substancji chemicznych, pestycydów i herbicydów, za to wykorzystuje się naturalne nawozy, substancje i minerały. W chowie zwierząt wszelkie zabiegi są ukierunkowane na profilaktykę, a nie na leczenie, a gdy zwierzę zachoruje – w pierwszej kolejności podaje mu się ekstrakty roślinne, leki homeopatyczne i mikroelementy.
    Aby produkt ekologiczny mógł się tak nazywać, musi posiadać odpowiedni certyfikat unijny. Wszystkie etapy jego wytwarzania, od gospodarstwa po dystrybucję, objęte są urzędowym systemem kontroli i certyfikacji. Gwarancję, że żywność pochodzi z ekologicznych upraw i produkcji, daje oznaczenie jej logiem euroliścia. Wybierając żywność z takim znakiem, wspieramy ochronę środowiska, naturalne metody produkcji oraz pokazujemy dzieciom, jak ważne są odpowiedzialne wybory konsumenckie. Jest drożej, ale za jakość (i zdrowie) warto płacić.


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 34 z 29 sierpnia 2024 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.



 
 

FACEBOOK

SZYBKA POŻYCZKA

Z KOMORNIKIEM
32/260-00-33,

516-516-611,
Pośrednik CDF S.C.

firmy MATPOL

FINANSE Sp. z o.o 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA